تجمع اعتراضی در زاهدان، راسک و گالیکش؛ مولوی گرگیج: آنکه حرف مردم را نشنود لایق حکومت نیست

By | ۱۴۰۱-۱۰-۳۰

مردم زاهدان و راسک در سیستان و بلوچستان با حضور در خیابان‌ها در جمعه‌ای دیگر، علیه علی خامنه‌ای شعار دادند. در گالیکش نیز به دنبال ممانعت حکومت از برگزاری نماز، مردم مقابل خانه مولوی گرگیج تجمع کردند. او در این تجمع گفت: «حکومتی که صدای مردم را نمی‌شنود لایق حکومت‌داری نیست.»

سی‌ام دی، معترضان در استان سیستان و بلوچستان برای شانزدهمین هفته پیاپی به خیابان‌ها آمدند. پس از جمعه خونین زاهدان در روز هشتم مهر، مردم معترض شهرهای مختلف این استان با وجود حضور گسترده نیروهای سرکوب‌گر، هر جمعه دست به تظاهرات زده‌اند.

زاهدان

بر اساس ویدیوهای منتشر شده، یکی از معترضان در تجمع مردم زاهدان پلاکاردی به دست گرفته که روی آن از جریان‌های مخالف جمهوری اسلامی خواسته می‌شود تا با هم ائتلاف کنند.

این معترضان در خیابان‌ها شعار «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله» سر دادند.

تجمع‌کنندگان همچنین شعار دادند: «این ملت آزادی می‌خواد، کشور آبادی می‌خواد».

«خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن» از دیگر شعارهای معترضان زاهدانی بود.

راسک

در شهر راسک هم معترضان در حمایت از مولوی عبدالحمید و مولوی نقشبندی، امامان جمعه اهل سنت و معترض به سیاست‌های حکومت، به خیابان‌ها آمده‌ و شعار «مرگ بر دیکتاتور»‌ سر دادند.

گالیکش استان گلستان

از سوی دیگر، منابع مطلع به ایران‌اینترنشنال گفتند مولوی محمدحسین گرگیج،‌ امام‌جمعه اهل سنت آزادشهر که برکنار شده، از رفتن به منبر و برگزاری نماز جمعه در گالیکش هم منع و در خانه‌اش حصر شده است.

پس از این اتفاق، شماری از مردم در حمایت از او مقابل خانه‌اش در گالیکش تجمع کرده و شعار دادند: «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی».

شماری دیگر از شهروندان نیز شعار «این آخرین پیامه، احضار کنید قیامه» سر دادند.

محمدحسین گرگیج در تجمع حامیان خود مقابل خانه‌اش گفت: «آقایان به من گفتند که مصلحت است در نماز جمعه شرکت نکنم. حضور من در نماز جمعه خواست مردم است نه خودم.»

او در ادامه گفت: «حکومتی که به خواسته مردم توجه نکند، لیاقت حکومت‌داری ندارد و حکومتی که حرف مردم را نشنود لایق حکومت‌داری نیست و مشروعیت ندارد.»

حامیان محمدحسین گرگیج روزهای متوالی است که در گالیکش، شهرستان محل سکونت امام جمعه سابق آزادشهر، تجمع کرده‌اند.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته با هدف پایان دادن به جمعه‌های اعتراضی، ده‌ها شهروند سیستان و بلوچستان را تهدید و بازداشت و جوی امنیتی در زاهدان برقرار کرده است.

با وجود این تهدیدهای امنیتی و بازداشت‌ها اما اعتراضات مردم سیستان و بلوچستان به ویژه در زاهدان ادامه دارد.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *