استعفا وزیر آموزش و پرورش، “نامزدی مجلس”، “راهی موجه برای فرار”

By | ۱۳۹۸-۰۳-۱۸

حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، با استعفا محمد بطحایی از وزارت آموزش و پرورش ایران موافقت کرد. رسانه‌های داخل ایران، روز پنج‌شنبه ۱۶ خرداد، از استعفا محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش ایران خبر دادند. برخی ناظران مطرح نمودن استعفا برای “نامزدی در انتخابات مجلس” را نیز “راهی موجه برای فرار” و باور کردن آن را “سادگی” عنوان کردند.

رادیو فرانسه:

دولت ایران، پس از حدود ۱۲ ساعت سکوت در قبال خبر استعفا محمد بطحایی، اعلام کرد: سرپرست وزارت آموزش و پرورش، روز شنبه ۱۸ خرداد، منصوب خواهد شد.

به گفته علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، به منظور شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران از سمت خود استعفا داده است.

علی ربیعی افزود: رییس‌جمهوری ایران هم پیش از اتمام موعد مقرر مسئولان جهت پذیرش استعفا برای کاندیداتوری مجلس با این استعفا موافقت کرده است.

مطالبات فرهنگیان، چالش میان دولت و وزیر مستعفی

پیش از این برخی منابع دلیل استعفا محمد بطحایی را مسائل شخصی عنوان کرده بودند اما یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در ارتباط با استعفا وزیر آموزش و پرورش ایران گفته است: دلیل این استعفا مشکلاتی بود که در مسیر آموزش و پرورش وجود داشت از جمله طرح رتبه‌بندی فرهنگیان که وزیر موفق نشد مصوبه آن را از دولت بگیرد.

جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار تسنیم، افزود: مطالبات فرهنگیان و بازنشستگان از جمله موارد دیگری است که وزارت آموزش و پرورش را با چالش روبرو ساخته است.

به گفته جبار کوچکی‌نژاد، دولت باید یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به آموزش و پرورش پرداخت می‌کرد این کار انجام نشد و همکاری دولت با محمد بطحایی در شب عید هم همکاری خوبی نبود.

واکنش به استعفا بطحایی

بهرام پارسایی، عضو فراکسیون امید مجلس، در واکنش، در حساب کاربری توئیتر خود، گفت: وزیر آموزش و پرورش بهتر بود برای عذرخواهی از فرهنگیان استعفا می‌کرد تا لااقل بعنوان فردی مسئولیت‌شناس، شانس رای آوردن در انتخابات مجلس را داشته باشد.

عضو فراکسیون امید افزوده است: آقای بطحایی بهتر بود در واکنش به فجایعی همچون مدرسه غرب تهران و زاهدان و تاکستان استعفا می‌کردید.

برخی ناظران هم مطرح نمودن استعفا برای “نامزدی در انتخابات مجلس” را نیز “راهی موجه برای فرار” و باور کردن آن را “سادگی” عنوان کردند.