نرگس محمدی: جمهوری اسلامی خیابان‌ها را به میدان جنگ علیه زنان بدل کرده است

By | ۱۴۰۳-۰۱-۳۰

نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، گفته است نظام جمهوری اسلامی به دلیل فقدان «مشروعیت» و «فروریختن اقتدارش» خیابان‌ها را به میدان «جنگ علیه زنان و جوانان» بدل کرده است.

خانم محمدی در پیامی که روز چهارشنبه در صفحه اینستاگرام او منتشر شده، نوشته است: «حکومت دینی استبدادی مبتلا به درد مهلک عدم مشروعیت و انزجار مردم شده و ضعف در عرصه بین‌المللی از عوارض این ابتلای کشنده رژیم است.»

این فعال حقوق بشر زندانی اضافه کرده است: «جمهوری اسلامی از سر استیصال خیابان‌ها را به میدان جنگ علیه زنان و جوانان تبدیل کرده تا درد بی‌علاج عدم مشرعیت و فروریختن اقتدارش را با ارعاب و وحشت تسکین دهد و ضعف و مضحک بودن ادعاهایش در عرصه جهانی را با سلطه‌گری و زورگویی سخیفانه در داخل التیام بخشد.»

نرگس محمدی در ادامه تصریح کرده است: «مقاومت جانانه زنان سربلند ایران در خیابان‌های شهرها و تداوم نافرمانی مدنی، نفس‌های استبداد دینی را به شماره انداخته است.»

این برنده جایزه صلح نوبل تاکید کرده است: «خیابان، از آن ما و پیروزی سرنوشت محتوم ماست.»

پیام خانم محمدی واکنشی است به اقدامات تازه برای اعمال حجاب اجباری در ایران. اجرای طرح موسوم به «نور» برای مقابله با آنچه مقامات جمهوری اسلامی «مقابله با بی‌حجابی» می‌خوانند، از روز شنبه ۲۵ فروردین شروع شده است.

عباسعلی محمدیان، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، پیشتر گفته بود، این طرح در همه معابر و اماکن عمومی کلید خورده است.

او دلیل اجرای این طرح را «رعایت قانون» و «مطالبه مردم متدین» اعلام کرد.

با این حال، از زمانی که اجرای این طرح تازه آغاز شده، تعداد قابل توجهی از زنان جوان در شبکه‌های اجتماعی از برخورد خشن نیروهای حکومتی با آنها برای تحمیل حجاب اجباری نوشته‌اند.

برخوردهای تازه نیروی انتظامی با شهروندان در حالی شروع شده که «لایحه حجاب و عفاف» هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده است.

لایحه موسوم به «حجاب و عفاف» که در واکنش به موج مخالفت زنان با حجاب اجباری سال گذشته در مجلس شورای اسلامی بدون طرح در صحن علنی به تصویب رسید، همچنان بین این مجلس و شورای نگهبان در رفت‌وآمد است و ایراداتی که شورای نگهبان به این مصوبه پرحاشیه گرفته، هنوز مرتفع نشده است.

این خبرها پس از دستور علی خامنه‌ای در سخنرانی نماز عید فطر مبنی بر لزوم برخورد با «هنجارشکنی دینی» در جامعه منتشر می‌شود.

با استفاده از اینستاگرام و شرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *