هشدار «حقوق بشر ایران» درباره خطر اعدام ۲۲ زندانی؛ ماشین کشتار جمهوری اسلامی را متوقف کنید

By | ۱۴۰۳-۰۲-۲۶

سازمان حقوق بشر ایران از خطر اعدام قریب‌الوقوع ۲۲ زندانی ازجمله «شش زن و یک کودک‌همسر» در زندان‌های اصفهان نوشت. این سازمان با هشدار درباره تداوم موج کم‌سابقه اعدام‌ها به‌خصوص در مورد زنان، از جامعه بین‌الملل خواست تمام توانش را برای متوقف کردن ماشین کشتار در ایران به کار گیرد.

بر اساس گزارشی که سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، روز ۲۲ اردیبهشت منتشر کرده است، به ۱۸ زندانی محکوم به اعدام، از جمله دو زن، در زندان دستگرد اصفهان و چهار زن دیگر در زندان زنان دولت آباد ابلاغ شده که حکم آن‌ها طی روزهای آینده به اجرا درخواهد آمد.

سمیرا عباسی، کودک-همسری که به اتهام «قتل عمد» شوهرش به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده، یکی از این زندانیان در زندان «دولت‌آباد» اصفهان است که گفته شده حکم او طی روزهای آینده اجرا خواهد شد.

حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که خانم عباسی در سن ۱۵ سالگی و به «زور و اجبار» و برخلاف میل خود با کسی که ۱۳ سال از خودش بزرگتر بود و وضع مالی خوبی داشت، ازدواج کرد.

در نهایت پس از چهار سال زندگی مشترک، شوهر سمیرا به قتل رسید و او متهم شد که با خوراندن قرص به همسرش، او را کشته است.

علاوه بر سمیرا عباسی، به سه زندانی زن دیگر در دولت‌آباد که همگی با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده‌اند ابلاغ شده که حکم‌شان طی روزهای آینده اجرا می‌شود.

همچنین روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت به ۱۸ زندانی محکوم به اعدام از جمله دو زن در زندان «دستگرد» اصفهان ابلاغ شده که حکم ایشان طی روزهای آینده به اجرا درمی‌آید.

حقوق بشر ایران همچنین به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «دو مرد و دو زنی که در زندان دستگرد تاریخ اجرای حکم به ایشان ابلاغ شده، با اتهام قتل عمد به قصاص محکوم شده‌اند. ۱۴ زندانی دیگر نیز همگی با اتهام مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند و از بندهای سه و چهار زندان دستگرد هستند.»

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به ادامه‌دار شدن «روند کم‌سابقه اعدام‌ها در ایران» هشدار داد که اگر جامعه جهانی اقدامی جدی در راستای «توقف ماشین کشتار جمهوری اسلامی» انجام ندهد، صدها انسان در ماه‌های آینده قربانی این حکومت خواهند شد.

روز گذشته (جمعه) نیز عفو بین‌الملل از علی خامنه‌ای، رییس قوه قضاییه و سفارت جمهوری اسلامی در اتحادیه اروپا، خواست برای لغو فوری حکم اعدام شش شهروند عرب ایرانی اقدام کنند.

این سازمان با تاکید بر اینکه حکم‌های اعدام این شش نفر بر اساس اعتراف اجباری و شکنجه صادر شده، جزییاتی از این شکنجه‌ها ارائه کرد.

این شهروندان که علی مجدم، معین خنفری، محمدرضا مقدم، سالم موسوی، عدنان غبیشاوی و حبیب دریس نام دارند، دوران حبس را در زندان شیبان اهواز گذراندند.

هفته گذشته، همزمان با اعدام حبیب اسیود (چعب)،رهبر پیشین جنبش النضال، خانواده یکی از این زندانیان به ایران اینترنشنال گفت که علی مجدم، محمدرضا مقدم و معین خنفری از زندان شیبان اهواز به مکان نامعلومی منتقل شدند.

دادگاه انقلاب اهواز در بهمن گذشته این افراد را به اتهام «جابجایی ارز و حواله از طریق یک بانک خارجی، حملات مسلحانه و ارتباط داشتن با جریان سیاسی حرکه النضال» به اعدام محکوم کرد.

از سوی دیگر کارزارها و توفان‌های توییتری گوناگون کاربران شبکه‌های اجتماعی در حمایت از معترضانی که به اعدام محکوم شده‌اند ادامه دارد.

دادخواهان هشتگی را با عنوان «زمین گرده» از شامگاه ۲۲ اردیبهشت در توییتر به راه انداختند که با هدف حمایت از مجاهد کورکور، سعید یعقوبی، مجید کاظمی و صالح میرهاشمی و دیگر معترضان محکوم به اعدام ساخته شده است.

پیش از هشتگ «زمین گرده» کاربران شبکه‌های اجتماعی هشتگ دیگری را به نام «همه با هم هستیم» برای حمایت از سه شهروند محکوم به اعدام در پرونده «خانه اصفهان» در توییتر داغ کرده بودند.

حساب کاربری ۱۵۰۰تصویر هم با انتشار تصاویر ۴۴ شهروندی که در خطر صدور یا اجرای حکم اعدام با اتهام «محاربه و افساد فی‌الارض» هستند با هشتگ «زمین گرده»، نوشت: «این ۴۴ نفر تنها بخشی از عزیزان اسیر ما هستند که جانشان در خطر است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *