استقبال ایران و پاکستان از حصارکشی مرز دو کشور

By | ۱۳۹۸-۰۲-۰۱

یک روز پیش از سفر نخست وزیر پاکستان به ایران، شاه محمود قریشی، وزیر امورخارجه آن کشور از تهیه و تدوین “راهکار شش‌گانه” برای تقویت امنیت مرزهای مشترک دو کشور و استقبال طرف ایرانی از حصارکشی ۹۵۰ کیلومتری در مرز خبر داد.

شاه محمود قریشی، وزیر امورخارجه پاکستان

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای قریشی در یک کنفرانس خبری در استانبول با اشاره به حمله اخیر در ایالت بلوچستان پاکستان که منجر به کشته شدن ۱۴ نیروی نظامی این کشور شد، از گفت‌وگوی تلفنی‌اش با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در این خصوص خبر داد.

آقای قریشی گفت: “ظریف در این گفت و گوی تلفنی با محکومیت مجدد حمله تروریستی اخیر در ایالت بلوچستان پاکستان، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران این گونه اقدامات را در پاکستان قطعا حرکتی علیه خود می داند.”

پیشتر وزارت خارجه پاکستان برای آنچه بی‌عملی ایران علیه گروهی که آن را مسئول قتل اخیر ۱۴ نفر در این کشور خوانده، به ایران اعتراض کرده بود.

رسانه‌های پاکستان می‌گویند وزارت امور خارجه این کشور، در یادداشتی که به سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد تسلیم کرده، اعتراض شدید خود را به عدم واکنش و اقدام ایران در قبال این گروه اعلام کرده است.

آقای قریشی در کنفرانس خبری امروز یکی از اهداف سفر نخست وزیر پاکستان را “مراقبت از مرزهای مشترک” اعلام و از اتخاذ “راهکار شش‌گانه” توسط پاکستان برای حفاظت از مرزها خبر داد.

وزیر امور خارجه پاکستان این راهکارها را شامل “تاسیس مقر جدید فرماندهی نیروهای ارتش در شهر تربت ایالت بلوچستان پاکستان” و “تشکیل یگان جدید در نیروهای سپاه مرزی”، “تشکیل مرکز مشترک مرزی” و “گشت مشترک مرزبانان دو کشور و نظارت مرزهای مشترک با استفاده از بالگرد” اعلام کرد.

آقای قریشی در خصوص طرح حصارکشی مرزی هم گفت که این پیشنهاد پاکستان “با استقبال کامل طرف ایرانی روبرو بوده است”.

آقای قریشی همچنین در خصوص میانجیگری پاکستان میان ایران و عربستان که پیشتر توسط عمران خان، نخست وزیر این کشور طرح شده بود، گفت که “این ابتکار مشروط به استقبال طرفین است”.

قرار است عمران خان، نخست وزیر پاکستان فردا یکشنبه اول اردیبهشت به ایران سفر کند. او در این سفر دو روزه، قبل از تهران و مذاکره با مقام های بلندپایه ایران، توقف کوتاهی در شهر مشهد خواهد داشت.