مسعود پزشکیان و سعید جلیلی در آخرین مناظره پیش از انتخابات چه گفتند؟

By | ۱۴۰۳-۰۴-۱۳

آخرین مناظره تلویزیونی پزشکیان و جلیلی برگزار شد. هر دو نامزد ریاست جمهوری بر سر تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی، سیاست خارجی و “حمله به سفارت‌ها” بحث کردند و یکدیگر را به دادن وعده‌های دروغین و بی‌کفایتی متهم کردند.

دومین و آخرین مناظره مسعود پزشکیان و سعید جلیلی دو نامزد راه‌یافته به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در شامگاه سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ (۲ ژوئیه) از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شد.

سعید جلیلی، کاندیدای مشهور به “محافظه‌کار بنیادگرا” و مسعود پزشکیان نماینده “اصلاح‌طلبان” است.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری به‌رغم تبلیغات گسترده حکومت، تنها حدود ۴۰ درصد از رای‌دهندگان پای صندوق‌های رای رفتند.

راستی‌آزمایی اطلاعات و داده‌های وزارت کشور به دلیل عدم حضور ناظران بین‌المللی دشوار است. اما طبق همین آمار، مشارکت رای‌دهندگان در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ در تاریخ ۴۵ ساله جمهوری اسلامی، بسیار کم بوده است.

هردو نامزد ریاست جمهوری در مناظره دوم لحنی تند و تیزی داشتند و به سیاست‌های دولت‌های گذشته تاختند.

مهم‌ترین موضوع در دوئل کلامی نامزدها، بحث‌های اقتصادی، تحریم‌ها و معیشت مردم اعلام شده بود اما دو کاندیدا به سیاست‌های خارجی و پیامدهای آن بر اقتصاد کشور، مذاکرات هسته‌ای، مذاکرات با غرب و همچنین رویکردهایی چون حمله به سفارت‌های بریتانیا و عربستان هم پرداختند.

پزشکیان چه گفت؟

سعید جلیلی رقیب خود پزشکیان را “ادامه دهنده راه دولت‌های رفسنجانی، خاتمی و روحانی” دانست. پزشکیان هم “دولت در سایه” جلیلی را به باد انتقاد گرفت و پرسید چرا جلیلی برنامه‌های دولت در سایه را در دوره ابراهیم رئیسی اجرا نکرد؟ او در ادامه افزود: «مردم خودتان بگویید در دولت خاتمی بهتر زندگی می‌کردید یا الآن؟ به همین سوال پاسخ دهید و تصمیم بگیرید.»

مسعود پزشکیان در پاسخ به انتقادها به اظهار نظر او درباره اینکه قاسم سلیمانی “موی دماغ” برای آمریکا بوده، این بار گفت که قاسم سلیمانی “خار چشم دشمنان” بوده است.

پزشکیان افزود “جلیلی که امروز راحت تهمت می‌زند، فردا می‌خواهد چه بلایی سر مردم بیاورد”. او در رابطه با برداشته شدن تحریم‌ها نیز گفت که برخلاف جلیلی که می‌خواهد فشار بیاورد او قصد دارد گفت‌وگو کند.

پزشکیان به مذاکرات اتمی دوره جلیلی هم پرداخت و نتیجه مذاکره‌ را ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل دانست.

او در ادامه صحبت‌های خود به “دولت درسایه” جلیلی و حمله‌ به سفارت‌خانه‌ها در ایران پرداخت و گفت اگر به جای “آدم‌های در سایه” جلیلی “افراد عادی” به سفارت عربستان و انگلیس حمله می‌کردند اکنون در زندان بودند.

پزشکیان خطاب به جلیلی گفت: «آنهایی که از دیوار سفارت عربستان بالا رفتند و کشور را وارد بحران کردند امروز در ستاد شما هستند.» او تاکید کرد سیاست‌های جلیلی “کشور را قفل می‌کند” و او “راهکار جدیدی” ندارد و “اگر برنامه داشت این‌ها را می‌داد دولت آقای رئیسی اجرا می‌کرد”.

پزشکیان در پایان مناظره به تحریم ۶۰ درصدی انتخابات هم اشاره کرد و گفت: «اینکه ۶۰ درصد مردم در دور اول پای صندوق نیامدند برای حکومت پیام دارد. من صدای این تردید و نارضایتی و قهر را شنیده بودم و باز هم می‌شنوم.»

جلیلی چه گفت؟ 

سعید جلیلی که سال‌ها در راس هیئت مذاکره‌کنندگان برجام بود دیدگاه خود را تکرار کرد و گفت که ایران در برجام تعهدات‌ خود را انجام داده است. او خطاب به پزشکیان گفت: «شما باید طلبکار باشید نه‌ اینکه به ملت فشار بیاورید و بگویید که ملت کوتاه بیاید.»

جلیلی بدون اشاره به دولت محمود احمدی‌نژاد و نقش خود در مذاکرات برجام گفت: «دولت آقای هاشمی، خاتمی و روحانی دوستان شما بودند که در ستاد شما هستند و دوباره طلبکارید؛ شماها ۴۰ سال بر سر کار بودید.»

پزشکیان در پاسخ گفت اقتصاد ایران را بر اساس تعامل با جهان، حاکمیت قانون، شایسته‌گزینی و مشارکت گسترده مردم اصلاح خواهد کرد.

جلیلی در پایان مناظره پزشکیان را به بی‌اطلاعی متهم کرد و گفت در بسیاری از موضوعات اطلاعات کمی دارد و در برخی موضوعات اطلاعات ابتدایی و اولیه هم ندارد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز جمعه ۱۵ تیر (۵ ژوئیه) برگزار می‌شود. به گواه آمار رسمی، در دور اول انتخابات ۶۰ درصد از افراد واجد شرایط پای صندوق‌های رای نرفتند. عدم مشارکت رای‌دهندگان، نارضایتی گسترده مردم را نشان می‌دهد که تا کنون به این شکل در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده است.

دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *