در طرح غربالگری وزارت بهداشت شرکت کردم، برایم داروی طب اسلامی آوردند

By | ۱۳۹۹-۰۲-۰۱

هم‌زمان با انتشار ویدیوی «مهدی سبیلی»، یکی از مدعیان طب اسلامی که می‌گوید نوشیدن ادرار شتر درمان بیماری کرونا است واکنش کاربران شبکه مجازی به این موضوع، یکی از شهروندخبرنگاران ایران‌وایر از همکاری وزارت بهداشت با نیروهای جهادی و ارسال داروهای طب اسلامی از سوی آنان به خانه شهروندان خبر می‌دهد. این گزارش روایت یکی از شهروندان تهرانی است که در تست غربالگری وزارت بهداشت شرکت کرده و پس از چند روز برای او بسته شامل داروی طب اسلامی فرستاده می‌شود.
***
«ندا» هرگز فکرش را نمی‌کرده که وقتی در طرح غربالگری وزارت بهداشت شرکت می‌کند، دست‌آخر داروی گیاهی و طب اسلامی و ماده ضدعفونی‌کننده دست‌ساز تحویل بگیرد. او ۳۴ ساله است و می‌گوید حدود بیست‌وچند روز پیش در طرح غربالگری آنلاین وزارت بهداشت که گفته می‌شد براساس معیارهای تشخیصی ابتلا به کویید-۱۹ انجام می‌شود، شرکت کرده است: «مشکلات کوچکی که در رابطه با وضعیت تنفسی و سرفه‌هایم داشتم را اطلاع دادم که همان زمان برایم پیغام آمد که بهتر است با یک متخصص مشورت کنید. یک هفته بعد پیام دادند که اگر بهتر نشدید اطلاع بدهید و دو روز بعد خانمی از طرف وزارت بهداشت تماس گرفت و اطلاعات کامل‌تری گرفت.»
او تا اینجای کار از این‌همه پیگیری خوشحال بوده اما روز گذشته از طرف یک گروه جهادی با او تماس می‌گیرند: «گفتند با وزارت بهداشت همکاری می‌کنند. آدرس گرفتند و گفتند قرار است برای شما یک بسته دارو ارسال شود.»

او چند ساعت بعد بسته را دریافت می‌کند. بسته‌ای که او را متعجب کرده است: «بسته شامل یک شیشه ماده ضدعفونی‌کننده دست‌ساز و مقداری خوراکی شبیه داروهای گیاهی است که همراه با توصیه و برنامه غذایی است.» روی کاغذی که در بسته قرار دارد، نوشته شده: «بسته غذایی فراسودمند ویژه بیماران کرونایی و مشکوک به کرونا»
از زمان شیوع کرونا طب اسلامی و طب سنتی بیش از گذشته منجر به واکنش افکار عمومی شده است. از توصیه «عباس تبریزیان» به استعمال روغن بنفشه برای مبارزه با کرونا که دستمایه شوخی‌های کاربران فضای مجازی شد تا حضور «مرتضی کهنسال» در بیمارستان‌های ویژه مبتلایان به کرونا و ملاقات با بیماران و خوراندن دارو به آن‌ها که منجر به دستگیری این روحانی شد و از سوی دیگر تجویز داروهای گیاهی در کانال‌های تلگرامی به‌عنوان داروی درمان قطعی کرونا.
«سعید نمکی»، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی پس از این اتفاقات در نامه‌ای خواستار قرار گرفتن متخصصان طب سنتی و مکمل در کنار متخصصان پزشکی مدرن شد و در بخشی از این نامه نوشت: «اگر قرار باشد دانشمندان طب سنتی و مکمل در کنار متخصصین پزشکی مدرن با هم‌افزایی عالمانه به جنبه‌‌های تحقیقاتی و درمانی بیماری بپردازند، این عرصه جایگاه شیادان بی‌سواد و عوام‌فریبی نیست که با پوشش طب اسلامی و ایرانی سال‌ها بر جان و مال مردم بی‌رحمانه تاخته‌اند و نابخردانه با پایمالی عرصه خرد و دانش پزشکی کشور و حتی به آتش کشیدن مستندات مرجع علمی و بین‌المللی علوم پزشکی و رفتارهای هنجارشکنانه موجبات وهن دین و علما را فراهم کرده‌اند.»
بااین‌حال این نامه وزیر بهداشت هم نتوانسته جلوی مدعیان طب اسلامی را بگیرد. در بسته‌‌ای که برای ندا فرستاده‌اند، به‌صراحت از طب اسلامی حرفی زده نشده اما دو برگه داخل آن قرار دارد که در ابتدای یکی از آن‌ها دو حدیث نوشته شده و بعد توضیحاتی آمده است: «مکمل غذایی با عنوان سگاس ترکیبی برگرفته از روایات اهل‌بیت سیر و گردو و انجیر و سوداب جهت خروج ویروس‌ها ازجمله کرونا ویروس و تقویت ایمنی بدن.» یک برگه دیگر هم با عنوان برنامه غذایی مقابله با ویروس کرونا در این بسته قرار گرفته است. ندا می‌گوید: مثل رژیم‌های لاغری است برنامه صبحانه و ناهار و شام دارد و در توضیحاتش نوشته: «ویروس کرونا رطوبت موردنیاز دستگاه تنفسی و حلق را از بین برده و سبب ایجاد سرفه‌های خشک و تنگی نفس تب و… می‌گردد. این برنامه غذایی رطوبت موردنیاز دستگاه تنفس و حلق را تامین کرده و برطرف‌کننده التهاب و عفونت حلق و گلو است.»

«حسین»، فعال مدنی ساکن تهران می‌گوید: «وقتی هر شب قبل از پخش سریال «نون خ» که یکی از سریال‌های پرمخاطب تلویزیون است داروی امام کاظم به‌عنوان داروی مقابله با کرونا تبلیغ می‌شود. دیگر چه توقعی دارید؟»
اشاره او به تبلیغ فعالیت‌های جهادی است. گروه‌های جهادی در حال تهیه بسته‌های حامل آب‌میوه و محلول ضدعفونی‌کننده و داروی امام کاظم هستند و یکی از نیروهای جهادی ضمن توضیح کامل در مورد محتویات بسته می‌گوید که این بسته‌ها را برای بیمارستان‌ها تهیه می‌کنیم. حسین معتقد است که این تبلیغ روی عامه مردم تاثیر مستقیم دارد و مثال جالبی می‌زند: «اتفاقا تاثیر این آگهی‌ها و تبلیغات این‌چنینی هم کم نیست. دیروز یکی از همکارانم می‌گفت باور کن این طب اسلامی خیلی کارآمد است. برای گفتن این حرف فلسفه هم داشت و می‌گفت همین آخوند‌ها را ببین چقدر عمر می‌کنند و صحیح و سالم هستند. این‌ها هیچ‌کدام که دکتر نمی‌روند همه با همین طب اسلامی و این چیزها خودشان را معالجه می‌کنند.»
ایران‌وایر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *