ژن‌های خوب خانوادگی در وزارت آموزش و پرورش/ حکم عجیب حاجی میرزایی برای الحسینی پدر و حضور بلاتکلیف پسر

By | ۱۳۹۹-۰۳-۱۷

حسن الحسینی و سید محمد صادق الحسینی هر دو به لطف محسن حاجی میرزایی در وزارت آموزش و پرورش مشغول فعالیت هستند‌. صادق الحسینی چندی پیش مدیر مجموعه توسعه بهشهر بود که پس از سه ماه برکنار و اخراج شد. با این حال به سرعت جای دیگری برای او مهیا شد تا این ژن خوب بیکار نماند.

رویداد۲۴: به تازگی با حکم وزیر آموزش و پرورش حسن الحسینی به عنوان به عنوان مشاور وزیر و مسئول برنامه شبکه آموزشی دانش آموز «شاد» منصوب شده است. در حکم حاجی میرزایی خطاب به الحسینی نوشته شده که او با توجه به تجربیاتش قرار است «برنامه توسعه شاد مبتنی بر پژوهش‌ها و تجارب ملی و بین المللی و توجه به نیاز‌ها و اقتضائات حال و آینده کشور را تهیه کند.»

اشاره حاجی میرزایی به تجربیات الحسینی که در حال حاضر جز نیروهای بازنشسته است، احتمالا مربوط به حضور او در کمیسیون «پست، تلگراف و تلفن» در مجلس باشد! این در حالی است که سال‌هاست دیگر چنین کمیسیون وجود خارجی ندارد و در کمیسیون‌های دیگر مجلس ادغام شده است.

با این حال الحسینی قرار است با همان تخصص دهه شصت و هفتاد، مشکلات سامانه پر اشکال «شاد» را حل کند. سامانه‌ای که بهتر بود باتوجه به ماهیت زیر نظر معاون متوسطه یا معاون ابتدایی فعالیت می‌کرد. زیرا تمام فعالیت این سامانه در این دو معاونت مهم و حساس قرار دارد.

شاید گفته شود او قرار است مدیریت کند و بنا نیست در همچین پروژه بااهمیتی همه تخصص‌ها و تجربیات را داشته باشد. بله، احتمال دارد. اما نکته این گزارش بیش از آنکه به توانایی حسن الحسینی بازگردد، به شیوه انتصاب او در وزارت آموزش و پرورش بازمی‌گردد.

زیرا حسن الحسینی به جز اصلاح طلبان با اصولگرایان نیز همراهی خوبی دارد. بطوریکه در شرکتی با حضور حسین مظفر وزیر اسبق آموزش و پرورش فعالیت دارد. امداد تحصیل ایرانیان شرکتی است که حسن الحسینی و رضا اکرمی در آن با حسین مظفر شریک هستند. او زمانی جزو لیست اولیه حضور در شورای شهر تهران بود اما به لیست نهایی راه نیافت.

حال شاید درک این موضوع راحت‌تر باشد که چرا پیش از آنکه حسن الحسینیِ پدر به عنوان مشاور برای تهیه برنامه شاد، در وزارت آموزش و پرورش مشغول باشد، فرزند او زودتر جایی برای خود دست و پا کرده و حاجی میرزایی در همان طبقه حوزه وزارتی، برای فرزند الحسینی اتاق و چند نیرو در نظر گرفته است؛ اما بی آنکه برای الحسینیِ پسر حکمی صادر شود. به این ترتیب سید محمد صادق الحسینی در حالی در وزارت آموزش و پرورش مشغول به فعالیت است که به نظر می‌رسد بدون رابطه استخدامی و طی کردن مراحل گزینش در این وزارتخانه حضور پررنگ و جدی دارد.

اطلاعات رویداد۲۴ نشان می‌دهد حضور پرحاشیه او در برخی از مناصب اقتصادی عاملی شده که وزیر آموزش و پرورش نتواند برای صادق الحسینی حکمی بزند؛ با این حال این موضوع سبب آن نشده که وزیر، اتاق و نیرو در اختیار الحسینیِ پسر قرار ندهد.

نگاهی به سوابق او نشان می‌دهد که چرا وی بدون رابطه استخدامی و طی کردن مراحل گزینش و بدون حکم صرفا در کنار اتاق وزیر آموزش و پرورش مشغول فعالیت است. سید محمدصادق الحسینی پیش از این به عنوان مدیر هلدینگ توسعه بهشهر فعالیت کرده که پس از حواشی فراوان و صرفا پس از مدت سه ماه از مسئولیت خود برکنار شد.

انتصاب او در راس یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی در حالی صورت گرفته بود که کل سابقه اجرایی او در چند شرکتی بوده که احتمالا به توصیه پدر و به خاطر رابطه خوبش با اسحاق جهانگیری معاون اول در آنها استخدام شده است. سایت بانگ درباره سابقه او می‌نویسد: «وی سابقه اجرایی مدیریتی در حوزه شرکت‌های سهامی عام را نداشته و صرفا در دو شرکت دولتی و خصوصی تجاری فعالیت کرده است.»

صادق الحسینی سال ۱۳۹۴ در سن سی سالگی مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره شرکت توسعه کسب و کار سبا از شرکت‌های زیر مجموعه سرمایه‌گذاری بیمه ایران شده است که عملکرد مدیریتی او در آن برهه نیز دارای ابهامات زیادی بوده است. به طوریکه پس از جابجایی پورکیانی مدیرعامل سابق بیمه ایران صادق الحسینی نیز مجبور به خروج از آن شرکت شد.

صادق الحسینی در دوره‌ای نیز به عنوان مشاور شرکت گلف اجنسی منصوب شده است. همین حضورهای کوتاه به واسطه ارتباطات پدر، برای پسر رزومه‌هایی ایجاد کرده تا نام او به عنوان کارشناس اقتصادی و نخبه ایرانی مطرح شود! بی آنکه کسی بداند عملکرد او چگونه بوده است. خبرگزاری مهر متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی در گزارشی عجیب زندگی او را با عنوان «چرا نخبه‌ها به ایران بازنمی‌گردند» بررسی کرده و وی را کارمند بانک جهانی خوانده که همه چیز را رها کرده و ناگهان به عشق وطن به ایران بازگشته است.

فعلا با حکم وزیر، صادق الحسینی پدر که سابقه عضویت در حزب اعتماد ملی را نیز در کارنامه دارد، پس از مدت‌ها با آموزش و پرورش بازگشته و به عنوان مشاور مشغول به کار شده است. و حالا به لطف وزیر آموزش و پرورش پدر و پسر همزمان با هم در یک وزارتخانه مشغول به فعالیت شده‌اند تا اینگونه نرخ اشتغال برای ژن‌های خوب همواره مناسب‌تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *