سازمان حقوق بشر ایران فشار بر خانواده‌ها و تهدید به ربایش روزنامه‌نگاران ایرانی را محکوم کرد

By | ۱۳۹۹-۰۵-۱۴

سازمان حقوق بشر ایران به مستنداتی دست یافته که دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی با فشار بر خانواده مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و کنشگر مقیم آمریکا، تلاش کردند تا طرح ربایش او را از خاک ترکیه به اجرا بگذارند. در روزهای اخیر، او و تنی چند از کنشگران و روزنامه‌نگاران در فضای مجازی به ربایش تهدید شدند.

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به تهدیدهای پیشین مقام‌های امنیتی ایران در مورد ربایش روزنامه‌نگاران ایران اینترنشنال از خاک بریتانیا، فشار بر خانواده‌های روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی فارسی، رادیو فردا، من‌وتو، کیهان لندن و سایر رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور، این اقدام را به شدت محکوم می‌کند و از جامعه بین‌المللی می‌خواهد تا برای متوقف‌کردن این تهدیدها، اقدام مناسب انجام دهند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «تهدید به آدم‌ربایی و اعدام در شبکه‌های اجتماعی یک عمل مجرمانه است و عاملان این تهدیدها باید موجب پیگرد قانونی قرار گیرند. تهدید خانواده فعالان، دستگیری بدون مجوز و صدور احکام اعدام، به امری متداول در جمهوری اسلامی تبدیل شده است. مدیران شبکه‌های اجتماعی و کاربران اینترنت نباید اجازه دهند فضای مجازی هم به مکان امنی برای تهدید و سرکوب فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران تبدیل شود.»

روز ۱۱ مرداد، خبر ربایش جمشید شارمهد، یکی از مخالفان حکومت ایران، منتشر شد. او بنا بر گفته خانواده‌اش در مسیر سفر به هندوستان، به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، از خاک امارات متحده عربی ربوده شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *