اعلام اولین تورم ماهانه پس از جهش بنزین؛ مرکز آمار ایران: حمل‌و‌نقل ۱۴.۷٪ گران شد

By | ۱۳۹۸-۱۰-۰۱

مرکز آمار ایران با اعلام نخستین نرخ تورم ماهانه پس از ۳ برابر شدن قیمت بنزین در ۲۴ آبان ماه گذشته مدعی شد که سطح عمومی قیمت‌ها در آذرماه تنها ۳.۲ درصد افزایش یافته است.

مطابق گزارش مرکز آمار ایران، متوسط بهای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های موجود در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی طی یک ماه گذشته ۴.۲ درصد افزایش یافته و در این میان قیمت انواع گوشت شاهد افت قیمت بوده است.

بر پایه این گزارش، بهای متوسط انواع گوشت قرمز و سفید و نیز گوشت ماکیان طی آذرماه گذشته بین ۲.۵ تا ۳ درصد کاهش یافته است. در مقابل طی همین مدت، بهای انواع سبزیجات ۳۲.۳ درصد و هزینه حمل و نقل ۱۴.۷ درصد بالا رفته است.

پیشتر بانک مرکزی ایران وعده داده بود که مجموع اثر تورمی سالانه افزایش ۵۰ درصدی بهای بنزین سهمیه‌ای و ۳ برابر کردن قیمت بنزین آزاد از ۴ درصد فراتر نخواهد رفت.

مرکز آمار ایران همچنین نرخ تورم نقطه‌ای آذر ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه مشابه سال پیش را ٢٧,٨ درصد اعلام کرد. این بدان معناست که خانوارهای ایرانی طی ماه گذشته به طور میانگین ٢٧.٨ درصد بیشتر از آذر ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند. این نرخ در مقایسه با آبان ماه ٠,٨ واحد درصد افزایش یافته است.

در همین حال گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه یعنی درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به آذر ماه ۱۳۹۸، نسبت به دوره مشابه قبل از آن به ۴۰ درصد رسیده که در مقایسه با آبان ماه ١.١ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ١٣٩٧ از سوی این مرکز ۱۸ درصد اعلام شده بود.
یورو نیوز:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *