ادعای الحیات: ورود برخی نیروهای ایرانی از عراق به دیروالزور پس از خروج آمریکا از سوریه / رقابت آنکارا، دمشق و تهران برای پر کردن خلأ آمریکا

By | ۱۳۹۷-۱۰-۰۵

الحیات مدعی شد: چند ساعت پس از تاکید رئیس جمهور آمریکا بر خروج نیروهای این کشور از سوریه و دعوت او از دولتهای منطقه از جمله ترکیه، برای تکمیل فرآیند مبارزه با داعش، رقابت بین ترکیه و گروههای «ارتش آزاد سوریه» از یک سو و نیروهای نظام و نیروهای وابسته ایرانی از سوی دیگر، برای پر کردن خلأ خاصل از خروج نیروهای آمریکایی، شدت گرفته است.

سامر إلیاس در الحیات نوشت: چند ساعت پس از تاکید رئیس جمهور آمریکا بر خروج نیروهای این کشور از سوریه و دعوت او از دولتهای منطقه از جمله ترکیه، برای تکمیل فرآیند مبارزه با داعش، رقابت بین ترکیه و گروههای «ارتش آزاد سوریه» از یک سو و نیروهای نظام و نیروهای وابسته ایرانی از سوی دیگر، برای پر کردن خلأ خاصل از خروج نیروهای آمریکایی، شدت گرفته است.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد: در حالی که یکی از رهبران ارتش آزاد، 8 شرط را برای در هم پیچیدن صفحه گذشته با نیروهای قسد تعیین کرده است، رئیس مشترک مجلس دموکرات سوریه(مسد)، ریاض درار، از وجود گزینه هایی برای حمایت از منطقه خبر داد که بهترین آن، مشاوره با طرف روسی است.

در این میان، خبرگزاری «فرات پست» تاکید کرد که نیروهای عراقی و ایرانی حاضر در شهر بوکمال و اطراف آن، نیروهای پشتیبانی را به رقه و دیرالزور غربی اعزام کرده اند.

این منبع همچنین از عبور تعدادی از افسران نظامی و فرماندهان نیروهای ایران از عراق به سمت منطقه شرق دیروالزور خبر داد.

در این شرایط، طرف فرانسوی تاکید کرده است که پس از خروج نیروهای آمریکایی، نمی تواند اطمینان لازم برای حمایت از منطقه را بدهد.

این در حالی است که مصطفی سیجری، یک مسئول سیاسی در ارتش ملی، در گفتگو با الحیات گفت: تصمیم به تاخیر افتادن عملیات نظامی ترکیه در شرق فرات، تا زمان کوتاهی، این فرصت را به نیروهای ملی کرد در شمال شرق سوریه می دهد تا وارد یک مذاکره ملی شوند. وی همچنین نیروهای کردی را به بازگشت به آغوش ملت سوریه فراخواند.

یکی از فرماندهان برجسته ارتش آزاد سوریه نیز تاکید کرد که تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه، فرصت خوبی برای قوای کردی محسوب می شود تا رابطه نزدیکی با معارضان سوریه برقرار کنند.

وی در ادامه از نظام اسد خواست که دروازه های ورود نیروهای ارتش آزاد سوریه به تمام منطقه شمال شرقی سوریه را بگشاید، تا برای حمایت از استقرار منطقه و اخراج تروریستهایی که موجب ریختن خون ملت سوریه شده اند، در پایگاههای نظامی حاضر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *