امید احمدی‌صفا، قهرمان کیک‌بوکسینگ جهان، به آلمان پناهنده شد

By | ۱۴۰۰-۰۸-۰۵

امید احمدی‌صفا، قهرمان کیک‌بوکسینگ جهان، که برای حضور در مسابقات کیک بوکس به ایتالیا سفر کرده بود، پس از ترک اردوی تیم ملی به آلمان رفته و «پناهنده» شده است.

جمهوری اسلامی ورزشکار نمی‌خواهد، معتاد می‌خواهد

آقای احمدی‌صفا در گفت‌وگوی اختصاصی با مهدی رستم‌پور از رادیو فردا تایید کرد که به آلمان پناهنده شده است.

پیشتر وب‌سایت خبرآنلاین در روز چهارشنبه نوشته بود این ملی‌پوش بوکس ایران که در «ترکیب» تیم ملی برای مسابقات جهانی حضور نداشت، ظاهرا با اجازه از مسئولان فدراسیون برای حضور در مسابقات کیک‌بوکس جهانی راهی ایتالیا شده بود.

بر اساس این گزارش، او پس از رسیدن به ایتالیا از هتل محل اقامت خودش خارج شده و این کشور را به مقصد آلمان ترک کرده است.

برخی رسانه‌ها گزارش‌ها داده بودند که آقای احمدی صفا «تنها به‌خاطر گرفتن عکس با ورزشکار اسرائیلی و پس از تهدید مقام‌های امنیتی ایران، از تلاش برای گرفتن مدال طلای جهان صرفنظر کرده و از ترس جانش پناهنده شده است».

سام رجبی، دیگر ورزشکار ایرانی که در آمریکا زندگی می‌کند، در این باره نوشت: «امید احمدی صفا ملی‌پوش بوکس ایران را مجبور به وزن کم کردن شدید کردند تا در وزنی که نماینده اسرائیل حضور ندارد مسابقه دهد».

اجتناب از مسابقه به دلایل سیاسی، طبق قوانین کمیته بین‌المللی المپیک و تمام فدراسیون‌های جهانی، ممنوع است. در ایران اما ورزشکاران به خاطر سیاست جمهوری اسلامی ایران عملا ناچارند که از مصاف با ورزشکاران اسرائیلی خودداری کنند.

شماری از ورزشکاران ایرانی در رشته‌های مختلف به همین دلیل با خروج از ایران، ترجیح داده‌اند با پرچم پناهندگان یا کشورهای دیگر، در مسابقات جهانی شرکت کنند.

از امید احمدی صفا به عنوان «اسطوره» سبک‌وزن در رشته‌های ورزشی بوکس و کیک‌بوکسینگ نام برده می‌شود.

او مدال برنز کشورهای اسلامی را در کارنامه دارد و همراه با تیم ملی در بازی‌های آسیایی، قهرمانی آسیا و کسب سهمیه المپیک حضور داشت و در رشته کیک‌بوکسینگ نیز مدال طلای جهان را دارد.

با استفاده از گزارش‌ اختصاصی رادیو فردا، سایت خبرآنلاین و شبکه‌های اجتماعی/ب. ب/ف.دو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *