فروش امتحانات نهایی دیپلم؛ نمونه‌ای از نبود «عدالت آموزشی» در جمهوری اسلامی

By | ۱۴۰۳-۰۳-۲۰

– یک دبیرستان پسرانه مشهور در منطقه ۸ تهران که حوزه امتحان نهایی بزرگسالان است از دو سال پیش تا کنون در حال فروختن سوالات امتحانات است.
– برخی مدارک دیپلم جعلی کپی هستند و قابل استعلام نیستند که قیمت آنها حدود پنج میلیون تومان است و نوع دیگری از مدارک نیز با فروش سوالات انجام می‌شود که ۱۴ تا ۵۰ میلیون‌ تومان هزینه دارد.
– فروش سوالات امتحانات نهایی و کنکور سال‌هاست در کنار فروش مدارک تحصیلی نظام آموزش از مصادیق نبود «عدالت آموزشی» و نتیجه چهار دهه اقدامات ناکارآمد جمهوری اسلامی است.

روزنامه «شرق» گزارش داده که یک دبیرستان پسرانه مشهور در منطقه ۸ تهران که حوزه امتحان نهایی بزرگسالان است، در اقدامی عجیب و کاملا طبقه‌بندی‌شده و سازمانیافته اقدام به فروش سؤالات به داوطلبان می‌کند.

به گزارش روزنامه «شرق» یک دبیرستان پسرانه مشهور در منطقه ۸ تهران که حوزه امتحان نهایی بزرگسالان است از دو سال پیش تا کنون در حال فروختن سوالات امتحانات است. این موضوع را یکی از معلمان این مدرسه به «شرق» گفته و افزوده که با وجود اعتراض مکرر چند نفر از معلمان مدرسه به اداره و مراجعه به اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران، ارسال نامه به مدیرکل آموزش و پرورش، مراجعه به حراست و تهدید مدیریت دبیرستان راه به جایی نبرده است.

به گزارش «شرق» چند معلم و دانش‌آموز دیگر این دبیرستان هم فروش رفتن سوالات امتحانات در این مدرسه را تأیید کرده‌اند.

روزنامه «شرق» با محسن زارعی، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش، مصاحبه کرده است. این مقام مسئول ضمن اشاره به نحوه توزیع سوالات در امتحانات نهایی و تکذیب چنین احتمالی گفت: «قبل از آزمون من خودم هم چنین امکانی برای دسترسی ندارم.»

این گزارش همچنین تأیید کرده که موضوع فروش سوالات امتحانات نهایی در تعداد زیادی از مدارس رایج است.

فروش سوالات امتحانات نهایی و کنکور سال‌هاست در کنار فروش مدارک تحصیلی نظام آموزش از مصادیق نبود «عدالت آموزشی» و نتیجه چهار دهه اقدامات ناکارآمد جمهوری اسلامی است.

روزنامه «اعتماد» نیز نهم خردادماه جاری گزارشی از تقلب در امتحانات نهایی منتشر و تقلب در امتحانات نهایی را از زاویه تاثیر نمرات سه سال آخر دبیرستان در کنکور بررسی کرده بود.

به نوشته «اعتماد»، در برخی از مدارس امتحانات نهایی دیرتر از ساعت مقرر آغاز شده بودند که همین موضوع باعث کم شدن زمان امتحان برای دانش‌آموزان شده بود.

این روزنامه در گفتگو با یکی از اعضای «پویش هم‌اندیشی تغییرات کنکور» به زمینه‌ای که بی‌نظمی در برگزاری امتحانات برای تقلب فراهم می‌کند، اشاره کرد و نوشت: «برخی حوزه‌های امتحانی هم بچه‌ها را بعد از ساعت ۷:۳۰ راه داده‌اند و این خودش شائبه تقلب را به همراه دارد.»

اردیبهشت ۱۴۰۳ شیوه‌نامه جدید برگزاری امتحانات نهایی اعلام شد. محسن زارعی رئیس مرکز ارزش‌یابی و تضمین کیفیت آموزش‌ و پرورش اعلام کرده بود که «بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد تا سازمان سنجش به عنوان سازمانی بالادستی ابتدا بحث نظارت بر فرآیند برگزاری آزمون‌های ملی و سراسری را انجام دهد… اگر ابلاغ هم با همین شیوه انجام بگیرد، هماهنگی‌ها در همان سطح انجام اما اجرا و تصحیح اوراق آزمون و امتحانات قطعا با همکاری همان دستگاه (آموزش و پرورش) انجام خواهد شد.»

همچنین بازار فروش مدارک دیپلم تا دکترا نیز در ایران داغ است و وبسایت‌ها و گروه‌های تلگرامی زیادی به فروش این مدارک مشغول هستند.

برخی مدارک دیپلم جعلی کپی هستند و قابل استعلام نیستند که قیمت آنها حدود پنج میلیون تومان است. نوع دیگری از مدارک نیز با فروش سوالات انجام می‌شود و موسسات با گرفتن ۱۴ تا ۵۰ میلیون‌ تومان، بسته به رشته تحصیلی موردنظر متقاضی و ثبت‌نام فرد در آزمون‌های نهایی، مدرک جعلی را فراهم می‌کنند و مدعی می‌شوند با در اختیار گذاشتن سوالات نهایی پیش از آزمون شرط موفقیت در آزمون قطعی است.

در این آگهی‌ها دیپلم علوم‌تجربی از باقی رشته‌ها گران‌تر است. در بیشتر این موسسات دیپلم گرافیک رایانه، گردشگری، نقشه‌کشی، هتلداری، حسابداری و مدیریت خانواده در فهرست ارزان‌ترین دیپلم‌ها قرار دارند.

فروش مدارک دانشگاهی نیز اکنون به یک تجارت پرسود برای دلالان تبدیل شده و مدارک مختلف  از کارشناسی تا دکترا و مدارک پزشکی و دندانپزشکی از ۴۲ تا ۹۴۰ میلیون تومان معامله می‌شوند. یکی از معیارهای قیمت‌گذاری این مدارک اینست که آیا خریدار آن را برای استفاده و استخدام در درون کشور بخواهد یا صرفا برای ترجمه و تأیید با هدف مهاجرت!

وبسایت «اقتصاد۲۴» بهمن‌ماه گذشته در گزارشی در اینباره نوشته بود که «یکی از اصلی‌ترین سایت‌هایی که در حوزه فروش مدرک فعالیت می‌کند، مدعی است که ۱۳ هزار مشتری دارد، تا کنون ۳۰ هزار مدرک صادر کرده و از ۲۳ کشور، سفارش‌دهنده دارد و حتی می‌تواند برای شما، صندلی [کرسی] پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه‌ها را خریداری کند! خرید مدرک زبان برای مهاجرت، کلیه مدارک دانشگاهی و کارت پایان خدمت، از دیگر خدماتی است که این مرکز و مراکز مشابه آن ادعای انجام آن را دارند.»

این گزارش افزوده بود «شماره‌ای که برای مشاوره در این سایت درج شده مربوط به کشور انگلستان است و از طریق واتس‌اپ به آن وصل خواهید شد. این حساب، شماره دیگری را برای شما ارسال می‌کند و به این ترتیب برای مشاوره به فردی که در ایران است، ارجاع داده می‌شوید.»

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این گزارش هزینه مدرک پزشکی و دندانپزشکی برای فعالیت در ایران ۹۴۰ میلیون تومان و برای مهاجرت ۱۲۰ میلیون تومان خواهد بود. این مدارک دارای مهر، هولوگرام و ریز نمرات هستند.

این گزارش افزوده بود که قیمت مدرک کارشناسی ۴۲ میلیون تومان، کارشناسی ارشد ۴۸ میلیون تومان و در رشته‌های غیرپزشکی قیمت یکسان است. ضمن اینکه کلیه مدارک در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مربوط به دانشگاه آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *