واشینگتن خدمه “گریس ۱” و کشتی‌هایی را که در انتقال نفت ایران به سوریه به سپاه کمک ‌کنند، تهدید به ابطال روادید کرد

By | ۱۳۹۸-۰۵-۲۶

وزارت امورخارجه آمریکا، با صدور بیانیه‌ای به خدمه کشتی “گریس ۱” در جبل‌الطارق و خدمه تمامی کشتی‌هایی که نفت ایران را انتقال میدهند، هشدار داد که در صورت کمک به سپاه پاسداران برای انتقال نفت ایران به سوریه، مشمول ممنوعیت روادید ورود آمریکا خواهند شد. در همین حال “فابیان پیکاردو”، وزیر اول دولت جبل‌الطارق روز جمعه ٢۵ مرداد/‌ ١۶ اوت در مصاحبه‌ای گفت که نفتکش حامل نفت ایران به محض انجام مقدمات لجستیکی سفرش می‌تواند حرکت کند و آب‌های جبل‌الطارق را ترک کند؛ با این وجود او احتمال ایجاد مانع حقوقی برای این نفتکش ایرانی را رد نکرد.

ساختمان مرکزی وزارت امور خارجه آمریکا در واشینگتن

در بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا آمده است: «ارزیابی آمریکا این است که کشتی “گریس ۱” با انتقال نفت ایران به سوریه به سپاه پاسداران کمک می‌کرد… خدمه کشتی‌هایی که سپاه پاسدران را در انتقال نفت از ایران به سوریه یاری می‌دهند می‌توانند از روادید ورود به خاک آمریکا محروم شوند.»
در همین رابطه یک دیپلمات آمریکایی، به خبرگزاری فرانسه گفت که تمامی خدمه کشتی‌هایی که در این چهارچوب قرار می‌گیرند، باید بدانند که دولت آمریکا در نظر دارد تمامی روادیدهای قبلی اعطاشده به آنان برای ورود به آمریکا را باطل کند.

روز گذشته همراه با انتشار خبر رفع توقیف کشتی “گریس ۱” از سوی دادگاه عالی جبل‌الطارق، برخی گزارش‌ها حکایت از در خواست وزارت دادگستری ایالات متحده می‌کرد که با تسلیم دادخواستی به دادگاه عالی جبل‌الطارق، خواستار توقیف و ضبط این نفتکش شده بود. این درخواست می‌توانست خروج نفتکش “گریس ۱” از جبل‌الطارق را تا پایان رسیدگی قضایی به آن به تعویق اندازد.
هنوزمشخص نیست که در صورت تسلیم چنین دادخواستی، آیا دادگاه عالی جبل‌الطارق آن را وارد ندانسته و نپذیرفته است، یا اینکه به دلایل دیگری از رسیدگی به درخواست آمریکا خودداری کرد. اما آنچه مسلم و محرز است، دادگاه دادگاه عالی جبل‌الطارق، سرزمینی که تحت حاکمیت بریتانیاست، روز پنجشنبه ٢۴ مرداد/ ١۵ اوت به رفع توقیف و آزادی ابرنفتکش ایرانی “گریس ۱” رأی داد.

با این حال “فابیان پیکاردو” در مصاحبه‌ای گفته که هنوز این احتمال وجود دارد که پرونده این نفتکش به خواسته آمریکا به دادگاه بازگردد. البته او گفته که این امر«در حوزه اختیارات دادگاه عالی جبل‌الطارق است».

ساعاتی پس از آزادی نفتکش “گریس ۱”، سخنگوی وزارت امورخارجه بریتانیا در نخستین واکنش به این موضوع گفت: «ایران باید به قول خود عمل کند. هما‌نطور که قول داده بودند، این نفتکش نباید به سوریه برود».
سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است لندن به ایران یا هیچ کشور دیگری اجازه نمی‌دهد «تحریم‌های مهم اتحادیه اروپا علیه [سوریه] رژیمی که سلاح‌های شیمیایی علیه مردم خود استفاده کرده است را نقض کند.

اما اظهارات سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در حالی است که سفیر ایران در این کشور گفته است «تهران هیچ تعهدی به دولت جبل‌الطارق نداده است که مقصد نفتکش گریس۱ سوریه نباشد».
حمید بعیدی‌نژاد گفته است: «بحث تعهد و ضمانت نیست. از همان ابتدا هم اعلام کرده بودیم که مقصد این نفتکش سوریه نبود».

روز گذشته “فابیان پیکاردو” وزیر ارشد دولت جبل‌الطارق، در مصاحبه با شبکه “اسکای نیوز” گفت: «دولت ایران در نامه‌ای در سربرگ رسمی خود متعهد شده که محموله نفت‌کش “گریس ۱”  را در اختیار یک نهاد یا کشور تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار نخواهد داد و اگر این تعهد را نقض کند، اعتباری برای آن حکومت در جهان باقی نخواهد ماند.»

در همین رابطه عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز گفت «ایران برای آزادی “گریس۱”، هیچ تعهدی مبنی براینکه به سوریه نرود نداده است؛ زیرا از همان ساعات اولیه توقیف نفتکش، اعلام کردیم که مقصد نفتکش سوریه نبوده و تا انتها هم بر سر همین حرف باقی مانده و تأکید کردیم که اگر هم مقصد نفتکش سوریه بود، بازهم به کسی ربطی نداشت».
عباس موسوی همچنین مدعی شد که مطرح شدن بحث تعهد ایران در این خصوص، در رسانه‌ها «با انگیزه خروج آبرومندانه [بریتانیا] از این اقدام غیرقانونی و دزدی دریایی مرتبط است».

در پی دستور آزادی این نفت‌کش، جلیل اسلامی، معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران از تغییر نام نفت‌کش گریس به “آدریان دریا” خبر داد و مقصد بعدی این کشتی را مدیترانه اعلام کرد.
جلیل اسلامی گفت که کشتی در زمان توقیف با پرچم پاناما حرکت می‌کرد؛ اما در طول این مدت، این کشور پرچم خود را از کشتی خلع کرد وکشتی به درخواست مالک که روسی است، با پرچم جمهوری اسلامی ایران و با نام “آدریان دریا” حرکت خواهد کرد.
معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفت که مقصد این کشتی نیز به مدیترانه تغییر پیدا کرد اما وی در مورد مقصد اولیه آن هیچ اظهار نظری نکرد.
خبرگزاری فرانسه: