حسن روحانی: چاره‌ای نداریم جز این‌که نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنیم

By | ۱۴۰۱-۱۱-۱۳

رئیس‌جمهور پیشین ایران روز چهارشنبه ۱۲ بهمن افزایش رویگردانی مردم از حکومت جمهوری اسلامی را تایید کرد و گفت: ««مردمی را که از ما برگشتند، باید برگردانیم».

حسن روحانی که به مناسبت سالگرد بازگشت روح‌الله خمینی به ایران در دیدار با «جمعی از رونامه‌نگاران» صحبت می‌کرد، در عین حال گفت که «ما چاره‌ای نداریم جز این‌که نظام جمهوری اسلامی را حفظ و آن را درست کنیم».

این اظهارات در حالی است که در جریان اعتراضات سراسری چهار ماه گذشته، معترضان شعارهای تندی علیه نظام جمهوری اسلامی و رهبران آن سر دادند و خواستار سرنگونی حکومت شدند.

این اعتراضات با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی روبرو شد و در جریان آن صدها تن کشته و هزاران تن نیز بازداشت شدند.

به گزارش سایت حسن روحانی، او در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: اگر جمهوری اسلامی نتواند مردم را جذب کند و از مردم فاصله بگیرد «شکست» می‌خورد.

رئیس‌جمهوری پیشین ایران افزود: «حتی اگر حاکمیت یکدست می‌شود باید مسیری طی کند که مورد پذیرش همه مردم باشد».

به گفته او، اعتراضات چند ماه اخیر نتیجه «شکاف عمیق اجتماعی» است و تاکید کرد که «مسئولان باید بدانند نارضایتی‌ها باید چاره‌جویی شود. ریشه‌یابی اعتراضات و پاسخگویی به مردم وظیفه مهم مسئولان است».

این اظهارات حسن روحانی در حالی است که در دوران هشت سال ریاست‌جمهوری او، ایران به‌ویژه در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ نیز صحنه اعتراضات سراسری بود که در جریان آن‌ها نه تنها به مطالبات معترضان رسیدگی نشد بلکه با سرکوب گسترده ماموران امنیتی جمهوری اسلامی نیز روبرو شد.

بر اساس آمارهایی که خبرگزاری رویترز منتشر کرد، در جریان سرکوب اعتراضات دی ۹۸ که حسن روحانی در مقام ریاست‌جمهوری و ریاست شورای عالی امنیت ملی بود، دستکم ۱۵۰۰ معترض به‌دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

آقای روحانی همچنین در جریان اعتراضات کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸، خواستار برخورد با دانشجویان معترض شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *