ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت: فاجعه اصلی در تهران رخ داده است

By | ۱۳۹۹-۰۵-۰۸

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت می‌گوید بیش از یک پنجم مرگ و میر روزانه در ایران به بیماران کرونایی مربوط است. او حرکت دسته‌ها در ماه محرم را غیرممکن خواند و گفت در این زمینه منتظر نظر رهبر جمهوری اسلامی می‌مانیم.

معاون کل وزارت بهداشت ایران، در برنامه شامگاهی صدا و سیما، پیوستن استان‌های آبی و سفید به استان‌های قرمز را “فاجعه” خواند و تهران را “فاجعه اصلی” نامید. حریرچی گفت پایتخت در ردیف سوم آمار بالای مبتلایان و فوتی‌های کرونا قرار دارد.

او مشاهده اثرات مرگ و میر در رفتار مردم را مستلزم  یک بازه زمانی چهار تا شش هفته‌ای دانست و تنها تغییر رفتاری مردم در سه هفته گذشته را استفاده بیشتر از ماسک برشمرد: «آمار استفاده از ماسک باید ۸۰ تا ۹۵ درصد باشد اما اکنون بین ۵۰ تا ۶۰درصد است.»

سه‌شنبه، هفتم مرداد، آمار رسمی مرگ و میر روزانه بر اثر کرونا در ایران، به بالاترین حد خود رسید و با درگذشت ۲۳۵ نفر در یک شبانه روز، مجموع جان باختگان این بیماری با ۱۶هزار و ۲۷۳ نفر بالغ شد. سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که ۱۵ استان در وضعیت قرمز و ۱۱ استان در وضعیت هشدار قرار دارند.

معاون کل وزیر بهداشت، با اشاره به این رقم، به بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما گفت: «کل فوت روزانه در سراسر ایران هزار نفر است و ۲۳۵ یعنی نزدیک ۲۵درصد و بیش از یک پنجم فوتی‌ها. مردم باید این هشدارباش را جدی بگیرند و مراقب کودکان و جوانان و رفتارهای اجتماعی آنها هم باشند.»

او یادآور شد که در کل ایران تنها ۵ استان در وضعیت قرمز نیستند و هشدار داد که از ۸۲ میلیون جمعیت کشور، ۷۲ میلیون و پانصدهزار نفر در مناطق قرمز زندگی می‌کنند.

حریرچی در عین حال، افزایش شدید یا انفجاری مرگ در پی کرونا در ایران را منتفی دانست و در باره لغو طرح ترافیک گفت: «اکثر محدودیت‌ها چون تاثیر مستقیم بر معیشت مردم دارند، دولت ما نیز مانند دولت‌های دیگر با احتیاط برخورد می‌کند. اما اگر آمار مرگ و بستری بیشتر شود، دولت مجبور خواهد بود تعطیلات بیشتری را اعمال کند.»

او هشدار داد که افزایشی شدن موارد بستری، به معنای افزایش آمار مرگ طی دو هفته خواهد بود: «روزانه نزدیک به چهارهزار نفر مجموع بستری ماست و این نشان می‌دهد که اکثر استان‌ها قرمز شده‌اند.»

کرونا و مراسم محرم

معاون وزیر بهداشت در باره مراسم و دسته‌های عزاداری محرم به مشکل رعایت فاصله‌گذاری در تجمعات اشاره کرد و گفت: «اصلا این تجمع امسال ممکن نیست. بیرون بودن دسته‌ها و تجمعات با فضاهای بسته امکان نخواهد داشت. حریرچی افزود که باید در این زمینه منتظر نظر آیت‌الله خامنه‌ای ماند.

حسن روحانی چند روز قبل، دوگانگی “عزاداری و سلامت” را نادرست خوانده و گفته که مراسم حتی در شهرهای قرمز باید با “عظمت و شکوه” برگزار شوند. این تاکید با انتقادهای بسیار همراه شد و باج دادن او به نیروهای اصولگرا و تندرو و بازی با جان مردم تلقی شد. تولیت آستان قدس اما از این موضع تمجید کرده است.

کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا در تازه‌ترین اطلاعیه، شیوه‌نامه‌های بهداشتی مراسم محرم را منتشر کرده و برنامه‌های عزاداری را تنها در محیط‌های سربسته و مورد تایید، مجاز دانسته است. این کمیته از مردم، مسئولان هیات‌های مذهبی و سخنران‌ها خواسته که آیین‌نامه‌ها را رعایت کنند. از جمله موارد ممنوعه، پذیرایی و توزیع شربت و نذری در تکیه‌ها و تجمع‌هاست.

این توصیه‌ها در حالی ارائه شده‌اند که وزارت بهداشت، مخالفت قاطع خود با مراسم پرجمعیت محرم به ویژه در محیط‌های سربسته را ابراز کرده است. علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، در روزها و هفته‌های گذشته بارها هشدار داده است که با توجه به افزایش موارد ابتلا و مرگ پس از کاهش محدودیت‌ها، در صورت ادامه این وضعیت “پائیز پرخطری” در پیش خواهد بود.
دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *