آمریکا بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، را تحریم کرد

By | ۱۳۹۹-۰۸-۰۶

آمریکا بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران را به فهرست تحریم شدگان این کشور اضافه کرده است. در فهرست جدید آمریکا نام تعداد دیگری از افراد مرتبط با صنایع نفتی ایران نیز دیده می‌شود.

آمریکا بیژن زنگنه و جمعی از معاونان او که مدیران عامل شرکت های نفتی و پتروشیمی هستند را تحریم کرده است

وزارت دارایی آمریکا روز دوشنبه، ۲۶ اکتبر – پنجم آبان، با صدور اطلاعیه‌ای اسامی افراد و موسساتی که به فهرست تحریم شدگان ایران اضافه شده‌اند را منتشر کرده که در میان آنها علاوه بر نام وزیر نفت ایران، مدیران عامل شرکت های ملی نفت و گاز و پتروشیمی این کشور هم دیده می‌شود.

بنابر این اطلاعیه، مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت نفت ایران؛ بهزاد محمدی، مدیر عامل شرکت پتروشیمی و محمود مدنی پور، تاجر نفتی که مرتبط با سپاه پاسداران ایران معرفی شده هم در کنار بیژن زنگنه تحریم شده‌اند. نام آقای مدنی پور چندی پیش و در جریان اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا هم مطرح شده است.

در واکنش به این تحریم‌ها، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در توییتر نوشته: «تحریم من و همکارانم واکنش منفعلانه به شکست سیاست واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت است. دوران یکجانبه‌گرایی در جهان به پایان رسیده است. صنعت نفت ایران از پا نخواهد نشست. هیچ دارایی هم در خارج از ایران ندارم که شامل تحریم شود.»

وزارت دارایی آمریکا تحریم‌های جدید علیه مدیران ارشد نفتی ایران را به بهانه کمک آنها به اقدامات نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وضع کرده است. آمریکا نیروی قدس و سپاه پاسداران را به عنوان سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده و بر همین اساس خود را مجاز می‌داند که افراد حقیقی و حقوقی مرتبط با آنها را تحریم کند.

در این فهرست همچنین نام مدیرانی چون نصرالله سردشتی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران و علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت پخش و فرآورده‌های نفتی ایران که از جوان‌ترین معاونان وزیر نفت ایران هم محسوب می‌شود، دیده می‌شود که وزارت دارایی آمریکا آنها را پیش‌تر در فهرست تحریم شدگان خود قرار داده بود اما اکنون می‌گوید تحریم‌های مضاعفی برای آنها در نظر گرفته است.

علی اکبر پورابراهیم، مدیرعامل شرکت نیکو که از آن به عنوان بازوی بین المللی شرکت ملی نفت ایران یاد می شود و در لوزان سوئیس هم دفتر دارد، یکی دیگر از مدیران نفتی ایران است که در اطلاعیه وزارت دارایی آمریکا شامل تحریم‌های مضاعف شده است.

اطلاعیه وزارت دارایی آمریکا روز دوشنبه در حالی منتشر شد که رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ روز گذشته (یکشنبه ۲۵ اکتبر) گفته بود ایالات متحده گزینه چندان دیگری برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران ندارد.

آقای اوبراین که یکشنبه در واشنگتن با خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره واکنش آمریکا به دخالت ایران و روسیه در انتخابات ایالات متحده گفت:‌ “یکی از مشکلات ما با ایران و روسیه این است که در حال حاضر به قدری دو کشور را تحریم کرده ایم که کار چندانی نمانده که انجام دهیم.”

به گفته آقای اوبراین، به رغم این موضوع، آمریکا “در پی اقدامات بازدارنده بیشتر علیه این دو کشور و همین طور چین است.”

بی بی سی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *