نقره تاریخی سعید ملایی در اسرائیل

By | ۱۳۹۹-۱۲-۰۲

سعید ملایی در رقابت‌های گرنداسلم جودو به میزبانی اسرائیل، روی سکوی دوم وزن ۸۱ کیلوگرم ایستاد.

سعید ملایی در اسرائیل

او نخستین ورزشکار ملی‌پوش ایرانی است که پس از انقلاب اسلامی در اسرائیل به میدان رفته و صاحب مدال می‌شود، مدالی که به نام مغولستان ثبت شده است.

پیش از انقلاب، ورزشکاران ایرانی در المپیک یهودیان به میزبانی اسرائیل شرکت می‌کردند.

ملایی که به خاطر انصراف‌های مکرر در برابر حریف اسرائیلی، اعزامش به المپیک را در خطر می‌دیدید، پس از شکست عمدی در مسابقات جهانی به میزبانی ژاپن، حاضر نشد به ایران برگردد.

پلیس ژاپن گذرنامه ملایی را از سرمربی ایران گرفت تا قهرمان سال ۲۰۱۸ جهان با اسکورت پلیس به فرودگاه رفته و از آنجا راهی آلمان شود.

ملایی از آلمان درخواست پناهندگی کرد، تقاضایی که به سرعت با موافقت دولت آلمان مواجه شد.

با این حال، فرایند اخذ تابعیت در این کشور طولانی‌تر از آن بود که او بتواند در المپیک شرکت کند. به همین خاطر تابعیت کشور مغولستان را پذیرفت تا المپیک توکیو را از دست ندهد.

سعید ملایی تاکنون برای مغولستان نشان برنز گرنداسلم مجارستان و نقره گرنداسلم اسرائیل را به دست آورده است.

فدراسیون جودوی جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل نقض مکرر مقررات، تعلیق شده و از هرگونه فعالیت و مشارکت در رویدادهای بین‌المللی محروم است.

در پی ورود خبرساز ملایی به تل آویو، آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودوی جمهوری اسلامی ایران گفت: «شرمنده‌ایم که ورزشکار بی عقل و پوشالی ما به تل آویو رفته. این لکه ننگ تا ابد بر پیشانی شما می‌ماند چون به آرمان‌های نظام پشت کرده‌اید.»

در این متن که سایت فدراسیون جودو منتشر کرد، آمده است: «ملایی به همراه مربی بی ارزش خود به ۴۲ سال زحمت صادقانه نظام مقدس جمهوری اسلامی پشت کرده‌. این حرکت او را محکوم می‌کنم. شبکه‌های معاند دارند موضوع را پوشش می‌دهند.»

میراسماعیلی در حالی این سخنان تند سیاسی را به زبان آورده که پیشتر در سوئیس و دادگاه حکمیت ورزش، تاکید کرده بود که مخالف مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی نیست و ورزشکاران به خواست خودشان امتناع می‌کنند.

برخی کاربران در اینستاگرام و توئیتر، با انتقاد از میراسماعیلی، او را به «چاپلوسی» متهم کرده‌اند.

ملایی با نایب قهرمانی در اسرائیل موفق شد ۷۰۰ امتیاز کسب کند و جایگاهش را در رنکینگ المپیک ارتقا دهد.

این در حالی است که ماتیاس کاسه از بلژیک نفر اول رنکینگ و ساگی موکی از اسرائیل نفر دوم رنکینگ فدراسیون جهانی، از کسب مدال بازماندند.

ملایی برای راهیابی به فینال به ترتیب در برابر زلیم چکایف (جمهوری آذربایجان) آنتونیو اسپوسیتو (ایتالیا) دومنیک رسل (آلمان) و اصلان لاپیناگوف (روسیه) به پیروزی رسید.

او در گام آخر مقابل شرف‌الدین بولتابوئف (ازبکستان) ایپون شد تا روی سکوی نایب قهرمانی بایستد.

فدراسیون جهانی جودو در توئیتر خود، پیروزی‌های ملایی را حماسی دانسته و تاکید کرده که این ورزشکار با تشویق اسرائیلی‌های حاضر در ورزشگاه مواجه شده.

پیشتر رئیس فدراسیون جودوی اسرائیل و موکی ساگی حریف اسرائیلی ملایی نیز از او تمجید کرده بودند.

تعدادی از ایرانی تبارهای اسرائیل نیز با دسته گل مقابل ورزشگاه حاضر شدند. گرچه به دلیل محدودیت‌های مرتبط با همه‌گیری ویروس کرونا، امکان ورود به ورزشگاه را نداشتند.
رادیو فردا :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *