“تلاش ارتش سایبری ایران برای دخالت در انتخابات اسکاتلند”

By | ۱۴۰۰-۰۲-۱۳

یک اندیشکده بریتانیایی از تلاش اعضای ارتش سایبری ایران برای دخالت در انتخابات پیش‌روی اسکاتلند خبر داده است. گفته شده که هدف این افراد ایجاد بی‌ثباتی در بریتانیا از طریق نشر اخبار و اطلاعات کذب بوده است.

روزنامه “تایمز” به نقل از نتایج پژوهش یک اندیشکده بریتانیایی گزارشی درباره تلاش ایران برای دخالت در انتخابات اسکاتلند منتشر کرده است. این نخستین باری نیست که هکرها و نیروهای وابسته به ارتش سایبری ایران متهم به تلاش برای دخالت در انتخابات کشورهای غربی می‌شوند.

اندیشکده “جامعه هنری جکسون” درباره فعالیت‌های سایبری ناظر بر انتخابات اسکاتلند دست به تحقیق زده است. نتیجه این گزارش که در اختیار خبرنگار روزنامه “تایمز” نیز قرار گرفته حکایت از تلاش جمهوری اسلامی برای تاثیرگذاری بر انتخابات یاد شده دارد.

در گزارش این اندیشکده آمده است که نیروهای سایبری وابسته به حکومت ایران از طریق ایجاد حساب‌های کاربری جعلی بر آن بوده‌اند تا با انتشار اخبار ناصحیح به سود احزاب استقلال‌طلب به حاکمیت بریتانیا آسیب برسانند.

در این گزارش آمده است که این افراد با استفاده از حساب‌های جعلی، نمودارها، میم‌های اینترنتی (ابزاری برای تاثیرگذاری بر آرا و عقاید عمومی) کاریکاتور و گرافیک بر آن بوده‌اند تا در انتخابات یاد شده دخالت کنند.

روزنامه “تایمز” هدف از این فعالیت سایبری ایران را ایجاد بی‌ثباتی و تضعیف یکپارچگی متکی بر قانون‌اساسی بریتانیا دانسته است.

این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشته است که ارتش سایبری ایران به تقلید از شیوه و راهکار ارتش سایبری روسیه در راستای تاثیر نهادن بر نتایج انتخابات در کشورهای غربی فعالیت می‌کند.

حتی گفته می‌شود که ارتش سایبری ایران به غیر از ایجاد حساب‌های کاربری جعلی، اقدام به ایجاد تارنماهایی برای نشر اخبار و اطلاعات غلط می‌کند.

در این گزارش آمده است فیسبوک اقدام به مسدود کردن ۴۴۶ حساب کاربری جعلی نموده که گفته می‌شود متعلق به ارتش سایبری ایران بوده است.

باید یادآور شد که پیش از آن نیز، برخی از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از تلاش ایران برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ آمریکا خبر داده بودند.
دویچه وله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *