“اجاره خانه ۸۰ درصد درآمد افراد را می‌بلعد” 

By | ۱۳۹۷-۱۰-۲۶

وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید فقری که به خانواده‌های فاقد مسکن تحمیل می‌شود، آسیب‌ها و پیامدهایی اجتماعی دارد. او یادآوری می‌کند که تامین مسکن قشرهای کم درآمد، تکلیفی قانونی و مستلزم تعامل همه دستگاه‌ها و نهادهاست.
دویچه وله:
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی می‌گوید خواست قاطع مردم، بحث مسکن و شتاب در تولید مسکن است. او در حاشیه جلسه تودیع و معارفه معاونان این وزارتخانه به شکاف میان عرضه و تقاضا در حوزه مکن اشاره کرد و گفت: «قشرهای فاقد مسکن بیش از ۸۰درد درآمد ماهانه خود را بابت اجاره بها پرداخت می‌کنند.» او فقر ناشی از تحمیل این هزینه را واجد آسیب‌های اجتماعی خواند.

وزیر راه و شهرسازی افزوده که دو نظام شهرسازی و ساختمان، فاقد سیستم کنترل کارآمد و موثر هستند: «میراث گذشته‌ای که هزینه‌های فراوانی متأثر از نابسامانی‌ها را بر دوش مردم و حکومت تحمیل کرده، باید بر اساس آینده‌نگری و بررسی احتیاجات و الزامات دستیابی به توسعه متوازن و پایدار در طرح‌ریزی منطقه‌ای، سرزمینی، شهری و محلی تغییر داد.»

محمد اسلامی تاکید کرده که سیاست‌گذاری و فراهم کردن زمین در بازار عرضه و تقاضای مسکن، باید طبق قانون در جهت ایجاد تعادل باشد: «در عین حال برای تامین مسکن قشرهای کم درآمد تکلیف قانونی وجود دارد اما این مسئله نیازمند همکاری و تعامل سایر دستگاه‌ها و نهادهاست.»

وضعیت مسکن به ویژه در تهران، در ماه‌های اخیر جهش کم سابقه‌ای کرده است. طبق آمار وزارت راه و شهرسازی، معاملات مسکن کاهشی ۵۳ درصدی نشان می‌دهد و قیمت خانه ۹۱درصد افزایش یافته است دست‌اندرکاران بازار مسکن پیش‌بینی می‌کنند که تا پایان سال ۹۷ این حوزه دچار رکود تورمی جدی شود.

دو سال قبل، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی وقت گفته بود ۲۷ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد در حالی که تعداد خانوارها ۲۴ میلیون نفر است یعنی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارخانه خالی در کشور وجود دارد: «در مقابل ۱۹ میلیون جمعیت شهری ایران در بدمسکنی زندگی می‌کنند و این‌ها نشان می‌دهد توزیع بسیار نامناسبی از جهت امکانات صورت گرفته است.»

آخوندی که از سوی منتقدان به اهمال در تنظیم عرضه و تقاضای بازار مسکن متهم می‌شد، ۲۸ مهر ۹۷ استعفا داد.

افزایش اجاره بها در تهران پس از جهش قیمت‌ها در بهار ۱۳۹۷ باعث شد بسیاری از خانوارهای مستاجر از تهران کوچ کرده و به شهرستان‌ها بروند. پاییز ۹۷ اعلام شد که رشد قیمت مسکن، به جنوب شهر و مناطقی قشرهای کم درآمد سکونت دارند نیز کشیده شده است. به طور نمونه در منطقه ۹ تهران شامل محله‌های هاشمی، مهرآباد و سی‌متری جی، اجاره‌ها و قیمت خرید ۱۱۱درصد افزایش یافته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *