محکومیت مهدی جهانگیری، برادر معاون روحانی به اتهام قاچاق ارز

By | ۱۳۹۹-۱۱-۰۷

سرانجام حکم محکومیت مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری از سوی قوه قضاییه اعلام شد: دو سال حبس و پرداخت جریمه. او متهم به “قاچاق حرفه‌ای ارز” و “تحصیل مال نامشروع” شده و باید صدها هزار دلار و میلیاردها تومان بپردازد.

مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری و صدور حکم حبس به اتهام قاچاق ارز

از زمان متهم شدن مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری، به فساد مالی بیش از سه سال می‌گذرد. اکنون غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه خبر از صدور حکم نهایی محکومیت او داده است. خبری که با توجه به ادامه فعالیت‌های اقتصادی مهدی جهانگیری در طی سال‌های گذشته، به ابهامات بسیاری دامن زده است.

سایت “فرارو” روز سه‌شنبه هفتم بهمن (۲۶ ژانویه) به اظهارات غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری او پرداخته است. سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده مهدی جهانگیری گفته است: «این پرونده در جلسات قبل مورد سوال بود و ادعا شده بود که حکم صادر شده، ولی آن زمان حکم صادر نشده بود. ولی امروز می‌گویم که حکم نهایی صادر شده و ابلاغ شده و برای اجرا ارسال شده است.»

بر اساس “حکم نهایی” قوه قضاییه، مهدی جهانگیری به جرم “قاچاق حرفه‌ای ارز” و “تحصیل مال نامشروع” در هر دو پرونده به زندان محکوم شده است.

بر اساس اظهارات سخنگوی قوه قضاییه، او متهم به قاچاق ۶۰۷ هزار یورو و ۱۰۸ هزار دلار شده است. ارزش ریالی این میزان قاچاق ارز ۲۶ میلیارد ریال اعلام شده است.

غلامحسین اسماعیلی گفته است که مهدی جهانگیری علاوه بر انتقال ارز قاچاق باید متحمل دو سال حبس و پرداخت جریمه‌ای چهار برابر بهای ریالی این قاچاق (بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال) گردد.

در ارتباط با پرونده “تحصیل مال نامشروع” نیز مهدی جهانگیری محکوم به دو سال حبس و رد مال شده است. مهدی جهانگیری در رابطه با ارائه اطلاعات واقعی به بورس نیز به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که با پرداخت ۵۰ میلیون ریال جزای نقدی، محکومیت شلاق او منتفی شده است.

مهدی جهانگیری کیست؟

مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری است. او سهامدار عمده بانک گردشگری است. در سال ۱۳۸۸، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، با سرمایه ۲۰ میلیارد تومان شرکت “سمگا” را تاسیس کرد. شرکت خصوصی “سمگا” مخفف شرکت “سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران” است.

او با بهره گرفتن از ارتباطات خود در نظام سیاسی ایران موفق شد فعالیت‌های اقتصادی خود را به سرعت گسترش دهد. او پس از آن بانک گردشگری، مجمتع فولاد صنعت بناب، شرکت سرمایه‌گذاری نگین، هلدینگ صنایع و معادن ماهان، توسعه امید افق گردشگری، شرکت افق گردشگری ایرانیان، مرکز آموزشی علمی کاربردی کاراد، شرکت باشگاه گردشگری ایرانیان، شرکت کارت گردشگری پارس، شرکت توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران و چند شرکت تجاری و بازرگانی دیگر را نیز تاسیس نمود.

در مهرماه سال ۱۳۹۶، او که نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران بود، به اتهام فساد توسط سپاه کرمان بازداشت شد. پس از مدتی، خبری مبنی بر آزادی او منتشر شد. “فرارو” در ادامه گزارش خود به ابهامات موجود در پرونده مهدی جهانگیری اشاره کرده و نوشته است: «جزییات زیادی از پرونده اقتصادی جهانگیری و روند برگزاری دادگاه او در دست نیست.»

فعالیت اقتصادی به‌رغم اتهام فساد

برخی از رسانه‌های دولتی از آزادی مهدی جهانگیری در دی سال ۱۳۹۶ از زندان کرمان خبر داده بودند. این در حالی است که “رجانیوز” مدعی شده بود او در اسفند سال ۹۶ با پرداخت وثیقه‌ای یک میلیارد تومانی آزاد شده است.اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی و ابراز بی‌اطلاعی از پرونده برادرش

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی و ابراز بی‌اطلاعی از پرونده برادرش

اسحاق جهانگیری، معاون حسن روحانی در همان سال ۱۳۹۶، پس از انتشار خبر دستگیری برادرش در حساب اینستاگرامی خود مدعی شده بود که «اطلاع دقیقی از دلیل، چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط و شاکی» برادر خود ندارد.

سایت “الف” نیز از تلاش افرادی همچون حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی در حمایت از اسحاق جهانگیری خبر داده بود. حسام‌الدین آشنا گفته بود که «حساب جهانگیری از برادرش جداست».

این سایت در ادامه نوشته است که «اما همانقدر که افکار عمومی حساب حسین فریدون [برادر حسن روحانی] را از روحانی جدا می‌داند، حساب جهانگیری را هم از برادرش جدا می‌داند.»

موضوعی که به پرونده مهدی جهانگیری ابعاد جدیدی می‌بخشد، قراردادی است که از سوی قرارگاه خاتم الانبیا با او منعقد شده است. جالب اینجاست که قرارگاه خاتم الانبیا زمانی با مهدی جهانگیری و شرکت زیرمجموعه فعالیت‌های اقتصادی او یعنی “مجتمع فولاد بناب” وارد معامله شده است که پرونده او به اتهام فساد مالی در جریان بوده است.

افزون بر آن، در عکسی که از سفر حسن روحانی در آبان سال ۱۳۹۸ به استان کرمان منتشر شده مهدی جهانگیری نیز در نزدیکی او دیده می‌شود.

حتی روزنامه کیهان اعلام کرده که مهدی جهانگیری، برادر معاون اول حسن روحانی، در همان سال بازداشت خود در کرمان، پاداش ۲۰۰ میلیون تومانی دریافت کرده است.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *