رزمایش مشترک چین، ایران و روسیه در دریای عمان

By | ۱۴۰۱-۱۲-۲۴

وزارت دفاع چین گزارش داد که چین، ایران و روسیه در خلیج عمان رزمایش مشترک دریایی برگزار می‌کنند. این رزمایش در فاصله ۲۴ تا ۲۸ اسفند (۱۵ تا ۱۹ مارس) برگزار خواهد شد.

وزارت دفاع چین اعلام کرد که این رزمایش‌ به «تعمیق همکاری عملی بین نیروی دریایی کشورهای شرکت کننده» کمک خواهد کرد. این رزمایش تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.

این نخستین بار نیست که ایران، روسیه و چین با یک دیگر مانور مشترک دریایی برگزار می‌کنند اما ایران و چین پس از حمله روسیه به اوکراین به خاطر کمک و همکاری نظامی با مسکو زیر فشار قرار داشتند.

تصویر رزمایش مشترک یک سال پیش چین، روسیه و ایران در اقیانوس هند

آخرین رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین اوایل بهمن‌ ماه سال گذشته در منطقه شمال اقیانوس هند برگزار شد. در آن رزمایش سه کشور که «رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲» هم نیروی دریایی ارتش ایران و هم سپاه پاسداران حضور داشتند.

نزدیک به چهار سال پیش، اولین مانور مشترک دریایی ایران، چین و روسیه به مدت چهار روز در دریای عمان و اقیانوس هند برگزار شد

محل برگزاری رزمایش اخیر در دریای عمان و در مسیر خلیج فارس و تنگه هرمز است که آبراهی استراتژیک برای تامین نفت بازارهای جهانی است. حدود یک پنجم نفت جهان از این راه عبور می‌کند.

ایران در سال‌های اخیر با اجرای سیاست خارجی «نگاه به شرق» روابط خود با روسیه و چین را گسترش داده است.

اعضای سازمان همکاری شانگهای که چین و روسیه دو عضو اصلی آن هستند، شهریور ۱۴۰۰ پس از سال‌ها با عضویت کامل ایران در این پیمان موافقت کردند.

سازمان شانگهای سال ۲۰۰۱ میلادی برای مبارزه با اسلامگرایی افراطی و نگرانی‌های دیگر امنیتی در چین، روسیه و چهار کشور دیگر از جماهیر سابق شوروی تاسیس شد و ایران سال‌ها در تلاش بود تا به این سازمان بپیوندد.

رقابت چین و آمریکا در آسیا

در حال حاضر سیاست خارجی چین نقش فعال‌تری را نسبت به گذشته بازی می‌کند و در استراتژی امنیت ملی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که چین برای نظم جهانیِ موجود خطری بزرگ‌تر از روسیه عنوان شده است.

در ادامه، نگرانی آمریکا و متحدانش از استیلای نظامی چین در آسیا و اقیانوس آرام، کره جنوبی و ایالات متحده هم بزرگترین رزمایش نظامی مشترک خود را در پنج سال اخیر آغاز کردند.

به تازگی بریتانیا نیز تعمیق همکاری چین با روسیه و همکاری رو به رشد روسیه با ایران در پی حمله به اوکراین را دو تحول نگران کننده ارزیابی کرده بود.

چین در مقابل به شدت از آنچه با عنوان «سیاست‌های مهار» این کشور خوانده می‌شود انتقاد کرده است.

اخیرا نیز توافق آمریکا، استرالیا و بریتانیا برای تولید مشترک نسل جدیدی از زیردریایی‌ هسته‌ای با واکنش چین مواجه شد. وزارت خارجه چین این سه کشور را به دامن زدن به مسابقه تسلیحاتی جدیدی متهم کرد.

تولید زیردریایی هسته‌ای بخشی از توافق سال ۲۰۲۱ سه کشور تحت عنوان آکوس (مخفف استرالیا، بریتانیا و آمریکا)است.
بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *