فایننشیال تایمز: مذاکرات مستقیم ایران و سعودی در بغداد

By | ۱۴۰۰-۰۱-۲۹

در این مذاکرات، موضوع حملات حوثی ها به عربستان سعودی مطرح شد و نتیجه، مثبت بود.

فایننشیال تایمز خبر داد ایران و سعودی اولین مرحله از مذاکرات مستقیم را برگزار کردند.

به گزارش عصرایران، روزنامه فایننشیال تایمز چاپ لندن روز یکشنبه به نقل از یکی از مقامات آگاه نوشت که مقامات ارشد سعودی و ایرانی برای اولین بار بعد از گذشت سال ها، مذاکرات مستقیم داشتند. این مذاکرات در بغداد انجام شد.

این نخستین مذاکرات مستقیم ایران و عربستان سعودی بعد از گذشت 6 سال از قطع روابط میان دو طرف است. در سال 94 بعد از حمله معترضان به سفارت  و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد و به آتش کشیدن آنها، ریاض، روابط با تهران را قطع کرد.

به نوشته فایننشیال تایمز به نقل از یکی از مقامات عراقی، نخستین مرحله از مذاکرات ایران و سعودی در روز 20 فروردین 1400 ( 9 آوریل 2021) در بغداد انجام شد. در این مذاکرات، موضوع حملات حوثی ها به عربستان سعودی مطرح شد و نتیجه، مثبت بود.

فایننشیال تایمز به نقل از یک مقام عراقی و یک دیپلمات خارجی اضافه کرد: بغداد کانال های ارتباطی میان ایران و مصر و همچنین ایران و ارادن را تسهیل کرد.
با این حال یک مقام ارشد سعودی، خبرها درباره برگزاری مذاکرات با ایران را رد کرد.

هنوز مقامات ایرانی در این باره واکنشی نداشته اند. در سال های اخیر و به ویژه بعد از حضور مصطفی الکاظمی در نخست وزیری عراق، روابط بغداد و ریاض به سمت گرمی پیش رفت.

عراق همزمان با ایران و عربستان سعودی و امریکا، رابطه خوبی دارد. بغداد قبل از این میان ایران و امریکا هم میانجیگری کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *