خامنه‎ای با دست پس می‌زند با پا پیش می‎کشد! ظریف: آنچه می‌خواهیم فروش نفت و پول نفت‌مان است!

By | ۱۳۹۸-۰۶-۰۷

– ظریف: آمریکا باید به توافق اتمی برگردد!
– عراقچی: تنها راه جلوگیری از کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در برجام فروش نفت است.
– فلاحت‎پیشه: ماکرون خوب بازی نمی‎کند.
-مایک پنس: با خروج از این توافق فاجعه‌بار توانستیم با بزرگترین کشور حامی تروریسم مقابله کنیم.
– فریدون مجلسی دیپلمات اسبق جمهوری اسلامی: اصل دعوا میان ایران و آمریکا بر حمایت واشنگتن از تل‌آویو است که در نهایت به جنگ اقتصادی کشیده.
-محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان خطاب به روحانی: زمزمه‏‎هایی از درون دولت می‎رسد که امکان دیدار جنابعالی با ترامپ بی‌شرف در سفر به نیویورک وجود دارد!
– خبرگزاری «خانه ملت» نیز گزارش داده که ۱۰۰ نماینده مجلس به حسن روحانی برای ملاقات با ترامپ تذکر کتبی داده‌اند!

محمدجواد ظریف و هیات همراه ششم شهریور به مالزی رسیدند

وزیر خارجه جمهوری اسلامی که پس از شکست مذاکرات در پاریس برای بازاریابی فروش نفت عازم شرق آسیا شد بعد از پکن و توکیو به کوالالامپور رفته است.

محمدجواد ظریف در سخنان تکراری خود گفته «آمریکا در تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران دست دارد و تا زمانی که آنها تحمیل یک جنگ و دست داشتن در تروریسم اقتصادی را متوقف نکنند، تعامل با آمریکا برای ما ممکن نخواهد بود.»

او تاکید کرد، آمریکا اگر می‎خواهد به مذاکره بازگردد، بلیتی هست که باید آن را بخرند و آن، پایبندی به توافق اتمی است.

ظریف در مالزی با اشاره به هرگونه دیدار احتمالی میان مقامات آمریکا و جمهوری اسلامی گفت که ایران نمی‌خواهد به صرف اینکه در نشستی شرکت کرده باشد، این کار را انجام بدهد و ما اگر قرار است نتیجه‌ای حاصل شود، دیدار می‌کنیم.

وی همچنین در یک مصاحبه گفته «اروپا دست به کار نشود، گام سوم اجرایی می‎شود.» وی قبلا تاریخ این «گام سوم» را پانزدهم شهریورماه اعلام کرده بود.

ظریف توضیح داده، «اروپا برای حفظ توافق متعهد به انجام یازده اقدام است که شامل سرمایه‎گذاری، تردد هوایی مسافری، حمل و نقل و بازگشت شرکت‎های اروپایی به بازار ایران می‌شود. اینها درواقع پیش‌شرط هایی برای اجرای کامل تعهداتمان به شمار می‎روند اما در حال حاضر آنچه می‎خواهیم فروش نفت و دریافت پول نفت‌مان است!»

عباس عراقچی معاون ظریف، چهارشنبه شب ششم شهریور، در گفتگوی زنده با «بخش خبری ۲۱» شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی گفت: «ما در حال مذاکره با اروپا هستیم و خواسته‌های ما از آنها روشن است. ما مذاکره‌ای با آمریکا نداریم و در این ارتباط به صورت صریح و روشن اعلام موضع کرده‌ایم. ما اجازه نمی‌دهیم که آمریکایی‌ها از مذاکرات ما با اروپایی‌ها در جهت خواسته‌های خودشان سوء استفاده کنند.»

عراقچی صریحاً تاکید کرد تنها راه جلوگیری از کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در برجام، فروش نفت است.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی می‎گوید مذاکرات در باره خط اعتباری ۱۵ میلیارد یورویی برای مبادلات نفتی و بانکی در قالب اینستکس با فرانسه ادامه دارد.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، خبر داد «ظریف که ریاست هیئتی عالیرتبه را در سفر به مسکو بر عهده دارد، روز دوشنبه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار کرده و درباره روابط دوجانبه، تحولات اخیر برجام و کاهش تنش‌های منطقه با وی رایزنی خواهد کرد.»

ماکرون خوب بازی نمی‎کند

گرچه هنوز بخشی از حکومت روزنه‎هایی از امید به امانوئل ماکرون را باز می‎بیند تا شاید بتواند دونالد ترامپ را برای انعطاف بیشتر راضی کند اما حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی، یکی از موافقان مذاکره مشروط با آمریکا، می‎گوید «ماکرون خوب بازی نمی‎کند.» او به ایلنا گفته «گام سوم» کاهش تعهدات برجام باید با گام اول و دوم متفاوت باشد، «در غیر اینصورت زمان به ضرر ما [جمهوری اسلامی] خواهد بود.»

در روندی تکراری پس از نرمش موقت ترامپ در برابر رهبران جمهوری اسلامی همزمان با سفر ظریف به پاریس، دولتمردان آمریکا بار دیگر اظهارات تند خود علیه جمهوری اسلامی را ادامه دادند.

مایک پنس معاون ترامپ با تکرار اینکه توافق اتمی با ایران یک فاجعه بود و خروج از این توافق یک تصمیم درست بود گفت، «ما درواقع با خروج از این توافق فاجعه‌بار توانستیم با بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم مقابله کنیم.»

در این میان، هفته‌نامه «خط حزب الله» ارگان «دفتر حفظ و نشر آثار آیت‎الله خامنه‌‌ای» در تیتر اول صد و نود و نهمین شماره خود ویژه هفته اول شهریور به نقل از خامنه‎ای می‎نویسد «مذاکره با آمریکا قطعا منتفی است.»

این روزنامه با انتشار عکسی از خامنه‌ای به نقل از وی نوشته «حالا آقای رئیس جمهور که هیچ، وزیر خارجه و عناصر وزارت خارجه هم همینجور».

روزنامه‎های ایران نیز پر شده از یادداشت‌ها و تحلیل‎هایی که اغلب شبیه هم هستند. جناح نزدیک‎تر به خامنه‎ای از اساس با مذاکره مخالفت می‎کند و جناح حامی دولت و اصلاح‎طلبان برای مذاکره از طریق فرانسه با آمریکا در تلاش و تکاپوست.

در این بین خواسته و ناخواسته واقعیت‎هایی منتشر می‎شود که شرایط وخیم نظام را بیش از پیش آشکار می‌کند.

فریدون مجلسی دیپلمات اسبق جمهوری اسلامی در روزنامه «آرمان ملی» نوشته «اصل دعوا میان ایران و آمریکا بر حمایت واشنگتن از تل‌آویو است که در نهایت به جنگ اقتصادی کشیده و هر روزه میلیون‌ها دلار به ایران خسارت وارد می‌کند. خسارات ناشی از این جنگ اقتصادی که به دلیل عدم صدور نفت و عدم امکان مبادله آزاد تجاری و عدم دستیابی به نظام بانکی بین‌المللی، عدم امکان رفت و آمد آزاد به کشورهای مختلف توسط اتباع یکدیگر است.»

او در بخش دیگری می‎نویسد، «دو مدل سیاست خارجی ایران نیز روبروی یکدیگر قرار دارند؛ اول سیاست خارجی که از سوی محافل غیردولتی مطرح شده، در مقابل آن سیاست خارجی دستگاه رسمی دیپلماسی قرار دارد. در این میان باید دید که برای حل نهایی مسئله کدام یک بر دیگری اولویت داده می‎شود.» منظور مجلسی از محافل غیردولتی «بیت علی خامنه‎ای» است.

خبرگزاری «خانه ملت» نیز گزارش داده که ۱۰۰ نماینده مجلس به حسن روحانی برای ملاقات با ترامپ تذکر کتبی داده‌اند!

محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان در تذکری به همراه ۱۶ نفر از نمایندگان دیگر گفت، «زمزمه‏‎هایی از درون دولت می‎رسد که امکان دیدار جنابعالی با ترامپ بی‌شرف در سفر به نیویورک وجود دارد، این صحبت‎ها علیه دستاوردهای ملت ایران و مقاومت آنها در منطقه است؛ می‎طلبد که سریعا موضع گیری کنید و این موضوع را تکذیب کنید، مگر با آدم دیوانه‎ای به تعبیر جنابعالی مذاکره معنا دارد.»

همه اینها در حالیست که با وجود شاخ و شانه کشیدن‌ها و بلوف‌های از سر ناچاری، علی خامنه‎ای مذاکره با آمریکا را با دست پس می‌زند و با پا پیش می‎کشد. او از یکسو قاطعانه می‎گوید مذاکره با آمریکا منتفی است و از سوی دیگر ظریف را راهی ماموریت به گوشه و کنار جهان کرده تا از هر طریق ممکن راهی پیدا کند که بتوان نفت فروخت!

کیهان چاپ لندن: