نیوزویک: ایران «پهپاد انتحاری» به یمن فرستاد

By | ۱۳۹۹-۱۰-۲۵

«این پهپادها به منظور حمله به اهدافی که در برد آنها قرار دارد، آرایش و آماده شده‌اند»

پهپاد انتحاری

نیوزویک به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد با افزایش تنش‌های خاورمیانه در دریای سرخ، ایران هواپیماهای بدون سرنشین مرگباری را برای متحدان خود در یمن ارسال کرده است.

تصاویری که به دست این روزنامه رسیده و توسط یک متخصص که فعالیت‌های ایران را در منطقه دنبال می‌کند به تایید رسیده، حاکی از وجود شاهد ۱۳۶ ایرانی است که «پهپادهای انتحاری» هم نامیده می‌شود و در استان شمالی الجوف در یمن مستقر شده‌اند. این منطقه تحت کنترل انصارالله یا حوثی‌ها، جنبش شورشیان مسلمان شیعه زیدی است.

این کارشناس که خواسته نامش فاش نشود گفت: «ایرانی‌ها پهپادهای پیشرفته را به نیروهای نیابتی حوثی خود در یمن تحویل داده‌اند. این هواپیماهای بدون سرنشین به منظور حمله علیه اهداف مختلفی که در برد آنها قرار دارد، آرایش و آماده شده‌اند.»

هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپادها سلاح‌هایی هستند که برد موثر دو هزار تا دو هزار و ۲۰۰ کیلومتر یا حدود یک هزار و ۲۴۰ تا یک هزار و ۳۷۰ مایل دارند. این پهپادها شعاع بزرگی را در سراسر منطقه پوشش می‌دهند.

این متخصص درباره عملکرد پهپادها ادامه داد: «آنها در تلاش هستند به اهداف آمریکا، عربستان سعودی، خلیج فارس یا اسرائیل حمله کنند و پس از حمله به یمن بازگردند، به امید انکار نقش خود و رهایی از هر نوع مجازات.»

آخرین تحولات در حالی رخ داده که فعالیت‌هایی در دریای سرخ مشهود است، جایی که یکی از فرماندان ارشد ایرانی، محمدحسین باقری روز چهارشنبه اعلام کرد که قصد دارد کشتی‌های جنگی را برای گشت‌زنی بفرستد.

در دریای سرخ بارها کشتی‌های متعلق به کشورهای مختلف مورد حمله قرار گرفته‌اند. آخرین مورد در روز کریسمس رخ داد که یک مین دریایی که گفته شد از سوی انصارالله  (حوثی‌های یمن) کار گذاشته شده، به یک کشتی خسارت زد. ۲۵ دسامبر همان روزی است که تصاویر پهپادی دیده شده از سوی نیوزویک از شاهد ۱۳۶ ضبط شده است.

حوثی‌های یمن مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سهودی در شهریورماه ۱۳۹۸ را بر عهده گرفتند. گزارش دبیرکل سازمان ملل حاکی از آن است که سلاح‌های استفاده شده در این حمله‌ها منشاء ایرانی داشته‌اند. عربستان سعودی و آمریکا نیز در گزارش‌هایی تاکید کرده‌اند که سلاح‌هایی که در اینی حمله‌ها به کار گرفته شده بود، ساخت ایران بودند. جمهوری اسلامی این گزارش‌ها را رد کرده است.

حوثی‌ها روز دوشنبه از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفت. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای انصارالله را «یک گروه مرگبار تحت حمایت ایران» خواند که مسئول «اقدامات تروریستی فرامرزی و تهدید غیرنظامیان، زیرساخت‌ها و کشتی‌رانی تجاری است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی تروریستی خواندن جنبش انصارالله یمن توسط آمریکا را «آخرین تلاش‌های دولت ترامپ برای تکمیل نقش مخرب خود در جنگ  یمن و به بن بست کشاندن راه حل سیاسی و مذاکرات صلح» خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *