«نظام مقدس» به نفت در برابر غذا هم راضی است

By | ۱۳۹۷-۱۲-۱۶

-کمال خرازی در دیدار با یک هیات فرانسوی در تهران خواستار عملکرد سریع‌تر اروپا در اجرای ساز و کار مالی اینستکس شده است.
-کیهان تهران خطاب به خرازی نوشته، از جیب مردم تخفیف ندهید تعهد اروپا برجام است نه اینستکس!
-نظام در شرایطی قرارگرفته که نه تنها عزمی برای خروج از برجام ندارد بلکه به اینستکس یعنی نفت در برابر غذا هم راضی است.

کیهان لندن:

کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی در دیدار با هیاتی از اندیشکده فرانسوی «مونتین» از کشورهای اروپایی از فشار علیه جمهوری اسلامی انتقاد کرده و گفته رویکرد آنها در قبال برجام، حساسیت‌ها را مضاعف کرده و موجب بی‌اعتمادی افکار عمومی در ایران به اروپا شده است.

اینستکس یا ساز و کار مالی: کالا در برابر نفت

در این دیدار که، سه‎شنبه ۱۴ اسفند، انجام شد خرازی خواستار عملکرد سریع‌تر اروپا در اجرای ساز و کار مالی اینستکس شده و گفته اجرای آن می‌تواند فضای کنونی را علیه اروپا تغییر دهد.

بخشی از گفتگوهای طرفین نیز در مورد سوریه بود که خرازی به ملاقات‌کنندگان گفت، «با وجود برخی اختلاف‌نظرها بین ایران، روسیه و ترکیه، سه کشور منافع مشترکی در ایجاد ثبات و امنیت در سوریه دارند و رایزنی‌های بین سه کشور در این خصوص مفید و سازنده بوده است.»

با توجه به بیانیه اخیر اروپایی‎ها که از رژیم ایران خواسته‎اند به دخالت در کشورهای منطقه از جمله سوریه، عراق و یمن پایان دهد، خرازی در دیدار با هیات فرانسوی تلاش کرده تا به اروپایی‎ها بگوید با درخواست سوریه در این کشور حضور داشته و منافع مشترکی برای ایجاد ثبات و امنیت با دمشق و آنکارا وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، خرازی در بخش دیگری از صحبت‎هایش به تشدید لفاظی‌های بنیامین نتانیاهو علیه ایران اشاره و تصریح کرد: «نتانیاهو برای انتخابات نیاز به نمایش قدرت دارد اما به خوبی می‌داند که هرگونه تحرک علیه منافع ایران برایش انتحار سیاسی خواهد بود.»

وی با تاکید بر اینکه همه کشورها باید هدف ایجاد ثبات و آرامش را در سوریه پیگیری کنند، گفت: «نیروهای خارجی که بدون هماهنگی با دولت سوریه در این کشور حضور دارند، باید هر چه سریع‌تر خاک سوریه را ترک کنند.»

رییس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به پرسشی درباره‎ی دلیل سفر بشار اسد به ایران بدون اعلام قبلی ادعا کرده «به دلیل رعایت مسائل امنیتی، این سفر بدون اعلام قبلی انجام گرفت.»

 خرازی زبان ملت سوریه!

خرازی همچنین تلاش کرده به مهمانان فرانسوی القا کند که سیاست‎ها و اقدامات جمهوری اسلامی در سوریه از جمله حمایت از بشار اسد کاملاً حساب شده و به درخواست مردم سوریه بوده است. وی تاکید کرد: «ملت سوریه از اسد برای ایجاد آرامش و همچنین مقابله با تروریسم حمایت می‌کند» و «تحلیل دولت‌های اروپایی از تحولات در سوریه و دیدگاه ملت این کشور واقع‎بینانه نیست.»

در حالی‌که جمهوری اسلامی نسبت به اعتراضات مردم در داخل کشور بی‎توجه است و بطور کل صدای مردم را نمی‎شنود، خرازی به اعتراضات مردم در اروپا اشاره کرده و بر اساس سیاست دوبهم‌زنی بین اروپا و آمریکا گفته «منافع آمریکا در راستای تضعیف اروپا تعریف شده است و حمایت آمریکا از برخی تنش‌ها و رخدادهای اعتراض‌آمیز در کشورهای اروپایی در راستای تضعیف اروپاست.»

اروپا در چند مرحله عقبگرد کرد

کیهان چاپ تهران، نسبت به این دیدار واکنش نشان داده و روز چهارشنبه در مطلبی با عنوان «از جیب مردم تخفیف ندهید تعهد اروپا برجام است نه اینستکس» می‎نویسد: «با تاکید بر صحت اظهارات دکتر خرازی درباره بی‌اعتمادی عمومی ملت ایران نسبت به مواضع اروپا، باید این نکته را متذکر شد که تعهد اروپا در قبال تعهد برجامی ایران، مقابله با تحریم‌های مالی و بانکی و اقتصادی بوده و نه اجرای اینستکس. اروپا در چند مرحله عقبگرد، ابتدا زیر تعهدات برجامی زد و مدعی راه‌اندازی کانال مبادلات مالی ویژه موسوم به SPV برای مبادله نفت در مقابل غذا و دارو شد که اساسا توهین‌آمیز و نقض تعهد بود. اما حتی پای این وعده نیز نماند و مدعی راه‌اندازی اینستکس برای مبادله غذا و دارو با پول نفت فروخته شده ایران به کشورهای غیراروپایی شد.»

کیهان تهران در پایان نوشته «با این اوصاف، اعتماد از دست رفته، صرفاً با اجرای تعهدات برجامی، امکان بازسازی تدریجی دارد و نه به واسطه‌بازی با واژگان مجعولی چون SPV و اینستکس.»

بر اساس این گزارش تحلیلی کیهان تهران به نظر می‌رسد نظام نه تنها عزمی برای خروج از برجام که به آن «هویچ پوسیده» می‎گوید ندارد بلکه حالا که SPV درست نشد به همین اینستکس (نفت در برابر غذا) نیز راضی است. این خود می‌تواند بیانگر این باشد که اگر جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا قدمی هم برداشته ولی تا کنون به هیچ نتیجه‎ای نرسیده است. مقام‎های نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی و همچنین دولت به تبعیت از علی خامنه‎ای در هفته‎های اخیر بارها تاکید کرده‌اند که نه در مورد آزمایش‎های موشکی عقب‎نشینی می‎کنند و نه حاضر به خروج از سوریه هستند اما همزمان برای آغاز به کار کانال مالی اینستکس که چیزی جز «نفت در برابر کالا/غذا» نیست، تلاش می‌کنند.‌ این در حالیست که خروج از برجام برای نظام چیزی جز خودزنی نیست و احتمالاً در چنین شرایطی عزمی برای آن ندارد. به ویژه اینکه مقامات عالی‌رتبه مرتب، دست‌کم در حرف، تکرار می‎کنند ایران به تعهدات برجامی خود پایبند خواهد بود.

تلاش جمهوری اسلامی برای به راه افتادن کانال مالی اینستکس دلیل بسیار مهمی دارد که مربوط به شرایط داخلی ایران است. تمام کارایی این ساز و کار مالی تسهیل تجارت و یا بطور دقیق‌تر تهاتر و معامله «نفت در برابر کالا» و در عمل نفت در برابر غذاست. بحران‌ اقتصادی بطور روزافزون در ایران افزایش پیدا کرده و رشد تورم و گرانی از یکسو، کاهش درآمدهای نفتی از سوی دیگر و قفل شدن نظام بانکی ایران و همچنین کمبود کالاهای اساسی دامنه اعتراضات عمومی را به شدت بالا برده است. زمامداران جمهوری اسلامی با وجود اینکه خود را نسبت به این اعتراضات بی‌اعتنا نشان می‌دهند اما هر لحظه نگران گسترش آن به خیابان‌ها و شکل گرفتن یک همبستگی قاطع در برابر نظام هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *