آلمان: اروپا به‌دلیل تحریم‌های آمریکا دیگر نمی‌تواند به تعهدات اقتصادی خود در برجام عمل کند

By | ۱۳۹۹-۰۷-۰۹

وزیر خارجه آلمان در سخنرانی ضبط‌شده خود برای مجمع عمومی سازمان ملل با تأکید بر لزوم حفظ برجام در عین حال اعتراف کرد که اروپا به‌دلیل تحریم‌های آمریکا دیگر نمی‌تواند به تعهدات خود برای تقویت مناسبات اقتصادی با ایران عمل کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “هایکو ماس”، وزیر امور خارجه آلمان در سخنرانی ضبط‌شده‌ای برای مجمع عمومی سازمان ملل از توافق هسته‌ای با ایران که آمریکا با تحریم‌های خود به آن حمله می‌کند حمایت کرده در عین حال مدعی شد: پایان برجام در بهترین حالت ایران را یک گام به بمب اتمی نزدیکتر می‌کند.

هایکو ماس همچنین گفت: به همین دلیل ما به‌عنوان شرکت‌کنندگان در این توافق هسته‌ای همچنان بر اعتبار کامل آن تأکید داریم و از ایران هم می‌خواهیم کاملاً به آن پایبند باشد.

هایکو ماس با تأکید بر اینکه ایران چندین بار این توافق را نقض کرده است همچنین اعتراف کرد که کشورهای اروپایی مشارکت‌کننده در برجام از جمله، آلمان، فرانسه و انگلیس هم دیگر نمی‌توانند به تعهدات خود برای یک همکاری اقتصادی قدرتمندانه با ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا عمل کنند. آمریکا از این توافق خارج شده است.

 هایکو ماس در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر مسمومیت “آلکسی ناوالنی”، منتقد سرسخت کرملین با یک ماده شیمیایی را مسئله‌ای برای تمام جامعه بین‌المللی دانسته روسیه را مجدداً تهدید به اعمال تحریم کرد.

وی مسمومیت ناوالنی را نقض ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی و در نتیجه نادیده گرفتن یک اصل موجودیتی همکاری‌های بین‌المللی دانست.

هایکو ماس از روسیه درخواست کرد اقدامات بیشتری برای شفاف‌سازی این پرونده انجام دهد. وی افزود: چنین پرونده‌ای نمی‌تواند بدون پیگیری باقی بماند، از این رو اتحادیه اروپا حق اعمال تحریم‌ها را برای خود محفوظ می‌دارد.
وی از شرکای خود در سراسر دنیا برای حمایت‌های صریح در این راستا قدردانی کرد.

تا به حال مسکو هرگونه مداخله در مسمومیت ناوالنی را که برای درمان به برلین فرستاده شده است رد کرده است، در مقابل برخی رسانه‌های طرفدار دولت و برخی مقامات دولتی در روسیه همواره فرضیه‌های جدیدی را درباره این پرونده منتشر می‌کنند و حتی از طرف این گروه‌ها این فرضیه هم مطرح شده است که ناوالنی در خاک روسیه مسموم نشده بلکه در آلمان مسموم شده است.

ناوالنی 32 روز در این بیمارستان چریته برلین بستری بود. او ماه گذشته پس از بیمار شدن در جریان یک پرواز داخلی در روسیه برای درمان به برلین منتقل شد.

دولت آلمان می‌گوید، نتایج آزمایش‌ها در آلمان، فرانسه و سوئد مشخص کرده است که ناوالنی با عامل اعصاب «نوویچوک» مسموم شده بود و خواستار توضیح کرملین شده است. مسکو با رد هرگونه مداخله در این حادثه، برای دسترسی به شواهدی که این موضوع را اثبات کند، تأکید دارد.

هایکو ماس در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به موضوعات دیگری هم پرداخت. وی الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس را هم به اعمال تحریم از طرف اتحادیه اروپا تهدید کرد.

ماس گفت که لوکاشنکو همه پیشنهادات میانجیگرانه بین او و اپوزیسیون را رد کرده است و همچنان به خشونت و سرکوب ادامه می‌دهد.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین به‌دلیل مبارزات قدرتی در لیبی خواستار پایان هر گونه دخالت خارجی در این کشور شده نزدیکی بین احزاب درگیر در این کشور را یک گام بزرگ رو به جلو دانست.

وی از عوامل خارجی درخواست کرد به ارسال سلاح و مزدور به این منطقه پایان دهند. در نشست صلحی که اوایل سال جاری میلادی در برلین برگزار شد همه کشورهای درگیر در لیبی خود را موظف کردند به دخالت‌ها در این کشور پایان دهند و دیگر به لیبی سلاح ارسال نکنند، اما تا به حال این تحریم تسلیحاتی کاملاً رعایت نشده است.

هایکو ماس در بخش دیگری از سخنانش همچنین درباره آغاز دوباره مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان ابراز امیدواری کرده خواستار مذاکرات جدی و جدید درباره یک راه‌حل دودولتی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *