گزارش مدیر کل وقت مطبوعات ارشاد از شکنجه و قتل زهرا کاظمی

By | ۱۳۹۷-۱۰-۲۵

محمد حسین خوشوقت فرزند ارشد آیت‌الله عزیزالله خوشوقت که در سال ۱۳۸۲ معاونت مطبوعات خارجی وزارت ارشاد اسلامی را به عهده داشت، زوایای تازه‌ای از نحوه شکنجه و درگذشت زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی‌تبار کانادایی را افشا کرد. او در گفت وگو با پروژه تاریخ شفاهی ایران اعلام کرد که بر اساس گزارش هیأت ویژه رییس جمهوری وقت (سید محمد خاتمی) کاظمی بر اساس سیلی یک مأمور سرش به جدول برخورد می‌کند و دچار ترک می‌شود، به اغما می‌رود و سرانجام می‌میرد. خوشوقت نقش سعید مرتضوی در این پرونده را به عنوان نشانه‌ای از سیستم معیوب قضایی در جمهوری اسلامی ارزیابی کرده است.
رادیو زمانه:

سعید مرتضوی، متهم اصلی پرونده شکنجه و قتل زهرا کاظمی

ضربِ دست بازجو

دوشنبه ۲۴ دی دادستان کل ایران با استناد به نتیجه بررسی‌های هیأت قوه قضائیه در پرونده شکنجه اسماعیل بخشی ادعا کرد که شکنجه کارگر نیشکر هفت‌تپه از اساس دروغ است. محمد جعفر منتظری، بخشی را به شایعه‌پراکنی برای رسیدن به «اهداف سیاسی» متهم و اعلام کرد که برخی «دستگاه‌ها و شخصیت‌ها» نیز از اسماعیل بخشی شکایت کرده‌اند. یک روز بعد، «پروژه تاریخ شفاهی ایران» در خبرگزاری ایرنا با محمد حسین خوشوقت که در زمان بازجویی و قتل زهرا کاظمی معاونت مطبوعات خارجی وزارت ارشاد اسلامی را به عهده داشت، درباره نحوه شکنجه و قتل زهرا کاظمی گفت‌وگویی انجام داده است. خوشوقت در این گفت‌وگو شکنجه زهرا کاظمی را به شکل درگیری متهم با مأموران جلوه می‌دهد:

«ایشان [زهرا کاظمی] از همان ابتدا با مأموران در چند مورد درگیر شده بود.بعد ازآن که در اختیار نیروی انتظامی برای بازجویی قرار می‌گیرد آنجا ناراحتی و ناآرامی‌هایی از خود نشان می‌دهد. آنها مستأصل می‌شوند و به این جمع‌بندی می‌رسند که بازجویی را ادامه ندهند. تصمیم می‌گیرند ایشان را به زندان اوین عودت دهند.»

به گفته محمد حسین خوشوقت زهرا کاظمی خواهان ملاقات با سفیر کانادا در تهران شده بود اما مأموران به او چشم‌بند زدند و او را به زندان اوین بردند:

«طبق گزارش‌هایی که به هیأت ویژه رییس جمهور ارائه شد، ایشان [زهرا کاظمی] تصور می‌کند آنجا [اوین] سفارت کاناداست اما شخصی که در شب اول، به خاطر نا‌آرامی‌هایش، با ایشان برخورد فیزیکی داشت، با خانم کاظمی برخورد می‌کند و سیلی به ایشان می‌زند تا دوباره آرام‌اش کند.»

در این بخش از گزارش خوشوقت مشخص نیست که سعید مرتضوی به زهرا کاظمی سیلی زده یا بازجوی دیگری. خوشوقت ادامه ماجرا را که به قتل زهرا کاظمی انجامید به این شکل روایت کرده است:

«خانم کاظمی از صدای آن مرد می‌فهمد که آنجا نه سفارت کانادا، که زندان اوین است. داد و فریاد و بی‌تابی می‌کند که آنجا سیلی به ایشان زده می‌شود و تعادلش از دست می‌رود و به زمین می‌افتد و سرش به جدول جویی که کنارش ایستاده بوده برخورد می‌کند. بدین سبب، شکاف کوچکی در جمجمه ایشان ایجاد می‌شود. مقداری بی‌حال می‌شود اما به ظاهر بهبود می‌یابد.»

بر اساس گفته‌های خوشوقت چند روز طول می‌کشد تا نشانه‌های ضربه مغزی آشکار شود و زهرا کاظمی از هوش برود:

«گزارش‌هایی که در کمیته رییس جمهور داده می‌شد بیان می‌کرد که ابتدا، هم در بهداری و هم در بیمارستان بقیه الله تصور بر این بوده است که ایشان ناراحتی گوارشی دارد. اما وقتی ایشان به کما می‌رود متوجه می‌شوند مشکل مغزی بوده است. ایشان در بیمارستان حالت تهوع و بی‌حالی داشته است.»

سیستم معیوب قضایی

پیش از این کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گزارشی اعلام کرده بود سندی مبنی بر «فعالیت جاسوسانه» زهرا کاظمی در دسترس نیست و این خبرنگار با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی به ایران سفر و فعالیت کرده است. سعید مرتضوی اما آن زمان مدعی شد که کاظمی به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی شده و به علت سکته مغزی درگذشته است.

محمد حسین خوشوقت که در زمان شکنجه و قتل زهرا کاظمی حاضر به همکاری با سعید مرتضوی نشده بود درباره اتهام جاسوسی زهرا کاظمی به ایرنا گفته است:

«آقای مرتضوی گفت: “این خانم اعتراف کرده که جاسوس آمریکا و انگلیس است و علاوه بر جاسوسی، در پوشش کار خبری، آمده‌ تا ببیند آیا اصلاح‌طلبان، آن یک میلیون دلاری که سی آی ای به آن‌ها پرداخته، درست خرج کرده‌اند یا نه؟” با این مطلبی که مرتضوی گفت بعید هم نیست می‌خواسته به اصطلاح، فیلی هوا کند.»

خوشوقت در ادامه این گفت‌وگو به این جمع‌بند رسیده که دستگاه قضایی بیمار است و نشانه بیماری آن هم اشخاصی مانند سعید مرتضوی‌ست:

«وقتی دادستان پایتخت جمهوری اسلامی ایران، چنین فردی با تمام خصوصیاتی که از او سراغ داریم، باشد، این نشان دهنده یک بیماری جدی در سیستم است، سیستمی که ایشان را تا این حد بالا می‌کشد از مشکل و نقصی جدی برخوردار است که باید مرتفع شود.»

سعید مرتضوی دو روز پس از «مرگ رسمی» زهرا کاظمی محمد حسین خوشوقت، مدیرکل وقت مطبوعات و رسانه‌های خارجی ارشاد را احضار کرد با این قصد که در مصاحبه‌ای ساختگی علت قتل زهرا کاظمی را سکته مغزی جلوه دهد. خوشوقت در گفت‌وگو با ایرنا می‌گوید به اعتبار خویشاوندی‌اش با مصطفی خامنه‌ای و ارتباط با «بیت» رهبر جمهوری اسلامی موفق شد از همکاری با سعید مرتضوی در لاپوشانی شکنجه و قتل زهرا کاظمی خودداری کند.

رئیس بازداشتگاه امنیتی اوین در پاسخ به استعلام وزارت اطلاعات درباره مرگ زهرا کاظمی گفته بود که او «از بدو ورود» از بستن چشم‌بند و پوشیدن لباس زندان خودداری کرده و اعتصاب غذا کرده است. در گزارش خوشوقت به این موارد اشاره نشده.

زهرا کاظمی، دوم تیرماه ۱۳۸۲ هنگام گرفتن عکس از تجمع خانواده‌های تعدادی از زندانیان سیاسی در مقابل زندان اوین بازداشت شد و ۱۸ روز بعد در ۲۰ تیرماه همان سال در بیمارستان بقیه‌الله اعظم تهران جان باخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *