واکنش وزارت خارجه ایران به بازداشت سفیر انگلیس: منتظر گزارش نیروی انتظامی هستیم , سفیر بریتانیا: در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم

By | ۱۳۹۸-۱۰-۲۲

وزارت خارجه ایران در واکنش به خبر بازداشت چند ساعته سفیر انگلیس در تهران گفت که “در انتظار گزارش نیروی انتظامی و اطلاع از جزییات امر هستیم”.

دیشب وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه ای بازداشت سه ساعته سفیر خود در تهران را اقدامی “بی دلیل و ناموجه” دانسته و آن را “نقض فاحش” قوانین بین المللی خوانده است.

به گزارش بی بی سی، در بیانیه دومینک راب وزیر خارجه بریتانیا آمده است: “دولت ایران در حال عبور از یک گذرگاه مهم است. می تواند به حرکت خود به سوی وضعیتی منزوی و طرد شده با همه پیامدهای سیاسی و اقتصادی که این روش در پی دارد ادامه دهد، یا گام هایی برای رفع تنش و تعامل در مسیری دیپلماتیک بردارد.”

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی نوشت: “رژیم ایران سفیر بریتانیا در ایران را دستگیر کرد. این ناقض کنوانسیون وین است، که این رژیم سابقه بدی در نقض آن دارد. ما از رژیم ایران می خواهیم رسما به خاطر نقض حقوق سفیر، از بریتانیا عذرخواهی کند و به حقوق کلیه دیپلمات ها احترام بگذارد.”

پیشتر رسانه‌های ایران گزارش کردند که راب مک‌ایر سفیر بریتانیا در تهران در جریان تجمعی که اصلا برای یادبود قربانیان پرواز ۷۵۲ خطوط بین المللی اوکراین در مقابل دانشگاه امیر کبیر برگزار شده بود بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده است.

سفیر بریتانیا: در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم


راب مک‌ایر سفیر بریتانیا در تهران در حساب توییتری خودش، در مورد اتفاقات شب گذشته و بازداشتش نوشته است که “درهیچ تظاهراتی شرکت نکردم!‌” و “به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای بودند رفتم”.

آقای مک ایر نوشته است دلیل حضورش، بریتانیایی بودن برخی کشته‌شدگان بوده و “طبیعیست که نسبت به کشته شدگان ادای احترام” کند.

وی نوشته است که “پس از۵ دقیقه هنگامی که عده ای شروع به شعاردادن کردن محل را ترک کردم” و |نیم ساعت بعد از ترک محل دستگیر شدم”

به گفته آقای مک‌ایر”دستگیر کردن دیپلمات ها در هر کشوری غیر قانونی است”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *