حسین دهقان، مشاور نظامی خامنه‌ای: نمی‌توانیم کودتا کنیم

By | 2021-03-09

حسین دهقان، مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به نگرانی‌ها درباره به قدرت رسیدن نظامی‌ها در ایران گفته است در این کشور «نمی‌توان کودتا کرد» و شرایط هم به گونه‌ای نیست که « نظامیان سایرین را کنار بگذارند و فرد منتخب خود را جایگزین کنند».

او که خود کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شده است، در مصاحبه‌‌ای که روز سه‌شنبه، ۱۹ اسفند در خبرگزاری ایسنا منتشر شده، درباره احتمال حرکت «سازمان‌یافته» نظامی‌ها برای «اشغال یک جایگاه سیاسی» ابراز نگرانی کرده ولی گفته است «در ایرانِ درآستانه ورود به قرن جدید امکان نظامی گری و اعمال حکومت نظامی وجود ندارد».

علاوه بر حسین دهقان، سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه نیز دو روز پیش با استعفا از این سمت، اعلام کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ کرد.

در رسانه‌ها نیز نام چهره‌هایی چون محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، پرویز فتاح، مهرداد بذرپاش و محسن رضایی که همگی دارای سوابق نظامی و سپاهی هستند نیز در فهرست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ به چشم می‌خورد.

حسین دهقان در گفت‌وگو با ایسنا ضمن مخالفت با نگرانی‌های موجود درباره رئيس‌جمهور شدن یک چهره نظامی در ایران، تاکید کرده است که «نامزدن شدن فرد نظامی در هر انتخاباتی حق شهروندی اوست».

در میان چهره‌های غیرنظامی، مشهورترین چهره‌‌ای که برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده است، علی مطهری است.

او که در انتخابات مجلس یازدهم توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد، خود را چهره مستقل خوانده است و ابراز امیدواری کرده است که در انتخابات آینده، شورای نگهبان سخت‌گیری نکند.

برخی رسانه‌ها با اشاره به احتمال حضور علی لاریجانی در انتخابات از او به عنوان «کاندیدای پوششی» نام برده‌اند ولی آقای مطهری با رد چنین گمانه‌زنی‌هایی گفته است علی لاریجانی را اصلح نمی‌داند و به همین دلیل کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *