محمدرضا فرزین ,رئیس بانک مرکزی: پول آزادشده ما صرف کالاهای غیرتحریمی می‌شود

By | ۱۴۰۲-۰۵-۲۲

رئیس بانک مرکزی ضمن تایید آزادی دارایی‌های ایران در کره جنوبی گفت که این پول صرف کالاهای غیرتحریمی خواهد شد. محمدرضا فرزین همچنین از دست رفتن یک میلیارد از هفت میلیارد دلار دارایی مسدودشده ایران را تایید کرد.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی ایران، آزادسازی شش میلیارد دلار از منابع ارزی توقیف شده این کشور در کره جنوبی را تایید و اعلام کرد: «به‌زودی تمامی این منابع به حساب‌های شش بانک ایرانی در قطر واریز و به صورت پرداخت بانکی برای خرید کالاهای غیرتحریمی استفاده می‌شود.»

تاکید رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر “خرید کالاهای غیرتحریمی” تایید صحبت‌های اخیر جان کربی، سخنگوی کاخ سفید است که در جمع خبرنگاران گفته بود، ایالات متحده “نظارت کاملی” بر پول‌های آزاد‌شده دارد تا مطمئن شود، کجا و برای چه مقاصدی هزینه می‌شوند.

کربی در این‌باره گفته بود: «راه‌های پیش‌بینی شده برای دسترسی به این پول همان‌ است که در دولت ترامپ بود. این پول تنها برای مصارف انسان‌دوستانه قابل استفاده است و همان نظارتی بر آن اعمال خواهد شد که برای حساب‌های قبلی وجود داشت.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اما پیش از این گفته بود: «ما بنا به صلاح‌دید خود از این پول‌ استفاده خواهیم کرد.»

این آزادسازی در پی تایید خبر انتقال پنج زندانی ایرانی-‌آمریکایی به حبس خانگی و احتمال آزادی آن‌ها از سوی دولت ایران انجام شده است.

شبکه خبری “سی‌ان‌ان” در گزارشی به جزئیات این موضوع پرداخته و به نقل از دیپلمات‌های قطری آورده است: «هیات‌های ایران و آمریکا برای نهایی کردن توافقی بر سر آزادی پنج زندانی ایرانی-‌آمریکایی در هتل‌هایی جداگانه در دوحه حضور داشتند. هیچ بخشی از این گفت‌وگوها که بیش از یک سال به طول انجامید، به صورت رو در رو انجام نشد.»

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده که انتقال منابع ارزی توقیف‌شده ایران احتمالا ۳۰ الی ۴۵ روز طول خواهد کشید.

رئیس کل بانک مرکزی در رشته‌توئیتی به تیم دیپلماسی ارزی جمهوری اسلامی آزادسازی منابع ارزی توقیف شده ایران را تبریک گفته و نوشته است: «بدون تردید آنچه حاصل شده فراتر از تحلیل‌های موجود است و البته که این فرآیند، ادامه خواهد داشت.»

فرزین همچنین توضیح داده است که افت ارزش پول ملی کره جنوبی در برابر دلار آمریکا باعث ضرر یک میلیارد دلاری به ایران شده است: «متاسفانه نزدیک به ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی کشورمان طی سال‌های پایانی دهه ۹۰ به صورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریز شده بود و به آن هم، هیچ سودی تعلق نمی‌گرفت. حتی در طی این سال‌ها نیز به دلیل کاهش برابری وون به دلار، نزدیک به یک میلیارد دلار آن با کاهش ارزش برابری مواجه شد.»

از روزهای گذشته اما موضوع آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران با انتقاد شدید جمهوری‌خواهان آمریکا رو‌به‌رو شده بود. به عقیده آن‌ها، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده با آزادسازی این پول‌ها این امکان را فراهم کرده که ایران منابع مالی بیشتری برای برنامه اتمی‌اش و پشتیبانی از گروه‌های شبه‌نظامی در عراق، لبنان و یمن به دست آورد.

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه ارشد آمریکایی از سیاستمدارانی است که انتقال دارایی‌های مسدود شده ایران و تبادل زندانیان با این کشور را گردن‌نهادن به سیاست “باج‌خواهی جمهوری اسلامی” توصیف کرده است.

او گفته است: «در حالی که از بازگشت آمریکایی‌هایی که به ناحق در ایران زندانی شده‌اند استقبال می‌کنم، آزادسازی ۶ میلیارد دلار دارایی ایران را مشوقی برای گروکان‌گیری‌های مضاعف و منبعی برای خشونت‌ها و تعدی‌های بعدی رژیم می‌دانم.»

این سناتور آمریکایی ادامه می‌دهد: «دولت بایدن باید کسانی که از شهروندان آمریکایی به عنوان مهره پیاده سیاسی بهره‌ می‌گیرند را پاسخگو کند و سیاستی اتخاذ کند تا پایانی بر این رویه بگذارد.»

موضوع منابع مالی بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی، به پیش از تحریم‌ها علیه ایران باز‌می‌گردد، زمانی که کره‌جنوبی خریدار نفت ایران بود اما با خروج ایالات متحده از برجام، دیگر امکان جابجایی بدهی بابت نفت خریداری‌شده را نداشت.

جمهوری‌ اسلامی در سال‌های گذشته بارها درصدد بود تا پول بلوکه شده را به ایران برگرداند اما از آنجا که تحریم‌های گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی اعمال شده است، امکان انتقال پول فراهم نبود.
دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *