آمریکا یک ایرانی و دو شرکت در امارات را در رابطه با ماهان‌ایر تحریم کرد

By | ۱۳۹۹-۰۵-۳۰

وزارت خزانه‌داری آمریکا یک شهروند ایرانی و دو شرکت مستقر در امارات را در رابطه با شرکت هواپیمایی ماهان تحریم کرد.

این وزارت‌خانه روز چهارشنبه ۲۹ مرداد در بیانیه‌ای که در سایت خود منتشر کرده، اعلام کرد امین موحدی، متولد شهر مشهد و ساکن امارات را به همراه شرکت‌های پارتیا کارگو و دلتا پارس به لیست تحریم‌های خود اضافه کرده است. آقای موحدی مالک شرکت پارتیا کارگو معرفی شده است.

بر اساس تحریم‌های آمریکا دارایی‌های این فرد و شرکتهای یاد شده در آمریکا مسدود می‌شود و شهروندان آمریکایی حق معامله با آنها را ندارند.

هواپیمایی ماهان از سال ۲۰۱۱ به اتهام «کمک به سپاه پاسداران در انتقال مخفیانه سلاح و نیرو به مناطق مختلف از جمله سوریه» در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

این شرکت دوباره در سال ۲۰۱۹ به اتهام حمل‌ونقل غیرقانونی تسلیحات کشتار جمعی تحت قوانین سازمان ملل، هدف تحریم آمریکا قرار گرفت.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۱۹ اردیبهشت امسال شرکت ماهان ایر را به «جابه‌جایی سلاح‌های کشتار جمعی» متهم کرد و از کشورهای جهان خواست برای دور ماندن از خطر تحریم‌های آمریکا، ماهان ایر را تحریم کنند.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید ایران از ماهان‌ایر برای بی‌ثبات کردن جهان، از جمله همکاری با رژیم‌های فاسد سوریه و ونزوئلا و گروه‌های تروریستی در خاورمیانه استفاده می‌کند.

وی گفته آمریکا اقدامات خود علیه افراد و شرکت‌هایی که از ماهان‌ایر حمایت می‌کنند را ادامه خواهد داد.

دو شرکت مستقر در امارات متهم هستند که با ارائه خدمات به شرکت ماهان، کمک کرده‌اند جمهوری اسلامی تجهیزات و کادر مهندسی به ونزوئلا ارسال کند.

ظاهرا اشاره خزانه‌داری آمریکا به ارسال تجهیزات و مهندسان پالایشگاهی ایران به ونزوئلا برای احیای ظرفیت پالایش نفت این کشور است که سه ماه پیش، قبل از ارسال یک و نیم میلیون بشکه بنزین به ونزوئلا انجام شده بود.

همان زمان آمریکا اعلام کرد ونزوئلا ۹ تن طلا از طریق ماهان‌ایر به ایران ارسال کرده است.

هفته گذشته نیز آمریکا محموله چهار نفتکش حامل نفت ایران به ونزوئلا را توقیف کرد. ایران می‌گوید این محموله‌ها فروخته شده و پول‌شان نیز تسویه شده است.

دولت آمریکا پیش از این نیز چند شرکت همکار با هواپیمایی ماهان را تحریم کرده بود.

از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت «شانگهای سِینت لُجستیک» چین به دلیل ارائه خدمات نمایندگی فروش به شرکت هواپیمایی ماهان اشاره کرد که اردیبهشت امسال تحریم شد.
رادیو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *