انفجار درمانگاه در شمال تهران؛ شورای شهر می‌گوید کلینیک سینا اطهر چهار اخطار ایمنی و پلمپ داشت 

By | ۱۳۹۹-۰۴-۱۲

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در رابطه با انفجار درمانگاه سینا اطهر در شمال این شهر گفته که شهرداری چهار بار در سال‌های مختلف به مسئولان درمانگاه درباره سیستم اطفای حریق اخطار داده بود و حتی یک بار قصد پلمپ این ساختمان را داشت.

هاشمی که از محل حادثه بازدید کرد، گفت در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۶ سازمان آتش‌نشانی به‌طور جداگانه دستورالعملی برای نصب وسایل لازم برای پیشگیری از آتش‌سوزی به مسئولان درمانگاه ابلاغ کرد اما آنها اقدام موثری انجام ندادند.

شب گذشته در پی انفجار و آتش سوزی در یک مرکز درمانی در تهران، دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۴ نفر نیز مصدوم شدند. روسای جمهوری و مجلس ایران این حادثه را تسلیت گفتند و خواهان روشن شدن علت این آتش‌سوزی شدند. همزمان برای پنج نفر نیز دستور بازداشت صادر و یکی از آنان دستگیر شده است.

رئیس شورای شهر تهران در رابطه با ساختمان درمانگاه گفته است که در سال ۹۷ شهرداری اخطاریه‌ ایمن نبودن ساختمان را به مدیر کلینیک اعلام کرده که “به دلیل بی‌توجهی مجدد در سال ۹۸ اخطاریه جدی به مالک ابلاغ شده و پس از آن اقداماتی نظیر نصب خاموش‌کننده و سیستم اعلام حریق در ساختمان انجام شده است.”

اما حالا محسن هاشمی می‌گوید که سیستم اطفای حریق در ساختمان “ناقص” بوده است.

ظاهرا با وجود این اخطارها، مانند ساختمان پلاسکو که گفته می‌شد شهرداری به آن اخطار داده است، این درمانگاه به کار خود ادامه داده است.

جانباختگان چه کسانی هستند؟

۱۵ نفر از کشته شدگان زن و ۴ نفر مرد هستند.

تمام کشته‌شدگان جز دو نفر از کادر درمان کلینیک بودند؛ از جمله فریده تورانی متخصص جراحی عمومی، زیبایی و ترمیم سوختگی و محمدعلی اکبری متخصص گوش و حلق و بینی و جراح پلاستیک.

گزارش شده جسد ۱۴ نفر به خانواده‌هایشان تحویل داده شده است و پنج نفر دیگر هنوز در پزشکی قانونی هستند.

چه کسانی تحت تعقیب هستند؟

دادستان تهران از احضار ۵ نفر از مقصران احتمالی حادثه و بازداشت یک نفر خبر داده است.

در همین رابطه حمید هداوند، جانشین رئیس پلیس تهران بزرگ گفته است که “مدیرعامل بیمارستان، مدیر داخلی، مدیرتصویربرداری و متصدی سانترال” این درمانگاه در حال بازجویی هستند و آنها تحت تحقیق و تفحص هستند.

دلیل انفجار چه بود؟

دربرآورد اولیه، دلیل انفجار، آتش گرفتن کپسول‌های اکسیژن در طبقه منفی دوی این ساختمان و تجمع کپسول‌ها و نگهداری نامناسب اعلام شده، اما هنوز دلیل آتش گرفتن این کپسول‌ها در حال بررسی است.

رئیس شورای شهر تهران گفته که پیدا کردن دلیل اصلی زمان می‌برد. با این حال او گفته بر اساس گزارشات اولیه “اجرای نامناسب شبکه داخلی برق” سبب بروز حادثه شده است.

ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه خواستار “شناسایی دقیق عوامل بروز این حادثه و رسیدگی به مشکلات قضائی و حقوقی” خانواده‌های آسیب‌دیده شد.

پیش از این هم رئیس جمهور و رئیس مجلس ایران خواستار روشن شدن علت این انفجار شدند.
بی بی سی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *