جو بایدن، منع ورود شهروندان چند کشور مسلمان‌نشین از جمله ایران به آمریکا را لغو کرد

By | ۱۳۹۹-۱۱-۰۲

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در اولین روز کاری خود و ساعتی پس از مراسم تحلیف، چند فرمان اجرایی را امضا کرد. رییس جمهور آمریکا در یکی از اولین فرمان‌هایی که امضا کرد «منع ورود شهروندان چند کشور عمدتا مسلمان و آفریقایی به آمریکا را لغو کرد.

جو بایدن

دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق آمریکا، از ابتدای کار دولت خود طی چند فرمان اجرایی ورود شهروندان چند کشور عمدتا مسلمان و آفریقایی از جمله ایران را به ایالات متحده ممنوع کرده بود.

 دموکرات‌ها در زمان صدور این فرمان دونالد ترامپ با آن به مخالفت کردند. جو بایدن نیز در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری  تاکید کرده بود که  ممنوعیت ورود شهروندان کشورهای عمدتا مسلمان‌نشین از جمله ایران را به آمریکا، لغو خواهد کرد.

بایدن عصر چهارشنبه به وقت واشینگتن دی‌سی و در اولین روز کاری خود، ساعاتی پس از ورود به کاخ سفید با امضای فرمان اجرایی آن را عملی کرده و منع ورود شهروندان چند کشور مسلمان‌نشین، از جمله ایران، به آمریکا را لغو کرد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در اولین حضور در دفتر خود فرمان‌های اجرایی را نیز امضا کرد، او  در جمع خبرنگاران شمار دیگری از این فرمان‌ها به عنوان « فرمان‌های اجرایی شجاعانه‌» نام برد.

سه فرمان اجرایی اولی که جو‌ بایدن امضا کرد در زمینه «الزامی کردن ماسک در اماکن و ساختمان‌های فدرال»، «تضمین برابری نژادی» و «بازگشت به پیمان پاریس برای مقابله با تغییرات اقلیمی» هستند.

رییس جمهوری آمریکا همچنین فرمان‌های اجرایی دیگری را از جمله برای لغو بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک و لغو مجوز خط لوله نفت کی‌استون را نیز امضا کرد.

بایدن در یکی از فرمان‌های اجرایی خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی را که به دستور دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق، انجام شده بود، لغو کرد.

جو بایدن همچنین به خبرنگاران گفت دونالد ترامپ برای او «نامه‌ای بسیار سخاوتمندانه» روی میزش کارش گذاشته است، اما گفت به احترام ترامپ محتوای این نامه را افشا نخواهد کرد.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *