اتحادیه اروپا؛ تحریم‌های جدیدی علیه ایران در راهند

By | ۱۴۰۱-۱۱-۰۳

وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا روز دوشنبه پیرامون آخرین تحولات ایران و اوکراین رایزنی می‌کنند. در بلژیک هزاران نفر برای آزادی یک شهروند این کشور در ایران تظاهرات کردند. ۳۰ زندانی زن خواهان پایان اعدام معترضان شدند.

خبرگزاری آلمان در آستانه نشست وزاری خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در روز دوشنبه ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) در بروکسل از تحریم‌های جدید این اتحادیه علیه ایران خبر داده است.

این خبرگزاری نوشته است به دلیل نقض فاحش حقوق بشر در ایران تحریم‌های بیشتری علیه جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی شده است.

دو منبع پیش از این به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۳ ژانویه هم‌زمان با کار بر روی گنجاندن نام سپاه در فهرست تروریستی این اتحادیه، اعمال تحریم‌هایی علیه ۳۷ شخص و نهاد دیگر جمهوری اسلامی را نیز در دستور کار خود دارد.

یکی از چالش‌های بزرگ سیاست خارجی اتحادیه اروپا “تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران” است. با اوج گرفتن خیزش مردمی ایرانقرار گرفتن نام سپاه در فهرست تروریسم اتحادیه اروپا یکی از خواست‌های ایرانیان معترض بوده است.

پارلمان اتحادیه اروپا در این باره به طور شفاف موضع‌گیری کرده و نمایندگان پارلمان به گنجاندن نام سپاه پاسداران در لیست تروریسم اتحادیه اروپا رای مثبت دادند.

اما یک سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که قطعنامه پارلمان اروپا مبنی بر درخواست قرار گرفتن نام سپاه در فهرست تروریسم به سادگی قابل اجرا نیست و  “حکم قضایی دادگاه ملی (یکی از کشورهای عضو)” یا “حکم ممنوعیت صادرشده از سوی یک نهاد اداری” لازم است.

درخواست از نشست شورای امور خارجه اتحادیه اروپا 

آنا نیومن، نماینده پارلمان اروپا از آلمان روز یکشنبه ۲۲ ژانویه در توییتی نوشت پیام پارلمان روشن و شفاف است، سپاه یک سازمان تروریستی است و باید در لیست ترور گنجانده شود.

او همچنین گفته است که فردا (روز دوشنبه) نوبت کشورهای عضو است و او انتظار دارد تعداد بیشتری از نهادهای سپاه در لیست تحریم‌ها قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *