حسن روحانی: برجام زنده ماند؛ توپ امروز در زمین واشینگتن است

By | ۱۳۹۹-۱۱-۰۱

حسن روحانی،‌ رئیس جمهور ایران، در آخرین روز از ریاست جمهوری دونالد ترامپ تاکید کرد که توافق اتمی موسوم به برجام هم‌چنان زنده است و اگر دولت جو بایدن قدمی پیش بگذارد و فرمانی صادر کند،‌ ایران نیز قدمی برخواهد داشت.

حسن روحانی

آقای روحانی روز چهارشنبه، اول بهمن‌ماه، در جلسه هیئت دولت خود گفت که با رفتن دونالد ترامپ از کاخ سفید، توپ در زمین واشینگتن و دولت بایدن خواهد بود.

او گفت: «اگر نسبت به قطعنامه ۲۲۳۱ امضایی کردند، در برابر آن از طرف ایران هم یک امضا خواهند دید، ‌نه بیشتر. اگر فرمانی صادر کردند، … در ایران هم فرمانی خواهند دید. توپ امروز در زمین آمریکا و واشینگتن است.»

رئیس جمهور ایران که آشکارا خوشحال به نظر می‌رسید ادامه داد:‌ «ترامپ مرد، برجام زنده ماند، تمام تلاشش این بود که برجام را از بین ببرد، اما ناموفق بود. امروز روز پایان حکومت نحس ترامپ است، حکومتی که جز ظلم و فساد و ایجاد مشکلات برای مردم خودش و مردم جهان ثمر دیگری نداشت.»

دونالد ترامپ دو سال پیش با خروج از برجام خواستار توافق گسترده‌تری با ایران شد که بتواند علاوه بر اصلاح این توافق، فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را نیز در بر بگیرد. دولت او از سال ۲۰۱۷ و پس از خروج از برجام با سیاست «فشار حداکثری» در راستای بازگرداندن ایران به میز مذاکره٬ تحریم‌های گسترده‌ای را علیه تهران اعمال کرد.

اما جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با دولت ترامپ خودداری کرد و در مقابل از نیمه اردیبهشت ۹۸، همزمان با اولین سالگرد خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، طی مراحل گوناگون از تعهداتش در چارچوب برجام عدول کرده است.

اما اظهار نظر روز چهارشنبه حسن روحانی علاوه بر خداحافظی با دولت ترامپ، می‌تواند پاسخی هم به گزینه پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه باشد که روز سه‌شنبه در کنگره آمریکا درباره برجام سخن گفت.

آنتونی بلینکن، گزینه پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه، ۳۰ دی‌ماه، گفت، در صورتی که ایران تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم به برجام را انجام دهد، ایالات متحده نیز به تعهدات خود در این توافق عمل خواهد کرد.

این در حالی است که در مقابل علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، دو هفته پیش گفت که حکومت او برای بازگشت آمریکا به برجام «عجله‌ای ندارد» و این بازگشت تنها زمانی مفهوم خواهد داشت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران برطرف شود.
رادیو فردا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *