گزارش تحقیق و تفحص شورای شهر از قراردادهای نجومی در دوران مدیریت قالیباف

By | ۱۴۰۰-۰۲-۲۰

محمود میرلوحی رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در جریان قرائت گزارش تحقیق و تفحص از رساتجارت گفت: اعضای شورای شهر توجه کنید که در سه سال گذشته پیگیری‌های زیادی برای بازپس گیری املاک و اموال شده که موفق هم بودیم و املاک زیادی پس گرفته شده و حتی بسیاری از قراردادها اقاله شده است.

به گزارش دیده بان ایران؛ ‌اعضای شورای شهر تهران پس از سه سال بررسی توانستند در قالب طرح تحقیق و تفحص از بنیاد تعاون سپاه و شرکت رساتجارت، پشت پرده قراردادهای مملو از تخلفات میلیاردی شهرداری تهران در دوره مدیریت قالیباف را برای مردم فاش کنند.

گزارش شورای شهر نشان می‌دهد در این پرونده که در اذهان عمومی با نام “عیسی شریفی” شناخته می‌شود، مدیران آن دوره فقط به جای تامین مصالح شهر به دنبال تامین منافع یک گروه خاص بودند.

با قرائت گزارش کامل این تحقیق و تفحص، متوجه ابعاد ناگفته‌ای از سوءاستفاده‌های صورت‌گرفته در شهرداری تهران خواهید شد.

محمود میرلوحی رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در جریان قرائت گزارش تحقیق و تفحص از رساتجارت گفت: اعضای شورای شهر توجه کنید که در سه سال گذشته پیگیری‌های زیادی برای بازپس گیری املاک و اموال شده که موفق هم بودیم و املاک زیادی پس گرفته شده و حتی بسیاری از قراردادها اقاله شده است.

با این حال هنوز۴۳۰۰ میلیارد تومان از پول شهرداری را پس نداده‌اند و به مجموعه شهرداری بدهکارند! و دقت کنید که این عدد به نرخ سالهای ۹۳ و ۹۴ است.

همچنین مبلغ ۱۷۰۰ میلیارد تومان بدهی بنیاد تعاون سپاه که در گزارش حسابرسی سازمان املاک شهرداری برای سال ۹۴ آمده بوده، در گزارش سال ۹۵ یکباره حذف شده است !

شهرداری ماهیانه ۷۰ میلیارد تومان بابت بدهی‌های دوره پیشین به تامین اجتماعی پرداخت می‌کند.

گزارش دیگر تنها به عیسی شریفی محدود نشده

1️⃣ بر اساس گزارش تحقیق و تفحص شورای شهر تهران درباره قراردادهای شرکت رسا تجارت وابسته به بنیاد تعاون سپاه با شهرداری تهران در دوران باقر قالیباف، شهرداری تهران در سال ۹۳ در قالب یک توافق‌نامه ۱۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های وابسته به سپاه داده و «بعد از شش سال نتوانسته آن را پس بگیرد»- محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران، در صحن شورا این گزارش را خوانده.

▫️شرکت رسا تجارت زیر مجموعه هلدینگ یاس بود و این هلدینگ مهم‌ترین کانون فعالیت‌های اقتصادی بنیاد تعاون سپاه محسوب می‌شد.

▫️پس از بروز مفاسد گسترده در این هلدینگ اقتصادی، سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران از تشکیل پرونده برای چند متهم خبر داد و اواخر اسفند سال گذشته اعلام کرد که در این پرونده مسعود مهردادی، محمود خاکپور محمود سیف به ترتیب به دو، پنج و ۳۰سال زندان و جزای نقدی محکوم شدند.

▫️اتهام این افراد مشارکت در کلاه‌برداری باندی، مشارکت در پول‌شویی و برداشت و تصاحب غیرقانونی وجوه اعلام شده است.

▫️علاوه بر این سه نفر، عیسی شریفی، قا‌ئم‌مقام محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران، در دیوان عالی کشور نیز به ۲۰ سال زندان، جزای نقدی، و استرداد وجوه تحصیلی محکوم شد.

در این گزارش «شهردار تهران»، قائم مقام وی، معاون مالی و مدیرعامل سازمان املاک شهرداری تهران، متخلف معرفی شده و درخواست شکایت و اعلام جرم علیه آنها شده است.

2️⃣ اما حالا بنابر این گزارش، تنها دست عیسی شریفی به فساد مالی شهرداری قالیباف آلوده نیست که این اتهام دامن باقر قالیباف و چندین تن از معاونانش، از جمله معاون مالی و قت و مدیر وقت سازمان املاک شهرداری را هم می‌گیرد.

▫️ قالیباف و قائم‌مقامش، ازجمله به «ترک تشریفات قانونی مناقصه در واگذاری پروژه های عمرانی به قرار گاه خاتم‌الانبیاء سپاه» و نیز «بستن قراردادهای کلانی که در صلاحیت شهردار نبوده و باید به تایید شورای‌ شهر تهران می‌رسیده»، متهمند.

▫️میرلوحی گفته: «در این قرارداد‌های اعلام شده که محرمانه‌اند و به همین دلیل چند سال طول کشید تا بتوانیم قراردادها را کشف و بررسی کنیم.

▫️سازوکار نظارت، کنترل، ارزیابی و اجرا در قراردادها پیش‌بینی نشده و از بنیاد تعاون سپاه ضمانت لازم گرفته نشده.»

3️⃣ در این گزارش همچنین آمده ۱۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌‌های سپاه به شهرداری تهران که مربوط به سال ۹۴ بوده، در صورتجلسات مالی سال ۹۵ غیب شده که طلب سازمان املاک شهرداری تهران از شرکت‌های وابسته به سپاه بوده.

4️⃣ یک حساب سرانگشتی کنیم؛ طلب۱۲هزار و ۹۰۰میلیاردتومانی شهرداری از سپاه بنابر دلار ۳۲۰۰ تومانی(قیمت دلار در آن زمان)، چهارمیلیارددلار ارزش دارد.

▫️و البته ۱۷۰۰میلیاردتومان بدهی غیب‌شده در صورت‌جلسه‌های سال ۹۴، بنابر قیمت دلار در آن سال، ۵۰۰میلیون‌دلار ارزش داشته.

5️⃣ طرح تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت رسا تجارت و قراردادهای این شرکت با شهرداری تهران که در دوران شهرداری باقر قالیباف بسته شده، ۱۱ آبان سال ۹۸ شروع شد و گزارش نهایی آن روز یک‌شنبه، ۱۹ اردیبهشت در جلسه شورای شهر تهران قرائت شد و عصر امروز برخی رسانه‌ها ازجمله کانال شهر ما، نزدیک‌به شورا و شهرداری تهران، آن‌را منتشر کردند. / روز آرزو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *