راه اندازي روزنامه اطلاعات در ۹۴ سال پیش با گرفتن وام

By | 2020-06-21

سي و يکم خرداد 1305 درمحافل تهران صحبت از اين بود كه عباس مسعودي مدير مركز اطلاعات (نخستين خبرگزاري ایران ـ غير دولتي) سرگرم استقراض است تا هرچه زودتر روزنامه اي به همين نام (اطلاعات) را منتشر كند.

نخستين شماره روزنامه اطلاعات 19 تيرماه 1305 (94 سال پیش در ماه جولای) انتشار يافت. اين روزنامه و مؤسسات ضميمه اش در اواخر تابستان 1358 مصادره شده اند، نخست به بنیاد مستضعفان داده شدند و از بهار 1359 ضمیمه دفتر رهبری جمهوری اسلامی ایران.

عباس مسعودي در خرداد 1353 درگذشت و پيش از فوت، مديريت روزنامه اطلاعات را به پسرش فرهاد واگذار کرده و پسر دومش بهرام را به معاونت وي برگماشته بود. فرهاد که سال انقلاب، ایران را تَرک کرده بود در ژانویه 2016 و در خودتبعیدی در فرانسه درگذشت.

پس از خارج شدن فرهاد از وطن، بهرام مدیریت مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات را به دست گرفت.

پس از انقلاب، با تلاش بهرام و کمک مالیِ شخصیِ او بود که مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات موفق شد بکار ادامه دهد. تا زمان مصادره، بهرام مدير انتخابي کارکنان مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات بود. در زمان مدیریت بهرام بر مؤسسه که در ايران زندگي مي کند تيراژ روزنامه اطلاعات از مرز 850 هزار نسخه در روز گذشت.

هشت ماه پس از مصادره مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات و قرارگرفتن آن در دست بنیاد مستضعفان، نويسندگان قديمي آن برکنار شدند. اين برکناري چند هفته پيش از سردبيرشدن شمس آل احمد و سپس وابسته شدن مؤسسه به دفتری رهبری صورت گرفت و براي لغو احکام اخراج از دست او (شمس آل احمد) هم کاري برنيامد. هنوز حجت الاسلام محمود دعايي مدير مؤسسه اطلاعات نشده بود که اخراج ژورنالیست ها صورت گرفته بود. به بسياري از اخراج شدگان ازجمله مؤلف تاریخ آنلاین برای ایرانیان و ناشر مجله روزنامک غرامت اخراج هم داده نشده است. تني چند از همين اخراجي ها بعدا به دعوت مهندس محمد عطريانفر و دکتر فريدون وردي نژاد روزنامه هاي همشهري و ايران را راه اندازي کردند که نشريات موفقي بوده اند. مؤلف اين تاریخ آنلاین، 24 سال در روزنامه اطلاعات قلم زده بود که بدون دليل منطقي و قانوني اخراج شد.

نوشيروان کيهاني زاده, مهمترين رويدادهاي ايران و جهان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.