جو بایدن: ایالات متحده به اقدامات ایران، از جمله حملات پهپادی، پاسخ خواهد داد

By | ۱۴۰۰-۰۸-۱۰

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز یکشنبه ۹ آبان هشدار داد، آمریکا به هر اقدامی که ایران علیه منافع واشینگتن دست بزند، «پاسخ» خواهد داد.

آقای بایدن که در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در یک نشست خبری حضور یافته بود از جمله به پهپادهای ایرانی اشاره کرد که احتمال دارد علیه منافع ایالات متحده به کار گرفته شود.

دو روز قبل از این اظهارات، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده چهار شهروند ایرانی، از جمله فرمانده واحد پهپادی سازمان هوا‌فضای سپاه پاسداران را به همراه دو شرکت ایرانی به اتهام ارتباط آنها با سپاه پاسداران تحریم کرد.

ساعاتی پس از این تحریم‌ها نیز آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با انتشار بیانیه‌ای سپاه پاسداران را متهم کرد که با استفاده از پهپادهای ایرانی و انتقال آنها به گروه‌های مورد حمایت ایران، نیروهای آمریکایی و کشتی‌های بین‌المللی را هدف قرار می‌دهد.

یکی از آخرین رویدادهای مورد مناقشه، حمله پهپادی به مواضع نیروهای آمریکایی در جنوب سوریه بود که مقامات ایالات متحده آن را به ایران نسبت داده‌اند.

جو بایدن در ادامه نشست خبری روز یکشنبه خود همچنین به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و از دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، به خاطر خارج کردن واشینگتن از برجام انتقاد کرد.

آقای بایدن گفت: «ما همچنان درگیر زیان‌هایی هستیم که تصمیم بسیار بد رئیس جمهور ترامپ برای خروج از برجام به بار آورد.»

با روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، ایران و قدرت‌های جهانی شش دور مذاکره برای احیای برجام در وین داشته‌اند، اما این مذاکرات در پی انتخابات ریاست جمهوری در ایران که به پیروزی ابراهیم رئیسی انجامید از آخر خرداد ماه متوقف مانده است.

آمریکا و اروپا این مدت بارها بر لزوم ازسرگیری سریع مذاکرات تاکید داشته‌اند. ایران اما به تازگی اعلام کرد که در ماه نوامبر این مذاکرات را ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که واشینگتن و اعضای اروپایی برجام برای بازگرداندن ایران به توافق هسته‌ای مصمم هستند، اما مشخص نیست که آیا تهران در این مورد جدی است یا نه.

با استفاده از گزارش‌‌های خبرگزاری رویترز و شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان؛ س.ن, رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *