دولت به مشکلات قشر زحمتکش جامعه بی‌تفاوت است؛ روزگار خاکستری کارگران

By | ۱۴۰۱-۰۹-۱۱

در روزگاری که تورم معیشت خانوار‌ها را به تنگی نفس انداخته است، بی‌تفاوتی دولت به مشکلات کارگران، آنها را با چالش‌های بیشماری روبرو کرده است و مطالبات معوق کارگری در کنار تورم، روزگار آنها را تلخ و خاکستری کرده است.

این روزها که در سومین ماه از اعتراضات سراسری قرار داریم، کارفرماها بواسطه حضور در اعتراضات اقدام به اخراج و ممانعت از فعالیت کارگرانی می‌کنند که پیگیر مطالبات خود هستند.

در تازه‌ترین مورد به همین بهانه ۷ نفر از کارگران مجتمع فولاد گیلان واقع در شهرک صنعتی رشت به دلیل پیگیری مطالبات خود توسط کارفرما تعلیق شدند.

منابع کارگری در این‌باره به ایلنا گفتند: «نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل، دستمزد حداقلی و اضافه‌کار، مسکوت ماندن برخی مزایا وحذف برخی دیگر بارها اعتراض کرده‌ایم تا به حق و حقوق خود برسیم. به همین دلیل چهارشنبه هفته گذشته دست به اعتراض زدیم که در نتیجه آن کارفرما اقدام به تعلیق کار هفت نفر از همکاران‌مان به بهانه حضور در اعتراضات کرد.»

ماه گذشته نیز کارگران پیمانی مخابرات در اصفهان ‌که نسبت به محقق نشدن مطالبات خود اعتراض کرده بودند از ادامه کار منع شدند.

اما مشکل اصلی کارگران حقوق معوق است؛ این در حالی است که متوسط حقوق دریافتی کارگران ۸۰ میلیون تومان در سال است که با خط فقر ۱۸ میلیون تومان در ماه در پایتخت و متوسط ۱۲ میلیون تومان در ماه در کشور، فاصله زیادی دارد.

برای مشخص شدن وضعیت معیشتی و دریافتی حقوق کارگران باید نگاهی به اخبار منتشر شده در این زمینه طی یک ماه گذشته بیاندازیم.

روز گذشته ایلنا خبر داد: کارگران شهرداری سی‌سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد در حال حاضر ۱۲ ماه حقوق معوقه طلبکارند. کارگران می‌گویند جدا از حقوق، یک سال عیدی و پاداش، بخش زیادی از بیمه کارگران پرداخت نشده است و اختلافات ایجاد شده بین شهردار با سه نفر از اعضای شورای شهر مانع پیگیری مطالبات کارگران و وضعیت شهر شده است.

روز گذشته کارگران ابنیه فنی آذربایجان نیز از مسئولان استانی درخواست کردند به موضوع مطالبات آنها رسیدگی کنند.

روز هشتم آذر نیز کارگران مخابرات روستایی خوزستان اعلام کردند مطالبات آنها سالهاست معلق و معوق مانده و شرکت مخابرات از پرداخت آن خودداری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا مطالبات مزدی و سنواتی حدود ۷۳ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان بعد از حدود سه ماه از قطع همکاری آن‌ها با کارخانه هنوز پرداخت نشده است.

مطالبات معوق مختص به شهر یا منطقه خاص نیست و روز هفتم آذر، جمعی از کارگران مجموعه شهرداری «نیکشهر» در سیستان وبلوچستان از چند ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده خود انتقاد کردند. به گفته کارگران این مجموعه تورم و عدم پرداخت مطالبات، مشکلات زیادی برای خانواده‌های آنها به وجود آورده است.

در پایتخت نیز کارگران با مشکلات مشابه مواجه هستند به طوری که ۲۸ آبان ماه کارگران شاغل در کارخانه داروگر تهران به بی‌توجهی کارفرما به پرداخت مطالبات معوقه مزدی اعتراض کردند.

اینها تنها نمونه‌ای از ده‌ها مورد اعتراضی کارگران نسبت به مطالباتشان است؛ مطالباتی که در وضعیت فعلی اقتصادی هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد.

صدای آمریکا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *