سپاه پاسداران: نسل جدید موشک بالستیک زمین به زمین آزمایش شد

By | ۱۳۹۹-۱۰-۲۶

در آستانه تغییر دولت آمریکا و تحلیف جو بایدن، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران از آزمایش نسل جدیدی از موشک‌های بالستیک و پهپاد‌های تهاجمی خبر داد. بایدن پیشتر گفت‌، طرح‌های موشکی ایران را با حساسیت دنبال می‌کند.

امیرعلی حاجی‌زاده

امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران می‌گوید در رزمایش نظامی “پیامبر اعظم ۱۵” در کویر مرکزی، عملیاتی ترکیبی با “نسل جدیدی از موشک و پهپاد” انجام شده است. حاجی‌زاده اعلام کرده که این موشک‌ها در کمتر از ۵ دقیقه از زمان استقرار، عملیاتی شده و قابلیت پرتاب خواهند داشت.

خبرگزاری ایسنا به نقل از حاجی‌زاده نوشت: «موشک‌هایی که در این مرحله از رزمایش مورد استفاده قرار گرفت، نسل جدید موشک‌های بالستیک هستند که دارای سرجنگی جدا شونده با RCS و سطح مقطع راداری پایین هستند و زمان عملیاتی و آماده شدن آنها نسبت به گذشته به یک‌دهم کاهش یافته است.»

او افزوده که سپاه با این موشک‌ها، برای”تهاجم همه‌جهتی در کلیه سطوح ارتفاعی با پایگاه‌های دشمن فرضی و سلب امکان دفاع از پدافند دشمن، نفوذ به سپر موشکی یا جداسازی سر جنگی موشک‌ها از بدنه و ناکام گذاشتن سامانه‌های دفاعی” توان و قدرت جدیدی پیدا کرده است.

اخبار مربوط به این رزمایش و تصاویر منهدم کردن مواضع فرضی، با تبلیغاتی گسترده در رسانه‌های داخلی ایران پوشش داده شده‌اند. خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت، آزمایش پهپادهای جدید و موشک‌های زمین به زمین، در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن و تغییر دولت آمریکا انجام شده‌اند و این در حالی است که بایدن گفته است اگر جمهوری اسلامی به تعهدات خود در توافق هسته‌ای باز گردد، ایالات متحده نیز آماده گفت‌وگو برای بازگشت به برجام است.

ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و با وجود ابراز نگرانی‌ پیاپی تروئیکای اروپا، تعهدات مربوط به توافق اتمی را گام به گام زیرپا گذاشته است و در عین حال هرگونه بحث بر سر طرح‌های موشکی خود را نفی می‌کند.

رئیس جمهور منتخب آمریکا هم‌زمان تاکید کرده که طرح‌های موشکی ایران با حساسیت دنبال می‌شوند و دولت آینده او به مذاکره در این زمینه توجه دارد.

مقامات نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی بارها طرح‌های موشکی این کشور را “خط قرمز” خود خوانده‌اند. فرمانده هوافضای سپاه پاسداران دو هفته قبل گفت: «غلط می‌کند کسی بخواهد در این زمینه مذاکره کند.»
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *