گورستان هخامنشیان در خطر غرق شدن است / سد فینسک رازهای سر به مهر هخامنشیان را در سمنان به زیر آب می‌برد / احتمالا بیش از ۱۵۰۰ قبر وجود دارد

By | ۱۴۰۳-۰۱-۲۵

هخامنشیان، سلوکیان و اشکانیان اینجا مردگان را دفن می‌کردند. برآورد می‌شود بین 1500 تا 2 هزار قبر در آن باشد. گورها مستطیلی‌اند و در بستر طبیعی زمین کنده شده‌اند. بالا و پایین قبر یک تخت سنگ از جنس رسوبی هست. اجساد و اشیای زیادی در مرسین‌چال پیدا شد.

عصر ایران ؛ فرزانه احمدی _ مرسین‌چال یک گورستان باستانی است. گورستانی که بیشتر از دو هزار سال قدمت دارد و حدود 70 کیلومتری سمنان واقع شده است. چهار فصل آن را کاوش کرده‌اند اما هنوز خیلی رازهای پنهان دارد.

با این حال احتمالا به زودی غرق می‌شود. عده‌ای اصرار دارند در نزدیکی آن سد بسازند.  سد فینسک حالا خطری برای این گورستان باستانی است. گورستانی که خیلی مهم است.

هخامنشیان، سلوکیان و اشکانیان اینجا مردگان را دفن می‌کردند. برآورد می‌شود بین 1500 تا 2 هزار قبر در آن باشد. گورها مستطیلی‌اند و در بستر طبیعی زمین کنده شده‌اند. بالا و پایین قبر یک تخت سنگ از جنس رسوبی هست. اجساد و اشیای زیادی در مرسین‌چال پیدا شد. از وسایل لازم برای زندگی گرفته تا ابزار جنگی، مثل شمشیر و حتی النگو و انگشتر، دستبند و پابند و گردنبند. از اینها می‌توان اطلاعات زیادی درباره ایران باستان فهمید، به خصوص که اینجا شیوه تدفین در سه دوره تاریخی تقریبا شبیه به هم بوده.

سازندگان سد فینسک باید مجوز میراث فرهنگی را داشته باشند اما تجربه ساخت سدهایی مانند چمشیر نشان می‌دهد برای سازندگان سد حفظ محوطه‌های تاریخی اهمیت چندانی ندارد. این گزارش را در این باره ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *