اعتراضات جهانی به صدور حکم اعدام برای مهدی علی حسینی کشتی‌گیر دیگر ایرانی

By | ۱۳۹۹-۱۰-۲۲

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا و چند نهاد ورزشی و حقوق بشری به صدور حکم اعدام برای مهدی علی حسینی اعتراض کرده‌اند. کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون جهانی کشتی به خاطر بی‌عملی در برابر ایران مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

مهدی علی حسینی

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا صدور حکم اعدام برای مهدی علی حسینی کشتی‌گیر فرنگی‌کار خوزستانی را به شدت محکوم کرد.

اِلی کوهانیم به شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفته است: «رژیم ایران باید  پاسخگوی نقض شدید حقوق بشر باشد و استفاده از اهرم اعدام برای ماندن در قدرت را متوقف کند.»

مهدی علی حسینی در سال ۱۳۹۴ در جریان یک درگیری در استان خوزستان به اتهام قتل بازداشت و سپس به قصاص محکوم شد.

کوهانیم که دستیار ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در مبارزه با یهودی‌ستیزی است با انتقاد از عملکرد اتحادیه اروپا در برابر ایران گفته است: «این اتحادیه باید از خود بپرسد در چه مقطعی یک حکومت را به عنوان یک بازیگر بد در نظر می‌گیرد و بر اساس آن اقدام می‌کند.»

الی کوهانیم که در سال ۱۹۷۹ زمانی که شش سال داشته به همراه خانواده‌اش از ایران فرار کرده، ادامه داده است: «آیا این زمانی است که حکومت از تروریسم حمایت می‌کند و باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود؟ زمانی است که رژیم مردم خود را گرسنه نگه می‌دارد و رهبری‌اش را تغذیه می‌کند؟ زمانی است که حکومت به طور وسیع و فاحش حقوق بشر را علیه شهروندان خودش نقض می‌کند؟ رژیم ایران تمامی این‌ها را به کار بسته است.»

انتقاد به نهادهای ورزشی بین‌المللی

راب کوهلر، مدیرکل سازمان حمایت از حقوق بشر در ورزش به فاکس نیوز گفته است: «رژیم ایران نوید افکاری را در ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰ به قتل رساند و حالا یک کشتی‌گیر دیگر، مهدی علی حسینی به اعدام محکوم شده است. کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون جهانی کشتی چقدر شاهد دیگر نیاز دارند تا کمیته ملی المپیک ایران را تعلیق کنند؟»

نوید افکاری کشتی‌گیر اهل شیراز به دلیل شرکت در اعتراضات خیابانی سال ۹۶ شهریور ماه امسال اعدام شد.

کوهلر هردوی این نهادها را  در نجات جان نوید افکاری “شکست خورده” دانسته و گفته است: «حالا آنها باید برای نجان جان مهدی اقدام و از تمامی ورزشکاران ایرانی حمایت کنند. واقعیت این است که کمیته بین‌المللی المپیک به بی‌توجهی نسبت به وظایفش در مراقبت از ورزشکاران با قصور در اقدام علیه ایران ادامه می‌دهد و این یک تعلل بزرگ در وظیفه است. ادامه این بی‌توجهی در حالی که ورزشکاران ایران در زندان هستند، تحت شکنجه قرار می‌گیرند و اعدام می‌شوند دیگر قابل تحمل نیست. کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون جهانی کشتی باید الان اقدام کنند.»

کامران خوانساری نیا، مدیر سیاسی اتحاد ملی برای دموکراسی در ایران به فاکس نیوز گفته است: «حالی که اغلب ورزشکاران نگران لغو رویدادهای ورزشی به دلیل شیوع پاندمی کرونا هستند، ورزشکاران در ایران از این هراس دارند که به دست حکومت اسلامی به قتل برسند. پس از قتل نوید افکاری، قهرمان کشتی، رژیم جنایتکار و اشغالگر ایران قصد کشتن مهدی علی حسینی یک کشتی‌گیر دیگر را دارد.»

خوانساری نیز با انتقاد از عملکرد کمیته بین‌المللی المپیک گفته است: «این کمیته تا کنون از اقدام جدی در برابر رژیم ایران برای حمله خونبار علیه  ورزشکارانش علیرغم تشکیل کمپین همبستگی با قهرمانان ورزشی ایران خودداری کرده است.»

کمیته بین‌المللی المپیک، فدراسیون جهانی کشتی، وزارت خارجه ایران و نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل به پرسش‌های فاکس نیوز در این باره هیچ پاسخی نداده‌اند.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *