یک بانک نیمه دولتی در ایران، ‘مالک هزار واحد مسکونی خالی’ در تهران

By | ۱۳۹۹-۰۵-۰۶

در حالیکه مالیات و شناسایی خانه‌های خالی در ایران به یکی از موضوعات پربحث ماههای اخیر تبدیل شده، وزارت راه و شهرسازی ایران گفته یک بانک ایرانی هزار خانه خالی در تهران در اختیار دارد.

محمود احمدزاده، معاون وزارت راه و شهرسازی نام این بانک را اعلام نکرده ولی آن را بانک “شبه دولتی” اعلام کرده است. او گفته: “مجموعه‌ای که هزار واحد خالی دارد و به بازار عرضه نکرده، یکی از بانک‌های شبه دولتی است.”

بنابر اعلام بانک مرکزی قیمت‌ مسکن در تهران از خرداد ماه پارسال تا خرداد امسال بیش از ۴۲ درصد گرانتر شده است

پیشتر پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی از شناسایی فردی با مالکیت ۱۹۵ واحد در تهران و نهادی با یکهزار واحد خانه خالی خبر داده بود؛ که با توضیح اخیر محتکر “بانک” اعلام شده است.

شناسایی خانه‌های خالی و مالکیت در تهران و استان‌ها در حال انجام است. به عنوان نمونه در تهران مالکی حقیقی با ۱۹۵ واحد و نهادی با یکهزار واحد، شناسایی شده است.
پروانه اصلانی
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی

همزمان جزئیات بیشتری از مالیات بر خانه‌های خالی منتشر شده است.

احسان خاندوزی، معاون رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرگزاری مهر گفته “نرخ مالیات بر خانه های خالی ۱۰ برابر نرخ مصوب در قانون قبلی خواهد بود”

او همچنین گفته است: “نرخ این مالیات ۵ برابر مالیات بر درآمد اجاره املاک تعیین شد.”

این در حالیست که نرخ این مالیات در قانون مصوب سال ۹۴، ۵۰ درصد مالیات بر اجاره املاک بوده است.

آقای خانودوزی همچنین معیار خالی بودن واحد مسکونی را “خالی بودن از سکنه” به مدت ۶ ماه در سال اعلام کرده که قرار شده در زمان معامله ملک پرداخت شود.

یکی از دلایل افزایش نرخ مسکن و اجاره بها در ایران کمبود عرضه بوده؛ براساس برآورد وزارت راه و شهرسازی مقدار نیاز سالانه ایران به مسکن تا سال ۱۴۰۵ حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی اعلام شده است.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران اخیرا آماری از خانه‌های خالی در ایران ارائه کرده است.

او گفته: “در حال حاضر بر اساس گزارش مرکز آمار ایران ۲ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که اگر صاحبان آنها این خانه ها را به پروژه اقدام ملی مسکن تحویل دهند تسهیلات و زمین مرغوب دریافت خواهند کرد.”

این در حالیست که نتایج آخرین سرشماری نفوس مسکن در سال ۹۵ بیش از ۲ و نیم میلیون خانه خالی را در ایران نشان می‌داد.

کمبود عرضه مسکن در کنار تورم عمومی در ایران به افزایش چند برابری نرخ خانه و اجاره بها در سالهای اخیر دامن زده که از ابتدای سال ۹۹ هم تشدید شده است.

بانک مرکزی ایران در گزارشی که درباره بازار مسکن در خرداد ماه منتشر کرده به رشد قیمت مسکن و اجاره بها پرداخته است.

بر اساس اعلام این نهاد، در خرداد امسال نرخ هر متر مربع آپارتمان معامله شده در شهر تهران حدود ۱۹ میلیون تومان بوده است؛ بر همین اساس قیمت‌ مسکن در تهران از خرداد ماه پارسال تا خرداد امسال بیش از ۴۲ درصد گرانتر شده است.

بنابر اعلام مرکز آمار اجاره مسکن در کل ایران، در تیر ماه امسال در مقایسه با همین ماه در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۵ درصد افزایش یافته است.

دولت ایران در پی آن است که با طرح مالیات بر خانه‌های خالی عرضه را به بازار بیشتر کند و قیمتها را کاهش دهد که شناسایی خانه‌های خالی یکی از مشکلات اصلی این طرح محسوب می‌شود.

وزارت اقتصاد ایران سه سال پیش گزارشی درباره مالیات بر خانه‌های خالی منتشر کرد که در آن گفته شده بود “بین تعداد خانه‌های خالی با نوسان قیمت مسکن ارتباط معکوس وجود دارد به طوری که در شرایط کاهش رشد قیمت مسکن مالکان واحدهای مسکونی به امید افزایش قیمت در دوره آتی از عرضه واحدهای خود به بازار خودداری می‌کنند.

بعضی از منتقدان می‌گویند مالیات بر خانه‌های اجاره‌ای به درآمد دولت خواهد افزود اما مالک از طریق افزایش اجاره بها هزینه مضاعفی را بر مستاجر تحمیل می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *