آزادی نفتکش «گریس ۱» با کارشکنی آمریکا به تعویق افتاد

By | ۱۳۹۸-۰۵-۲۴
یک روزنامه محلی جبل‌طارق گزارش داد که در پی درخواست وزارت دادگستری آمریکا برای توقیف نفتکش حامل نفت ایران، آزادی این شناور غول‌پیکر به تعویق افتاده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع محلی از درخواست وزارت دادگستری ایالات متحده از دولت محلی منطقه «جبل طارق» جهت تمدید بازداشت و سپس مصادره نفتکش «گریس ۱» حامل دو میلیون بشکه نفت خام ایران خبر دادند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع محلی گزارش داد که وزارت دادگستری این کشور با ارسال نامه‌ای به مقامات جبل طارق، خواستار عدم آزادی و مصادره نفتکش حامل نفت ایران شده است.

نیروهای ویژه ارتش انگلیس یک ماه و نیم پیش به این نفتکش که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران است، یورش برده و آن را توقیف کردند. لندن مدعی است که قصد داشته از نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه جلوگیری کند.

جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه ایران الزامی برای اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا ندارد و مقصد محموله هم سوریه نبوده، تأکید کرده است که اقدام انگلیس نقض مقررات بین‌المللی است.

با این حال روزنامه «جبل‌طارق کرونیکل» گزارش داد که دادگاه عالی این منطقه ضمن مبرا دانستن ناخدا و سه خدمه نفتکش گریس ۱، حکم آزادی آنها از توقیف را صادر کرده است.

این روزنامه همچنین نوشت علی‌رغم اینکه قرار بود نفتکش حامل نفت ایران صبح امروز (پنجشنبه) به وقت محلی، از توقیف خارج شود اما بعد از درخواست وزارت دادگستری آمریکا، این تصمیم تا بعد از ظهر (شش و نیم عصر به وقت تهران) به تعویق افتاده است.

در متن گزارش این روزنامه آمده است: «وزارت دادگستری آمریکا درخواست کرد که نفتکش گریس ۱ در جبل طارق را مصادره کند، آنهم چند ساعت پیش از اینکه دولت جبل‌طارق آن را آزاد کند. جبل‌طارق قرار بود توقیف این شناور را صبح امروز پایان دهد اما این اقدام آمریکا بدان معنی است که چنین تصمیمی تا ساعت 4 بعد از ظهر گرفته نمی‌شود».


حضور دادستان جبل طارق و نماینده وی در جمع اصحاب رسانه

بر این اساس، اطلاعات مذکور را نماینده «مایکل لامز» دادستان کل جبل‌طارق طی جلسه استماع کوتاهی در دیوان عالی این منطقه اعلام کرد.

دادستان کل جبل‌طارق نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن تایید دریافت درخواست آمریکا برای توقیف نفتکش گریس ۱، گفت که دیوان عالی این منطقه در حال بررسی این درخواست است.

با اینکه دولت جبل طارق هنوز در این باره اظهار نظری نکرده اما طبق قوانین حقوقی، در پی این درخواست ابتدا روند آزادی نفتکش حامل ایران متوقف شده و سپس فرایند قضایی جدیدی برای مصادره آن توسط ایالات متحده آغاز می‌شود.

این در حالی است که رسانه‌های مختلف از جمله رویترز و روزنامه «سان» بامداد امروز گزارش داده بودند که در پی حکم دیوان عالی جبل طارق، توقیف نفتکش گریس ۱ امروز به پایان رسیده و این شناور غول‌پیکر آزاد خواهد شد. (جزئیات بیشتر)

ناخدای این شناور نیز چندی پیش در مصاحبه با یک شبکه انگلیسی گفته بود که نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا هنگام توقیف این شناور از خشونت استفاده کرده و خدمه آن را هنگامی که اسلحه روی سرهایشان گرفته بودند، به روی زانو روی عرشه نشاندند. (جزئیات بیشتر)

«فابیان پیکاردو» رئیس منطقه جبل‌طارق که تحت حاکمیت بریتانیا قرار دارد اما طی گزارشی به پارلمان این منطقه مدعی شد که تمام تصمیماتی که تا کنون در رابطه با توقیف نفتکش گریس ۱ گرفته شده، مستقل و بدون هیچ فشار یا ارتباطی با کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده اتخاذ شده است.