یک «دلال اسلحه» ایرانی‌تبار در ایتالیا کشته شد

By | ۱۳۹۹-۰۸-۰۵

رسانه‌های ایتالیا از کشته شدن یک «دلال اسلحه» ایرانی‌تبار به نام فیروز سعید انصاری در این کشور خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، فیروز سعید انصاری آخر هفته گذشته در دفتر کار خود در حومه شهر رم، پایتخت ایتالیا، با شلیک سه گلوله توسط یکی از کارمندانش به قتل رسیده است.

رسانه‌های ایتالیا او را ۶۸ ساله دارای تابعیت ایتالیایی و ایرانی و فرزند یکی از سفیران حکومت پیشین ایران در ایتالیا در دهه هفتاد میلادی معرفی کرده‌اند.

در این گزارش‌ها همچنین آمده است که کاوه فلاتی، یک کارمند دفتر بازرگانی فیروز سعید انصاری که «قبلاً رئیس خود را تهدید جانی کرده بوده»، پس از ارتکاب قتل، با همان اسلحه بلافاصله خود را کشته است.

جزییات بیش‌تری به‌جز ۴۷ ساله بودن قاتل هنوز رسانه‌ای نشده است، اما برخی رسانه‌های ایتالیا نام فامیل او را «فولوتی» ذکر کرده‌اند که به نظر می‌رسد همان فلاتی باشد.

به نوشته سایت ایتالین‌اینسایدر در رم، قاتل به دلیل اختلافات مالی رئیس خود را کشته و تهدیدهای پیشین او نیز علیه فیروز سعید انصاری بر سر همین نزاع مالی بوده است.

پس از این قتل و خودکشی در منطقه فورمِلو در شمال رم، نیروهای پلیس و بازجویان واحد قتل به محل رسیدند و تحقیقات را آغاز کردند.

بر اساس این گزارش‌ها، ۹ ایرانی و ایتالیایی نیز در ارتباط با این رویداد مورد تحقیق قرار گرفته‌‌اند، اما جزئیات بیشتری در مورد هویت و دلایل بازجویی از این افراد هنوز منتشر نشده است.

به نوشته ایتالین‌اینسایدر، فیروز سعید انصاری در ظاهر یک بازرگان فروشنده اتومبیل‌های مجلل بود اما به عنوان یک دلال بین‌المللی اسلحه شناخته می‌شد.

بر اساس این گزارش، تنها چند روز پیش از این قتل و خودکشی قاتل، واحد ویژه تحقیقات در منطقه کارابینیری، کیفرخواستی را علیه فیروز سعید انصاری در زمینه قاچاق بین‌المللی اسلحه در مناطق درگیر جنگ صادر کرده بود.

واحد ویژه پلیس ایتالیا در طول چند سال تحقیقاتی را به دلیل «ظن تلاش فیروز سعید انصاری برای ارسال سلاح به ایران به مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو» انجام داده بود.

ایتالین‌اینسایدر همچنین از جنگ‌افزارهایی نام برده است که این واحد ویژه پلیس ایتالیا در حال بررسی نقش این بازرگان برای معامله آن‌ها با ایران بوده است. پهپادهای ام‌کیو۵ هانتر که قادر به پرتاب بمب‌های هدایت‌شونده هستند، اسلحه‌های خودکار ام۲‌، آ‌ک۴۷، اسلحه‌های مختص تک‌تیراندازی از نوع تی‌آر‌جی ام‌۱۰ و تیکا تی۳ ازجمله جنگ‌افزارهایی هستند که در این گزارش از آن‌ها یاد شده است.

پهپادهای ام‌کیو۵ هانتر ساخت اسرائیل هستند که به ارتش‌های جهان از جمله آمریکا فروخته شده است. اسرائیل از این سلاح‌ها از جمله در رهگیری و نابودی اهدافی در حال حرکت، از جمله اعضای سازمان‌های مخالف خود، استفاده کرده است.

بر اساس این گزارش، فیروز سعید انصاری دو کانال برای ارسال سلاح برای ایران را بررسی کرده بود اما معاملات عملاً روی کاغذ ماند و بخشی از این سلاح‌ها، شامل اسلحه‌های خودکار و تک‌تیرانداز پیش از ارسال، با ردگیری واحد ویژه ایتالیا، در بهار سال ۲۰۱۷ ضبط شد.

با این حال، ایتالین‌اینسایدر نوشته است که بازجویان قتل در پلیس ایتالیا، ارتباط میان موضوع معاملات اسلحه با قتل فیروز سعید انصاری را رد کرده‌اند.

فیروز سعید انصاری دارای همسر و دو فرزند بود و در ویلایی در منطقه اولگیاتا در شمال غرب رم زندگی می‌کرد.

به نظر می‌رسد فیروز سعید انصاری فرزند علینقی سعید انصاری، سفیر دولت وقت شاهنشاهی ایران در ایتالیا، باشد.

علینقی سعید انصاری به مدت شش سال، در سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۶، در دوره‌ای طولانی‌تر از دوره بسیاری از سفیران نظام پادشاهی ایران در رم، سمت سفر در ایتالیا را حفظ کرد که نشانگر اعتماد حکومت وقت به او بود.

ظاهراً این نخستین بار نیست که افرادی از نزدیکان حکومت پیشین ایران در مظان همکاری با جمهوری اسلامی ایران در حد تلاش برای ارسال سلاح به جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرند.
فرنوش رام (اسرائیل)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *