محمدجواد لاریجانی: اگر بخواهیم سلاح هسته‌ای بسازیم کسی نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد

By | ۱۴۰۱-۰۴-۲۷

ساعاتی پس از انتشار اظهارات کمال خرازی درباره توانایی فنی جمهوری اسلامی برای ساخت بمب اتمی، محمدجواد لاریجانی نیز در برنامه‌ای تلویزیونی گفت اگر ایران به این نتیجه برسد که سلاح هسته‌ای بسازد کسی نمی‌تواند جلویش را بگیرد.

محمدجواد لاریجانی، از مقام‌های سابق وزارت خارجه و قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت: طبق فتوای خامنه‌ای «اجازه نداریم دنبال تولید سلاح‌های کشتار جمعی از جمله اتمی برویم، منتها اگر بخواهیم یک وقتی این کار را بکنیم طبیعتا هیچ کس جلوی ما را نمی‌تواند بگیرد. خودشان هم این را می‌دانند».

لاریجانی شامگاه یکشنبه در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» شبکه ۲ تلویزیون جمهوری اسلامی گفت: «من معتقدم کُندی‌ای که در جریان برجام اتفاق افتاد به سرعت بازسازی می‌شود، و این توان چیزی نیست که با بمباران از بین برود.»

او با تاکید بر اینکه کندی پس از برجام می‌تواند به سرعت بازسازی شود گفت: «تحلیلگران نظامی می‌گویند که توانمندی جمهوری اسلامی ایران محصور نیست.»

ساعاتی پیش از او نیز مصاحبه کمال خرازی، مشاور علی خامنه‌ای، با شبکه الجزیره منتشر شد که گفته بود جمهوری اسلامی توانایی‌های فنی ساخت بمب هسته‌ای را دارد ولی قصد انجام آن را ندارد.

خرازی تهدید کرده بود: «تنها در چند روز سطح غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد رساندیم و به سادگی می‌توان آن را به ۹۰ درصد رساند.»

پیشتر نیز محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در گفت‌وگو با الجزیره احتمال غنی‌سازی در سطح ساخت بمب را رد نکرده و گفته بود تصمیم‌گیری برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی بسته به نظر «مقام‌های مربوطه» است.

سلسله تهدیدهای مقام‌های جمهوری اسلامی درباره توانایی ساخت بمب اتم همزمان با سفر جو بایدن به اسرائیل و عربستان سعودی و همچنین به دنبال ناکامی دولت بایدن در احیای برجام بیان شده است.

محمدجواد لاریجانی در مصاحبه‌اش با تلویزیون جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه در سفر بایدن به اسرائیل «آنها هم قسم شدند تا نگذارند ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند» گفت: «سیاست‌های آمریکا مانند سن بایدن فرتوت است و آنها در مقابل ما ناتوان هستند.»

از سوی دیگر آویو کوخاوی، رییس ستاد کل ارتش اسرائیل، روز یکشنبه هشدار داد آماده‌سازی گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران «یک تعهد اخلاقی و یک دستور امنیت ملی» برای اسرائیل محسوب می‌شود.

او تاکید کرد: ارتش اسرائیل به آمادگی خود برای حمله به ایران ادامه می‌دهد و خود را برای هر تحول و سناریویی آماده نگاه می‌دارد.

با این حال میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد بمب اتم گفت: توانایی ساخت بمب اتم به معنای تمایل یا برنامه‌ریزی ایران برای بمب اتم نیست.

محمدجواد لاریجانی، دبیر سابق ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، در مصاحبه‌اش با تلویزیون جمهوری اسلامی همچنین عربستان سعودی را واردکننده «سلاح‌های پیش پا افتاده» خواند و تهدید کرد: «تسلیحات و ژست‌های تسلیحاتی کاملا عوض شده و ظهور مساله مقاومت در اینجا مطرح است.»

جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی خود در منطقه با عنوان «مقاومت» نام می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *