بحرین: به ایران اجازه داده نمی‌شود حتی برای یک روز تنگه هرمز را ببندد

By | ۱۳۹۸-۰۲-۱۳

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت با هشدار نسبت به این‌که اقدامات ایران بمثابه حرکت به سمت «پرتگاه» است، اظهار داشت، به ایران اجازه داده نمی شود که حتی برای یک روز تنگه هرمز را ببندد.

وزیر امور خارجه بحرین در گفت‌وگو با «الشرق الاوسط» در پاریس گفته است: ایران با مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه، یعنی با فرستادن پول، اسلحه و شبه نظامی، اشتباه بزرگی مرتکب شد. وضعیت امروز نتیجه توافق هسته‌ای با (ایران) است که اکنون از واشینگتن از آن خارج شده است.

کویت از تهدیدهای ایران برای بستن تنگه هرمز ابراز نگرانی کرد

اشاره وزیر امور خارجه بحرین به توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، برجام، در سال ۱۳۹۴ است که بر اساس آن فعالیت های هسته ای ایران محدود شد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران تعلیق شد. اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت سال گذشته از این توافق خارج شد و تمام تحریم‌ها را دوباره بازگرداند.

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه گفته است: این توافق تنها به برنامه هسته‌ای ایران پرداخت، اما به برنامه موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های ایران برای اعمال هژمونی در منطقه نپرداخت.

وی اضافه کرده است: در حالی‌که این مسائل هنوز حل نشده است، ایران همچنان به رویکرد قبلی خودش ادامه می‌دهد و تهدید می کند که تنگه هرمز را خواهد بست. اما این کشور می داند که با بستن (تنگه هرمز) خودش خفه خواهد شد.

وزیر امور خارجه بحرین در ادامه و درپاسخ به پرسشی در خصوص تهدیدهای ایران برای بستن تنگه هرمز گفته است،این یک تهدید جدی برای همه کشورهای خلیج (فارس) است. باور دارم ، ایران بهتر است پیش از دست زدن به چنین اقدامی به خوبی فکر کند، چرا که این اقدام تنش را وارد مرحله بسیار خطرناک خواهد کرد و اجازه داده نمی‌شود که حتی برای یک روز هم تداوم داشته باشد.

پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، چند بار تهدید به بستن تنگه هرمز کرد. همچنین به دنبال اضافه شدن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی و همچنین عدم تمدید معافیت مشتریان نفتی ایران، فرماندهان سپاه نیز این تهدید را بارها تکرار کردند.

ماه گذشته علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه، نیز گفته بود چنانچه جلو استفاده ایران از تنگه هرمز گرفته شود، سپاه این تنگه را خواهد بست.

«ایران سیاست‌های خود را تغییر دهد»

وزیر امور خارجه بحرین همچنین از ایران خواست تا سیاست‌های خود را نسبت به منطقه و آمریکا تغییر دهد.

وی تصریح کرده است که هم اکنون این فرصت برای ایران وجود دارد که در سیاست های خود بازنگری کند چرا که این سیاست‌ها ایران را به لبه پرتگاه می برد.

ایران اتهام‌ دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه را رد می‌کند.

با استفاده از شرق الاوسط و رادیو فردا؛ خ