کارو پشابادی دانش‌آموز اهل کامیاران سه هفته پس از «مسمومیت در مدرسه» جان باخت

By | ۱۴۰۲-۰۱-۲۱

منابع حقوق بشری روز یک‌شنبه ۲۰ فروردین از جان باختن یک کودک ۱۶ ساله اهل کامیاران در پی بروز مسمومیت‌های مشکوک با گاز در یکی از مدارس تهران خبر دادند.

گروه حقوق بشری «هه‌نگاو» که خبرهای مربوط به شهروندان کرد و مناطق کردنشین ایران را پوشش می‌دهد هویت این دانش‌آموز را «کارو پشابادی» اعلام کرد و نوشت که او اواخر اسفند پارسال در مدرسه‌ای در تهران مسموم شده بود.

بر اساس این گزارش، کارو پشابادی پس از مسمومیت مشکوک با گاز به مدت سه هفته در بیمارستان میلاد تهران بستری بود، اما روز ١٨ فروردین جان‌باخت.

پیکر این کودک جان‌باخته روز شنبه در روستای پشاباد از توابع کامیاران در استان کردستان به خاک سپرده شد.

بروز مسمومیت‌های مشکوک زنجیره‌ای در مدارسِ عمدتاً دخترانه کشور از اوایل آذرماه سال ۱۴۰۱ آغاز شد و در اواخر بهمن و در طول اسفندماه، امنیت روانی جامعه را به‌شدت مختل کرد و به ایجاد هراس در میان خانواده‌های دانش‌آموزان دامن زد.

به‌رغم گذشته دست‌کم چهار ماه از آغاز این مسمومیت‌های مشکوک، عامل یا عواملی که در بروز این مسمومیت‌ها نقش دارند، ماهیت آن‌ها و نیز روشی که عاملان برای مسموم‌سازی از آن استفاده می‌کنند هنوز نامشخص یا مشکوک مانده است. مسئولان جمهوری اسلامی تا کنون از ارائه پاسخ شفاف و قانع‌کننده به والدین دانش‌آموزان طفره رفته‌اند.

بنابر اعلام مقامات رسمی جمهوری اسلامی از جمله به گفته سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، در طول این مدت دست‌کم ۱۳ هزار دانش‌آموز دختر در پی مسمومیت‌های مشکوک با گاز به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی منتقل شدند.

پیشتر، رسانه‌ها و منابعی در داخل ایران احتمال داده بودند که مسمومیت‌ها اقدامی «سازمان‌یافته» از سوی اسلامگرایان افراطی برای خانه‌نشین کردن دختران است؛ نظیر اتفاقی که با قدرت‌گیری دوباره طالبان در افغانستان در حال رخ دادن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *