نخستین واکنش مقام‌های ایران به موج افشای تعرض جنسی؛ کیوان امام‌وردی بازداشت شد

By | ۱۳۹۹-۰۶-۰۴
حسین رحیمی،‌ فرمانده نیروی انتظامی تهران،‌ اعلام کرد فردی که اخیرا در توییتر روایت و گزارش‌هایی مبنی بر آزار و تعرض جنسی او به دختران دانشجو منتشر شده بود، بازداشت شده است.

روزنامه همشهری سه‌شنبه چهارم شهریور به نقل از رحیمی نوشت:‌ «شاکیان با اطمینان از محفوظ ماندن هویتشان نزد پلیس برای شکایت از این مرد به پلیس امنیت عمومی تهران مراجعه کنند.»

خبرگزاری فارس این فرد را کیوان امام‌وردی معرفی کرده است.

خبر بازداشت این فرد در حالی منتشر می‌شود که طی روزهای اخیر در توییتر برخی کاربران گزارش‌هایی مبنی بر آزار، اذیت و تجاوز جنسی از سوی او مطرح کرده بودند.

شماری از کاربران توییتر با انتشار تصاویری از متن مکالمات خود با امام‌وردی در پیام‌رسان‌ها، گفته بودند او به دعوت از آن‌ها به منزل،‌ تورهای گردشگری،‌ ایرانگردی،‌ سفرهای علمی و موقعیت‌های مشابه پرداخته و پس از مست یا بیهوش کردن، اقدام به آزار و تعرض جنسی می‌کرد.

رسانه‌ها این فرد را دانش‌آموخته دانشگاه تهران معرفی کرده‌اند که در حوالی میدان انقلاب کتابفروشی داشته است.

در پی انتشار اخبار درباره این «متجاوز سریالی به دختران»، اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران، بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه به فارغ‌التحصیلی امام‌وردی در سال ۱۳۸۹ در مقطع کارشناسی از دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه تهران اشاره شده و آمده است که او «از تاریخ مذکور، هیچ‌گونه ارتباط آموزشی، پژوهشی و اداری با دانشگاه نداشته و ندارد.»

دانشگاه تهران، ضمن «اظهار تاسف و بدون داوری در خصوص موارد اعلام‌شده»، تاکید کرد بررسی و رسیدگی به چنین اتهاماتی «از حیطه اختیارات و اراده دانشگاه خارج است، اما نهایت همکاری را با مراجع قانونی ذیربط برای بررسی این موضوع انجام خواهد داد.»

همکاری پلیس و دانشگاه تهران برای پیگیری

این متهم به واسطه ارتباط با شماری از دانشجویان دختر پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران اقدام به آزار و اذیت آن‌ها می‌کرد.

پس از گسترش موج روایت و شکایت‌ها از امام‌وردی در رسانه‌های اجتماعی، او اقدام به بستن حساب‌های کاربری و حذف کردن چت‌های خود کرده است.

روزنامه اینترنتی «فراز» گزارش داده رحمت امینی،‌ رییس دانشکده نمایش پردیس هنرهای زیبا،‌ در همین زمینه وعده پیگیری داده و قرار است حراست این دانشگاه با همکاری پلیس امنیت به کارهای اولیه این پرونده بپردازند.

روایت‌هایی که تاکنون در رسانه‌های اجتماعی علیه این فرد مطرح شده بعضا به سال ۱۳۸۶ نیز مربوط می‌شود.

فراز گزارش داده با وجود اینکه طیف کسانی که هدف این آزار و اذیت‌ها بوده‌اند گسترده است،‌ اما بیشتر آن‌ها دانشجو بوده‌اند. از این میان نیز گزارش‌ها حاکی از شمار پایین افرادی است که تا کنون اقدام به ثبت شکایت کرده‌اند.

حالا فرمانده پلیس تهران از شاکیان خواسته برای ثبت شکایت حقوقی قدم بردارند.

برخی از شاکیان در رسانه‌های اجتماعی از عدم حمایت قانونی از زنان قربانی،‌ فشار اجتماعی و سختی‌های پیگیری و اثبات حقوقی به عنوان دلایل خود مبنی بر عدم شکایت اشاره کرده‌اند.

طی روزهای گذشته با افزایش موارد افشای آزار، تعرض و تجاوز جنسی در رسانه‌های اجتماعی و خبری پای برخی چهره‌های شناخته‌شده هنری، اجتماعی،  مذهبی و فرهنگی نیز به میان آمده است.

اکنون مقام‌های حکومت ایران در نخستین قدم در واکنش به این موضوع این فرد را بازداشت کرده‌اند.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *